Co zrobić gdy się zapomni zażyć tabletki antykoncepcyjnej?

Regularnie zażywasz tabletki antykoncepcyjne nagle uświadamiasz sobie, że od jakiegoś czasu tego nie robisz bo zapomniałaś.

Co zrobić w takiej sytuacji? Bez paniki, postaraj przypomnieć sobie kiedy ostatnio zażyłaś tabletkę i od razu zacznij działać. Im szybciej podejmiesz pewne kroki tym szansa na niechcianą ciążę jest mniejsza.

  • Jeśli ostatnią tabletkę zażyłaś mniej niż 12 godzin temu jak najszybciej weź zapomnianą dawkę. Następną o normalnej porze, tak jak robisz to zawsze. 
  • Jeśli spóźniłaś się z wzięciem tabletki od 12 do 24 godzin, to co powinnaś zrobić zależy od tego w jakiej fazie cyklu się znajdujesz.

1 tydzień przyjmowania tabletek – zażyj zapomnianą dawkę tabletek (mogą to być nawet 2 pigułki). Zrezygnuj z seksu na tydzień lub spróbuj użyć innych metod zabezpieczenia takich jak prezerwatywa lub globulka.

2 tydzień – zażyj zapomnianą tabletkę i dokończ opakowanie. Nie musisz stosować dodatkowego zabezpieczenia podczas seksu.

3 tydzień – zażyj pominiętą tabletkę, dokończ opakowanie i od razu zacznij kolejne bez robienia przerwy. Dodatkowe zabezpieczenie podczas seksu również nie będzie potrzebne. 

Jeśli nie brałaś tabletki dłużej niż 24 godziny i dokładnie nie pamiętasz kiedy zażyłaś ją ostatnio powinnaś szybko skontaktować się z ginekologiem. On poradzi co zrobić. Również możesz zaprzestać zażywania tabletek i poczekać na krwawienie spowodowane odstawieniem hormonów. Powinno się ono pojawić w ciągu 7 dni. Pierwszego dnia krwawienia znów zacznij przyjmować antykoncepcję. Od tego momentu aż do rozpoczęcia nowego opakowania tabletek powinnaś zrezygnować ze współżycia lub użyć innych metod antykoncepcji np. prezerwatywa.

Zgodnie z rekomendacjami od lekarzy dotyczących pominięcia tabletki, należy koniecznie ustalić, jak długo czasu minęło od momenty kiedy powinnaś zażyć tabletkę. W przypadku gdy jest to mniej niż pół dnia koniecznie musisz zażyć zaległą tabletkę. 

W przypadki gdy, zapomniałaś zażyć tabletki placebo to się nie martw. Te tabletki mają na celu jedynie wyrobić u Ciebie nawyk codziennego przyjmowania. Z tego własnie powodu te tabletki nie zawierają hormonów i w żaden sposób nie wpływają na funkcjonowanie organizmu.