Rodzaje saun. Dlaczego warto ją odwiedzać regularnie?

Wystarczy kilka minut w saunie dwa razy w tygodniu, by poprawić kondycję skóry, zahartować organizm i pozbyć się toksyn. Do wyboru są różne sauny, pozostaje pytanie, którą z nich wybrać, by wyszło nam na zdrowie?

Sauny są uwielbiane przez Finów, jedną z przyczyn pogoda, która ich nie rozpieszcza. Uważają oni również, że wpływa pozytywnie na zdrowie. Już ich bardzo dawni przodkowie, podobnie jak przodkowie Estończyków, stawiali sauny. Wpływają one pozytywnie na ciało, ale również na ducha. Dziś tradycyjne sauny można spotkać w wielu miejscach. Są standardem w hotelach, coraz częściej stoją obok pensjonatów, możemy z nich korzystać w aquaparkach i w innych miejscach, które służą relaksowi, odpoczynkowi i zdrowiu.

Rodzaje saun

Słowo sauna pochodzi z języka fińskiego i oznacza drewniany domek. Początkowo było to miejsce, w którym ludzie mogli się ogrzać. Dziś wyróżniamy kilka rodzajów saun. Może ona być połączona z domkiem, wolnostojąca, stworzona w domu. Producent ekologicznych saun, firma sauna.pl,  pokazuje, że może ona być świetnym dopełnieniem każdego ogrodu. A z pewnością powinna stanąć  przy pensjonatach, hotelach, domkach wczasowych, apartamentach. Jest świetnym sposobem na zwiększenie atrakcyjności obiektu wypoczynkowego i przyciągniecie turystów.

Do wyboru mamy kilka rodzajów saun.

  • Sauna parowa – określana bywa również łaźnia parową, rzymską, sauną ziołową. Cechuje ją większa wilgotność powietrza niż w pozostałych, od 40 proc. wzwyż, może wynosić również 100 proc. A średnia temperatura to około 50 stopni Celsjusza. Jest dobrym pomysłem na pierwszą wizytę w saunie.
  • Sauna mokra – wilgotność względna waha się od 20 do 40 proc., natomiast temperatura mieści się w przedziale od 50 do 65 stopni Celsjusza.
  • Sauna sucha – określana mianem fińskiej odróżnia się od wcześniejszych znacznie wyższą temperaturą. Nie jest więc najlepszym wyborem na początek, bo szybko można się zrazić gorącym powietrzem w środku. Panuje w niej temperatura od 60 do nawet 110 stopni Celsjusza, a wilgotność jest na poziomie 15 proc. Natomiast świetnie wpływa na spalanie kalorii. Podczas jednego seansu spalisz jednego pączka.
  • Sauna infrared- jest to sauna na podczerwień. To najmłodsze sauny na rynku, natomiast mogą z nich korzystać starsi i dzieci, gdyż temperatura nie musi być w nich taka wysoka, jak w powyższych. Mieści się w przedziale od 30 do 60 stopni Celsjusza. Sauny infrared świetnie działają na sylwetkę, podobnie jak suche.

Dlaczego warto korzystać z sauny?

O ich prozdrowotnych właściwościach wiadomo nie od dziś! Kilka bądź kilkanaście minut spędzonych w saunie wpływa na ciało i ducha. Dlatego sauny zalecane są osobom z depresją, obniżonym nastrojem, zaburzeniami na tle nerwowym, anoreksją. Przed wizytą warto porozmawiać z lekarzem. Ekologiczne sauny pozytywnie wpływają na pracę serca, pomagają uregulować ciśnienie, polecane są osobom z bólami reumatycznymi i walczącym z nadwyżką ciała. Osobom zdrowym pomagają budować odporność i hartować organizm.

Są świetnym sposobem na relaks. A gdy możemy korzystać z sauny w stylu góralskim czy skandynawskim, która stoi na zewnątrz i można podziwiać widoki, to czy trzeba coś więcej?  Sauny ogrodowe to prawdziwy hit, który ciągle zyskuje na popularności.

Co do korzystania z sauny są też przeciwwskazania. Wśród nich między innymi: ciąża, niewydolność serca, przeziębienie, a także przyjmowanie niektórych leków. Dlatego osoby cierpiące na przewlekłe choroby i stosujące leki najlepiej zrobią, gdy zapytają swojego lekarza o korzystanie z sauny.