Olbrzymie ślimaki afrykańskie – hodowla i podstawowe informacje

Skorupką podobne do winniczka, ale nawet kilka razy od niego większe – takie są właśnie coraz bardziej popularne w Polsce ślimaki afrykańskie. Nie bez powodu mówi się, że to największe lądowe ślimaki świata. Dojrzały osobnik potrafi zająć całą dłoń dorosłego człowieka i robi naprawdę ogromne wrażenie. Co ciekawe, część osób hoduje je typowo w celach konsumpcyjnych, ale są w Polsce również fani trzymania ich w domach, jako nietypowego, milusińskiego zwierzątka!

Ślimaki afrykańskie – garść przydanych informacji o gatunku

Roślinożerne ślimaki afrykańskie znane są pod fachową nazwą Achatina, a ich muszle osiągają rozmiary od 10 do nawet 30 cm w zależności od konkretnego podgatunku. Dorosłe potrafią ważyć nawet pół kilograma, co sprawia, że dla hodowców wykorzystujących je później do celów konsumpcyjnych jest to prawdziwa gratka. Jeden półkilowy ślimak zamiast połowy wiadra drobnych winniczków, z którym obróbką jest znacznie więcej pracy – to robi ogromną różnicę.

W naturze Achatiny wywodzą się z Afryki Środkowej, a dokładniej z jej wilgotnych terenów, które w odróżnieniu od obszarów pustynnych, są bogate w bujna roślinność – przysmak ślimaków. Wraz ze wzrostem zainteresowania ich delikatnym mięsem i rozmiarami, zaczęto je eksportować najpierw w inne regiony stref tropikalnych, a później na cały świat. Warto tu zaznaczyć, że rozmiar i żarłoczność tego gatunków sprawia, że wypuszczone na wolność, sieją spustoszenie terenów uprawnych. Jedzą dużo i nie pogardzą żadną rośliną napotkaną na swojej trasie. Hodowcy muszą więc przygotowywać dla nich specjalistyczne warunki, z których nie będą miały możliwości ucieczki, bo to mogłoby doprowadzić do zaszkodzenia okolicznym ekosystemom.

Ślimaki rozmnażają się w sposób obojnaczy i nie potrzebują partnerki do rozrodu, dlatego ucieczka nawet jednej sztuki może mieć duże konsekwencje.

Ciekawostki o ślimakach tego gatunku:

  • Żyją od 3 do nawet pięciu lat, co zależne jest wprost od sprzyjającego im środowiska, genów i opieki, jaką się je obdarza
  • Gwałtowny wzrost odnotowują zaraz po wykluciu i wtedy rosną najszybciej. Wraz z upływem czasu stają się wolniejsze i wtedy dopiero spada tempo ich rozrostu
  • Istnieje kilkanaście podtypów achatin, a dodatkowo tworzy się również ich krzyżówki, które uzyskują niespotykane i bardzo piękne kolory muszli
  • W hodowli wymagają wysokich temperatur, najlepiej od + 25 do nawet + 3- stopni Celsjusza. Kochają ciepło
  • Przy spadku temperatury zapadają w mocny sen, który pomaga im przetrwać

W warunkach hodowlanych ślimaki te wymagają profesjonalnych, dużych terrariów, w których będą mogły swobodnie spacerować i dorastać. Nie są wskazane do przetrzymywania w pojemnikach ciasnych i zbyt zacienionych.