Kryptowalutowe giełdy i podatki: Jak rozliczać transakcje i zyski

Przepisy dotyczące kryptowalut nie są aktualnie ustrukturyzowane. Oznacza to, że wciąż wprowadza się modyfikacje mające na celu niejako scentralizowanie całego rynku. Trzeba zdawać sobie sprawę, że użytkownicy giełd kryptowalutowych zobligowani są do płacenia podatków. Dziś podpowiemy Wam jak rozliczać transakcje i zyski i o czym należy pamiętać?

Jak rozliczyć kryptowaluty?

Coraz więcej osób inwestuje w kryptowaluty. Dobrym miejscem jest: exmo.com/pl. Rzeczywiście można osiągać zyski na spekulacjach. Każda inwestycja wiąże się jednak z ryzykiem. Ponadto należy zdawać sobie sprawę, że kryptowaluty należy również rozliczać. Na szczęście dla inwestorów przepisy są bardzo przyjazne. Do rozliczenia służy deklaracja PIT-38. Zasady rozliczania kryptowalut są ujęte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że przychód z transakcji wirtualnych należy traktować jak przychód z transakcji pieniężnych. Jeżeli kiedykolwiek kupowaliście akcje, to zasady rozliczania kryptowalut są takie same jak w przypadku akcji. Występuje tu mały wyjątek, a mianowicie dochód ze zbycia kryptowalut nie może być łączony z innymi dochodami, np. z tytułu kapitałów pieniężnych, do których zalicza się koszt nabycia udziałów. Stawka podatkowa określona została w artykule 30 b ustawy o PIT. Od dochodów uzyskanych od płatnego zbycia kryptowalut należy zapłacić podatek, który wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem jest różnica pomiędzy sumą przychodów, a kosztami uzyskania przychodów. Dzięki temu możecie przychód pomniejszyć np. o wydatki związane z nabyciem waluty wirtualnej. Możecie także odliczyć koszty takie jak prowizja czy cena nabycia, ale pamiętajcie, że niezbędne jest ich prawidłowe udokumentowanie. Należy więc posiadać wyciąg z giełdy. 

Kto musi składać zeznania PIT-38?

Jeżeli zbywacie kryptowaluty, to oczywiście musicie złożyć PIT-38. Macie jednak ten obowiązek również wtedy, gdy nie osiągnęliście zysków ze sprzedaży, natomiast ponieśliście wydatki związane z zakupem kryptowalut. Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem kryptowaluty Tether, to możecie dokonać transakcji na stronie: https://exmo.com/pl/buy-tether. Takie i inne transakcje kryptowalutowe są obłożone podatkiem 19%. Należy je zakwalifikować jako przychód ze źródeł kapitałów pieniężnych. W tym przypadku możecie skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Rozliczenia wszystkich transakcji kupna i sprzedaży należy dokonać w PIT-38, a dokładnie w sekcji E. Nie macie natomiast obowiązku rozliczania zaliczek w trakcie roku podatkowego. Musicie przestrzegać terminu złożenia zeznania podatkowego. PIT-38 należy złożyć do dnia 30 kwietnia. Pamiętajcie o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie trzeba rozliczać transakcje takie jak zaciągnięta pożyczka, która jest spłacana w wirtualnej walucie. Wyobraźcie sobie, że transakcje typu krypto-krypto w Polsce nie podlegają opodatkowaniu, a np. w całej Wielkiej Brytanii występuje obowiązek zapłacenia podatku. PIT-38 obowiązuje niezależnie od tego jakim rodzajem kryptowaluty handlowaliście, czy jakie zakupiliście. Koszty można przepisać z poprzednich lat aż do całkowitego rozliczenia. W rubryce 34 wpisujecie przychód, natomiast w rubryce 35 wpisujecie koszty.

Jak więc widzicie rzeczywiście przepisy są bardzo przyjazne i korzystne. Jeżeli nie będziecie ich przestrzegać, to grozi Wam kara grzywny od 301 zł do 60 tys. 200 zł. Ponadto można otrzymać jeszcze karę grzywny w postaci mandatu karnego.