Wieża ciśnień Ciechanów – co to za miejsce?

Ciechanów przede wszystkim się kojarzy z wyniosłymi murami Zamku Książąt Mazowieckich zwiedzanymi ze szkolnymi wycieczkami. Produkowane jest tutaj także piwo Ciechan. Tymczasem okazuje się, że od roku z dużym powodzeniem funkcjonuje tutaj nowoczesny park naukowy oraz wieża ciśnień Ciechanów.

Rozwijanie wyobraźni naukowej

Wieża ciśnień Ciechanów oraz Park Nauki Torus rozwijać ma naukową wyobraźnię każdego oraz także w każdym wieku. Umożliwia także eksperymentowanie z fizycznymi zjawiskami oraz poznanie bardzo ciekawych zjawisk. Mogłoby się wydawać, że takich miejsc jest całe mnóstwo. Nie jest to jednak prawda. Tutaj się wszystko odbywa w cieniu bardzo wysokiej wieży oraz z historią w tle. Wieże do użytkowania oddano w roku 1976. Jednak pomimo samej innowacyjności rozwiązań od początku się pojawiły usterki – niewłaściwa praca pomp czy też przecieki. Wreszcie nastały w latach 1979 do 1980 zimy stulecia i woda zamarzająca rozsadzała przepiękną konstrukcję ażurową. Wówczas tego giganta zamknięto.

Niezwykła wieża ciśnień Ciechanów

Wieża tak niszczała przez wiele, wiele lat. Mogliśmy się spotkać z wieloma różnymi pomysłami na nią. Chciano zrobić wieżę widokową, jak i także restaurację. W końcu w roku 2013 portal The World Geography napisał o wieży ciechanowskiej w rankingu najbardziej niezwykłych konstrukcji tego typu na świecie. Od tego czasu wydarzenia się toczą niezwykle szybko. Unijna dotacja w wysokości 2,7 milionów złotych umożliwia jak najbardziej odnowienie tegoż miejsca. Nie tylko zadbano starannie o wieżę, ale także o jej otoczenie. Podjęto także decyzję o zbudowaniu parku naukowego.

Park Nauki Torus został otwarty w 2019 roku. Park ten umożliwia poznanie fizycznych zjawisk od strony eksperymentów samodzielnych oraz także zabawy. Poprzez doświadczenia samodzielne poznajemy fizyczne zjawiska, a tablice informacyjne znajdujące się obok tłumaczą je w sposób niezwykle przestępny. Kilka sali ekspozycyjnych mieści przeróżne urządzenia, które umożliwiają eksperymentowanie samodzielne z nauką.

A czy wiesz jak w ogóle działa Wieża Ciśnień. Oczywiście w takowym miejscu tuż pod samą wieżą ciśnień przede wszystkim trzeba się dowiedzieć jak działa ta właśnie konstrukcja. W tymże celu wybudowana została miniaturka giganta ciechanowskiego oraz podłączono ją do wodociągów. Możemy samodzielnie poprzez regulowanie odbiorników wody regulować sam poziom ciśnienia wody oraz obserwować dokładnie jak ono wpływa na sam przepływ wody.

Na pewno warto się tutaj wybrać. Nie będziemy żałować tej decyzji.