3 najlepsze sposoby na zaparowane okulary

Para wodna pojawiająca się na szkłach okularowych jest prawdziwą zmorą każdego okularnika, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Zjawisko to jest bardzo uciążliwe i często utrudnia normalne funkcjonowanie. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, żeby okulary nie parowały?

Skąd biorą się zaparowane okulary?

Zaparowane szkła okularowe to problem, który przeważnie dotyka nas zimą. Wówczas temperatura na zewnątrz jest znacznie niższa, przez co wchodząc do cieplejszego pomieszczenia, okulary natychmiast pokrywają się niewielkimi cząsteczkami skraplającej się pary wodnej. Zimne soczewki okularów spotykając się z gorącym powietrzem wewnątrz budynku zaczynają parować w wyniku znacznej różnicy temperatur. 

To jednak nie jedyny moment, w którym możemy spotkać się z problemem zaparowanych okularów. Temu zjawisku sprzyja również wysoka wilgoć w pomieszczeniu, spożywanie ciepłych posiłków lub napojów (zwłaszcza jeśli temperatura otoczenia jest dużo niższa), a także intensywna aktywność fizyczna czy noszenie maseczki ochronnej, o czym można było przekonać się w okresie pandemii koronawirusa, gdy zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej było obowiązkowe.

Sposób na zaparowane okulary – specjalne preparaty hydrofobowe

Regularne przecieranie okularów ściereczką za każdym razem, gdy zaczynają parować jest dość żmudne i niekomfortowe. W dodatku nie zawsze mamy możliwość zareagowania od razu, co przekładać się może na nasze bezpieczeństwo. Najlepszym sposobem radzenia sobie z parującymi okularami jest zakup specjalnych preparatów hydrofobowych. 

Występują one w atomizerach lub w postaci specjalnych ściereczek nasączanych specyfikiem. Są całkowicie bezpieczne dla okularów i nie uszkadzają powłok. Preparat nakłada się na czyste i suche szkła. Dzięki temu na powierzchni okularów pojawia się specjalna warstwa ochronna, która przez jakiś czas zapobiega zaparowaniu szkieł. Efekt utrzymuje się do momentu umycia okularów. Po tym zabiegu konieczne jest ponowne nałożenie specyfiku.

Płyn przeciw parowaniu okularów ze specjalną ściereczką do jego aplikacji w poręcznym etui znajdziesz tutaj: https://optiland.pl/akcesoria-AntiFog-Set-Zeiss-15-ml

Domowy sposób na zaparowane okulary

Jeśli nie mamy pod ręką specjalistycznego preparatu hydrofobowego, możemy skorzystać z alternatywnego sposobu na parujące soczewki okularowe. Pewną ochronę przed parowaniem zapewni umycie szkieł okularowych w delikatnym płynie do mycia naczyń. Efekt tego typu zabiegu nie będzie równie spektakularny, jak w przypadku specjalistycznych środków, jednak jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla osób, które nie mają pod ręką profesjonalnego specyfiku.

Szkła okularowe z powłoką hydrofobową

Stając przed wyborem nowych okularów, warto pomyśleć o tym, by zainwestować w szkła pokryte specjalną powłoką hydrofobową. Jest ona nanoszona na etapie produkcji i ma za zadanie minimalizować ryzyko parowania soczewek okularowych przy gwałtownych zmianach temperatur. Dzięki temu można skutecznie pozbyć się problemu zaparowanych okularów w okresie jesienno-zimowym.

Więcej o sposobach na zaparowane okulary przeczytasz tutaj: https://optiland.pl/pl/blog/Sposoby-na-zaparowane-okulary/49.