Czy bostonka w ciąży jest groźna?

Bostona jest zakaźną chorobą wirusową. Można na nią zachorować kilka razy w życiu. Jest to jednak z częstszych chorób dziecięcego wieku, jednak występować może także u osób w ciąży. Czy bostonka w ciąży jest groźną chorobą?

Co to za choroba?

Bostonka jest chorobą dłoni, jamy ustnej oraz stóp. Jej nazwa się wzięła stać, że po raz pierwszy do epidemii tejże choroby doszło w Bostonie. Musimy pamiętać, że określenie bostonka jest używane powszechnie do nazywania tejże choroby. Z kolei określenie choroba bostońska już poprawne nie jest.

Choroba jamy ustnej, stóp oraz dłoni to choroba zakaźna wirusowa. Jest ona wywołana przez enterowirusy. Najczęściej na tę chorobę chorują dzieci poniżej dziesiątego roku życia. Jednak zakażenia także się zdarzają u dzieci nieco starszych, jak i także u osób dorosłych. Do przeniesienia zakażenia dochodzi na drodze kontaktu bezpośredniego, poprzez kontakt z wydalinami czy też wydzielinami chorej osoby. Ponieważ choroby jamy ustnej, stóp oraz dłoni wywoływana może być przez bardzo wiele wirusów, to jej przechowanie nie daje nam odporności trwałej na zachowanie w przyszłości. Na pewno na wystąpienie tej choroby są narażone kobiety w ciąży, które są matkami dzieci uczęszczających do szkoły czy też przedszkola, bądź tej mające kontakt codzienny z dziećmi.

Sam kontakt ciężarnej choroby z chora osobą nie jest jeszcze żadnym powodem do obaw. Jednak  w przypadku zachorowania ciężarnej kobiety, konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem. Zakażenie tą chorobą w ciąży, a już szczególnie w pierwszy trymestrze, może się wiązać z ryzykiem poronienie czy też występowania wad płodu.

Leczenie zakażenia bostonką w ciąży.

Tak naprawdę choroba jamy ustnej, stóp oraz dłoni jest chorobą, która w zasadzie nie wymaga leczenia. Jest to choroba, która samoistnie ustępuje po dwóch czy też trzech tygodniach. Nie ma w ogóle leków, które zwalczałyby przyczynę tejże choroby, dlatego też jest możliwe jedynie jej objawowe leczenie. Zastosowanie leków może okazać się konieczne, gdy chorobie towarzyszy wysoka gorączka. A jak mają radzić sobie kobiety w ciąży i zmagające się z tą chorobą? Bostonka w ciąży może zostać zwalczona paracetamolem. Jednak w przypadku bardzo wysokiej gorączki to musimy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Jednak należy pamiętać, że osoba chorująca na bostonkę i będąca w ciąży musi być pod opieką lekarza. Jeśli tylko okaże się to konieczne, to lekarz zleci także preparaty miejscowe o działaniu osuszającym czy też odkażającym. Na pewno nie należy bagatelizować tej choroby.