Gumka do włosów – jaką wybrać? Czy gumki wyrywają włosy?

Wydawać by się mogło, że gumka do włosów nie ma związku z ich kondycją – nic bardziej mylnego! Sprawdź, jak różne rodzaje gumek wpływają na włosy i które z nich są dla nich najbezpieczniejsze.

Czy gumki niszczą włosy? Niektóre tak!

Używasz czasem wsuwek do włosów? Jeśli tak, wiesz zapewne, że niedbałe i szybkie ściągnięcie akcesorium nierzadko wiąże się z urwaniem włosów, a twardy materiał uciskający pasma powoduje często odgniecenia i uszkodzenia.

Bardzo podobnie jest z dużą częścią gumek. Niestety, problem pogłębia przekonanie, że „gumka to tylko gumka” – jej wpływ na fryzurę jest większy, niż mogłoby się wydawać. Jeśli więc Twoje włosy stale niszczą się w miejscu, w którym zwykle wiążesz kucyka czy warkocz, czas znaleźć przyczynę!

Po pierwsze, metalowe łączenia wyrywają Twoje pasma. Bardzo łatwo to wyjaśnić: pojedyncze włosy łatwo wchodzą w luki pomiędzy materiałami, co z kolei skutkuje niespodzianką w postaci włosów zdejmowanych wraz z gumką. Jeśli Twoja gumka zawiera taki element – znasz już prawdopodobną przyczynę wykruszania się włosów.

Po drugie, włosy niszczone są też przez gumowe elementy. Tworzywo służy temu, żeby wiązać jak najmocniej – i co by o nich nim powiedzieć, znakomicie spełnia to zadanie. Włosy, w przeciwieństwie do związanych recepturką przedmiotów statycznych, przemieszczają i rozciągają się jednak w ciągu dnia. Wystarczy kilka podmuchów wiatru czy bieg, by kilka pasm zapragnęło uciec z „zatrzasku”. Do rozciągania włosów o gumę prowadzi też każda próba poprawiania fryzury, np. zacieśnianie kucyka przez pociągnięcie za jego końcówkę.

Problem polega na tym, że guma ma zerowy poślizg. Zamiast uwalniać „zbuntowane” włosy, zatrzymuje je przy sobie przy każdej próbie pociągnięcia, nienaturalnie rozciąga pasma i je niszczy, a w ekstremalnych sytuacjach: nawet wyrywa. Problem dotyczy przy tym zarówno recepturek, jak i gumek materiałowych, w których schowana jest recepturka – guma może w każdym momencie wyjść na wierzch w wyniku rozerwania materiału.

No dobra: co zatem robić? Śpieszymy z odpowiedzią! Prawidłowy wybór to elastyczna, znacznie bardziej śliska gumka materiałowa, w wersji „solo” lub obszytej jedwabiem.

No właśnie: jedwab. Choć ozdoby materiałowe (wykonane np. z bawełny) rozwiązują problem niemożności uwolnienia się włosów z gumy, pasma wciąż są podatne na ostatni czynnik niszczący: pocieranie o szorstki materiał. Gładki i śliski jedwab to zatem najlepszy wybór… ale omówimy to bardziej w następnym punkcie! ?

Jedwabne gumki do włosów – bezpieczny wybór!

Jak widzisz: największe zło stanowią elementy gumowe i metalowe. Wymiana gumek na materiałowe frotki to połowa sukcesu – kolejnym krokiem może być już tylko kupno delikatnego dla włosów jedwabiu.

Bez obaw! Choć jedwabne produkty kojarzą się z czterocyfrowymi kwotami, jedwabna gumka to wydatek rzędu zaledwie 20-40 zł. Takie niewielkie akcesorium może stanowić wisienkę na torcie Twojej codziennej pielęgnacji – szczególnie, jeśli często wiążesz włosy.

O co tyle hałasu? Już tłumaczymy! Akcesoria do włosów wykonane z jedwabiu są hipoalergiczne, „oddychające” i gładkie. Pasma suną po ich śliskiej powierzchni, a za sprawą splotu mikroskopijnej wielkości, w grę nie wchodzą mikrouszkodzenia.

Na tym nie koniec zalet jedwabiu: gumki do włosów wykonane z tego materiału nie powodują też odkształceń na włosach. Po ściągnięciu akcesorium nie zauważysz niechcianej fali czy rozprostowania w miejscu, którego dotykała jedwabna gumka.

Umiesz ułożyć piękną fryzurę, ale praktycznie każdy materiał elektryzuje Twoje włosy? Bez obaw: jedwabne gumki mają też właściwości elektrostatyczne.

Nie można zapomnieć o estetyce! Gumki z jedwabiu wyglądają na włosach pięknie i elegancko – pasują zarówno do formalnych, jak i codziennych stylizacji. Dzięki rozciągliwej gumie okrągłej w środku (spokojnie! Jest gumą tylko z nazwy), utrzymają w ryzach nawet obszerne koki, nie mówiąc o klasycznych warkoczach czy kucykach.

Chcesz zobaczyć, jak wyglądają takie gumki do włosów i znaleźć jakąś dla siebie? Zajrzyj do sklepu Milousio! Bez obaw, jeśli nie lubisz klasycznych, dużych scrunchie: wybierać możesz spomiędzy klasycznych i cienkich wersji gumek o różnorodnej kolorystyce.

Dobre nawyki, czyli dbaj o włosy – związane czy rozpuszczone!

Gumki do włosów z jedwabiu są niezwykle miękkie i nie szarpią włosów. Jeśli jednak sama wykonujesz wiązania z użyciem dużej siły, a od wykonanego upięcia aż boli Cię głowa – nie zaradzi temu nawet najlepsza gumka.

Staraj się więc wykonywać wiązania możliwie najbardziej luźne – czyli takie, w których nie czujesz żadnego ciągnięcia. Jeśli długotrwale będziesz związywać włosy mocno, możesz nabawić się łysienia plackowego w szczególnie obciążanych fragmentach skóry głowy.

Pamiętaj też o tym, że jedwabna gumka do włosów, szarfa czy opaska chronią tylko fragment włosów, z którym się stykają.

Jeśli więc problem z elektryzowaniem włosów dotyczy całych Twoich włosów, a nie tylko miejsca, w którym przewiązujesz gumkę – postaw na jedwab również w przypadku turbanu. Noc spędzona na mięciutkim w dotyku materiale zapewni włosom przeciwny ładunek elektrostatyczny… zapowiada się Good Hair Day!

Jeśli zaś Twoje włosy są suche i zniszczone – czas świadomie o nie zadbać i zapoznać się z pojęciami takimi, jak olejowanie czy równowaga PEH. Jedwabna gumka wspiera pielęgnację, ale jej nie zastępuje!

Gumka do włosów wykonana z jedwabiu to znakomity pomysł na prezent dla bliskiej osoby lub dla samej siebie. Delikatne, zdrowe dla włosów i piękne scrunchie spodobają się niemalże każdemu. Obdarowana osoba (tak, o Tobie też mowa!) nawet nie spojrzy już na klasyczne gumki.