Grill elektryczny czy tradycyjny? Porównanie rodzajów grilli

Wiosna i lato to czas spędzany przez fanów BBQ na grillowaniu w przydomowym ogródku lub na tarasie czy balkonie. Nie możesz się doczekać soczystych steków lub pstrąga z chrupiącą skórką? Nie musisz czekać na dobrą pogodę – wystarczy, że zaopatrzysz się w elektryczny grill. Poznaj wskazówki, które pomogą Ci w jego wyborze.

Jaką moc wybrać do grillowania elektrycznego?

Najważniejszym parametrem technicznym grilla elektrycznego jest jego moc. To właśnie od mocy urządzenia zależy jego wydajność. Standardowo grille elektryczne ogrodowe zasilane energią elektryczną oferują moc od 1000 do 1500 W, jednak w sklepach można spotkać się z modelami o wyższej mocy. Przykładem może być sklep internetowy top-grille.pl, w którym dostępne są grille o mocy powyżej 2000 W – grill elektryczny Weber Lumin Black czy grill elektryczny Weber Q 2400 to urządzenia o mocy 2200 W.

Przyjemności upatrujesz nie w samym grillowaniu, ale w posiłku? Wybierz grill elektryczny o dużej mocy. To gwarancja, że potrawy z grilla, na które masz ochotę, przygotujesz w zaledwie kilka czy kilkanaście minut. Lubisz proces grillowania? W tej sytuacji moc urządzenia może być kwestią drugorzędną – możesz wybrać model o niższej mocy.

Jak dobrać wymiary i mobilność grill elektryczny do swoich potrzeb?

Dostępne na rynku grille elektryczne różnią się rozmiarem. Urządzenia zasilane energią elektryczną – w odróżnieniu od grilli węglowych – mogą być użytkowane nie tylko na świeżym powietrzu, ale również w domu. Stąd też w tej grupie urządzeń występuje większe zróżnicowanie modeli pod względem wymiarów – w sprzedaży dostępne są zarówno niewielkie grille, które z powodzeniem zmieszczą się na kuchennym blacie, jak i grille sprzedawane wraz ze stojakiem (grille elektryczne ogrodowe).

Zastanawiasz się, który grill wybrać? Kluczowe są Twoje preferencje co do miejsca grillowania. Jeżeli:

  • chcesz grillować wyłącznie w ogrodzie – grille elektryczne ogrodowe są kategorią, w której możesz szukać odpowiadającego Twoim potrzebom urządzenia,
  • planujesz przyrządzać potrawy z grilla zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu – kompromisem może być niewielkie urządzenie, które w razie potrzeby przeniesiesz na taras lub do ogrodu.

Elektryczny grill używany wyłącznie na zewnątrz powinien być mobilny. Grille z tej grupy wyróżniają się tym, że są sprzedawane wraz ze stojakiem wyposażonym w kółka. Dzięki nim transport urządzenia nie będzie stanowił problemu.

Jakie akcesoria są niezbędne do grillowania elektrycznego?

Urządzenia przeznaczone do grillowania różnią się również liczbą i rodzajem oferowanych akcesoriów. Dotyczy to zwłaszcza elektrycznych grilli ogrodowych. Chcesz ułatwić sobie przygotowanie potraw z grilla? Zwróć uwagę na to, czy grill elektryczny jest wyposażony w:

  • blaty robocze – dzięki nim zbędny okaże się stół czy stojak, na którym ustawisz talerze oraz miski z produktami,
  • haczyk na zestaw do grillowania – to praktyczne rozwiązanie eliminuje problem przechowywania łopatki, widelca czy szczypców używanych podczas przygotowania posiłku,
  • praktyczny stojak – szczególnie ważna jest jego wysokość, bo od tego parametru zależy Twoja wygoda.

Grille elektryczne mogą być też oferowane wraz z innymi akcesoriami. Planujesz grillować nie tylko w zaciszu domu, ale również na świeżym powietrzu w słoneczne dni? Kluczowe będą powyższe elementy. Dodatkowe akcesoria możesz wybrać zgodnie z własnymi potrzebami.