Sapka u noworodka powstaje na skutek niedrożności nosa dziecka i się objawia utrudnionym oddechem, a do tego męczliwością podczas karmienia. Czy jest to groźna choroba? Co robić, gdy u naszego dziecka występuje sapka? Kiedy powinniśmy się udać z dzieckiem do lekarza?
Czy sapka jest groźna?
Przyczyną najczęstszą sapki jest mocny obrzęk błony śluzowej nosa. Powstaje on podczas infekcji górnych dróg oddechowych, oddychania zbyt ciepłym i suchym powietrzem czy też alergii pokarmowej. Sapka u noworodka to częste zjawisko, ponieważ małe dziecko w pierwszych tygodniach swojego życia oddycha jedynie przez nos. Poza tym ma dosyć wąskie nosowe przewody. Dlatego nawet ilość niewielka wydzieliny czy też obrzęk delikatny śluzówki nosa dawać może objawy nosa zatkanego.
Co to takiego?
Sapka u noworodka nazywa się niedrożność nosa. Towarzyszą jej zatkany nos, męczliwość podczas karmienia, brak wycieku wydzieliny z nosowych przewodów czy też dźwięki (bulgotanie oraz świsty) podczas wdechu i wydechy. Sapka wywołana jest najczęściej obrzękiem śluzowej błony nosa. Przewody nosowe u dziecka są wąskie. Poza tym dziecko w swoich pierwszych tygodniach życia oddycha jedynie przez nos. Dlatego też sapka jest bardzo częstym zjawiskiem u niemowląt czy też u noworodków oraz ma zazwyczaj dosyć łagodny przebieg.
Musimy pamiętać o tym, że nos pełni ochronną funkcję wyłapującą wszelkie zanieczyszczenia oraz do tego patogeny, które się znajdują w powietrzu wdychanym. Powikłaniami sapki mogą być chociażby zahamowanie przybierania na wadze przez nasze dziecko, które wynika z samej męczliwości przy karmieniu, a także rozdrażnienie dziecka, płaczliwość czy też niespokojny sen.
Jakie są przyczyny sapki u noworodka?
Do przyczyn najczęstszych sapki u noworodka należą:
– infekcja dróg oddechowych, szczególnie jeśli u dziecka występuje gorączka, kaszel czy też świszczący oddech,
– alergia pokarmowa – najczęściej na białka krowiego mleka, niedrożności nosa towarzyszą często zmiany skórne pod postacią wysypki, domieszki patologiczne w stolcu (krew, śluz), zaparcia, jak i także biegunki,
– nieprawidłowa pielęgnacja nosa – zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach, brak wietrzenia pomieszczeń, mała wilgotność powietrza (szczególnie w grzewczym sezonie), jak i także brak wychodzenia na świeże powietrze na spacery.
Gdy tylko zauważymy u naszego dziecka coś niepokojącego, to najlepiej od razu się udać do lekarza pediatry. W innym wypadku możemy doprowadzić do groźnego stanu naszego dziecka. Pamiętajmy o tym.