Co to jest cetearyl alcohol i za co odpowiada w kosmetykach?

Cetearyl alcohol należy do grupy dobrych alkoholi tłuszczowych. Co to znaczy? Chodzi o to, że alkohol ten dodany do kosmetyków, poprawia poziom nawilżenia i chroni przed jego utratą. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do bardziej znanego alkoholu etylowego, nie wywołuje on podrażnień i jest bezpieczny dla skóry.

Co to jest cetearyl alcohol?

Cetearyl alcohol to naturalny emulgator (substancja pozyskiwana z roślin, np. z oleju kokosowego lub palmowego), który powstaje w procesie łączenia ze sobą alkoholu cetylowego i stearylowego.

Występuje w postaci stałej, jako niewielkie białe grudki lub płatki o woskowatej konsystencji. Jest bardzo dobrym nośnikiem innych składników, dlatego dodawany jest do wielu kosmetyków, również tych naturalnych i ekologicznych. Jego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Cetearyl alcohol w kosmetykach podnosi nawilżenie suchej skóry, dodając jej elastyczności.

Alkohol cetearylowy dodawany jest do preparatów myjących, takich jak mleczka i olejki do demakijażu, dzięki czmu, podczas mycia możliwe jest dokładne usunięcie łoju oraz substancji tłuszczowych naskórka. Dzięki zawartym w nim olejom ma również właściwości nawilżające, wygładzające oraz zatrzymujące wodę wewnątrz skóry lub włosa. Co ważne, nie wywołuje podrażnień i jest bezpieczny dla skóry.


Cetearyl alcohol — za co odpowiada w kosmetykach?

Cetearyl alcohol można znaleźć w balsamach, kremach do twarzy, masłach, a także odżywkach i farbach do włosów oraz w tuszach do rzęs. Jego zadaniem jest m.in. stabilizacja emulsji, dzięki czemu nie rozwarstwia się na zawarte w niej składniki wodniste i oleiste. Wpływa również na bardziej przyjemną w aplikacji konsystencję produktów, odpowiada za gęstość, a także zwiększa zdolność kosmetyków do wytwarzania piany. W kosmetykach pełni również funkcje filmotwórczą (tworzy na powierzchni skóry i włosów delikatną barierę ochronną, zapobiegającą utracie wilgoci), nawilżającą, wygładzającą, zmiękczającą. Odpowiada również za pielęgnację łamliwych i zniszczonych włosów.

Cetearyl alcohol — czy jest szkodliwy?

Alkohol cetearylowy całkowicie bezpieczny dla skóry, włosów oraz zdrowia. Niestety, ze względu na swoje właściwości filmotwórcze może nieco obciążać skórę tłustą, która produkuje nadmierną ilość łoju, a w konsekwencji prowadzić do niekorzystnego wysypu zmian trądzikowych.