Kultowe bajki z dzieciństwa – TOP12 bajek wszechczasów

Co byście wskazali, gdybyście mieli wymienić kultowe bajki ze swojego dzieciństwa? Król lew? Tom i Jerry? A może Smerfy? Każdy z pewnością ma swoje ulubione, a my dziś przypomnimy te najpopularniejsze, które po dzisiaj bawią, wzruszają, i w przeciwieństwie do obecnych produkcji zawsze płynie z nich morał. Poniżej znajdziecie nasz absolutny TOP12!

Kultowe bajki z dzieciństwa – TOP12

W naszym zestawieniu przedstawiamy bajki, które znają wszyscy, bez względu na wiek, a ich wielkość oraz rozpoznawalność przejawia się setkami motywów i nawiązaniami w popkulturze. Oto 15 filmów animowanych dla całej rodziny. Miłego czytania i wspominania!

1. Tom i Jerry

Tom i Jerry to postacie, których chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Bajka w postaci krótkometrażowych filmów animowanych powstała już w 1940 roku, a w miarę jej rosnącej popularności stworzono dodatkowe serie, które emitowano później w telewizji. Ostatnia z nich miała premierę w 2005 roku.

Fabuła jest tu mało skomplikowana — przez większość odcinków Tom nieudolnie próbuje złapać Jerry’ego, jednak ich perypetie potrafią zaskoczyć i rozśmieszyć do łez. Serię polecamy nawet starszym widzom, ponieważ odcisnęło się na niej piętno historii i wiele ciekawych wątków można odczytać na nowo.

2. Zakochany kundel

Zakochany kundel to bajka długometrażowa o uroczych psiakach, które podobnie jak ludzie, kochają się i smucą. Pierwsza wersja powstała aż w 1955 roku, ale wciąż jest aktualna, ponieważ porusza wiele istotnych kwestii.

Zakochany kundel

3. 101 dalmatyńczyków

Wszystkim miłośnikom psiaków, obowiązkowo polecamy bajkę 101 dalmatyńczyków. Jest to opowieść o miłości oraz walce dobra ze złem. Bohaterowie — Roger, właściciel Ponga oraz Anita, właścicielka suczki o imieniu Perdita, zakochują się w sobie (zarówno ludzka, jak i psia para). I wszyscy żyliby szczęśliwie, gdyby nie czarny charakter – Cruella Demon…

4. Tarzan

Egzotyczna dżungla, dzikie zwierzęta i Tarzan… dziecko wychowywane przez małpy. Jak chłopiec odnajdzie się w otoczeniu ludzi? Pozycja warta polecenia.

Tarzan

5. Madagaskar

Jeśli szukacie fajnych bajek o zwierzętach, to Madagaskar z pewnością zasługuje na polecenie. Bajka przedstawia perypetie lwa, zebry, hipopotama i żyrafy, które z nowojorskiego zoo nagle i nieoczekiwanie trafiają do dżungli. Jak sobie poradzą? Gwarantujemy, że niektóre sytuacje rozbawią Was do łez!

6. Zwariowane melodie

To kultowa seria filmów animowanych o Króliku Bugsie, kaczorku Daffy, kocie Sylwestrze i wielu innych zwierzątkach przeżywających zwariowane historie. Pierwsze odcinki powstały w 1929 roku i produkowane są do dziś. Popularność Zwariowanych melodii była tak duża, że każdy z pierwszoplanowych bohaterów ma swoją serię przygód. Na podstawie kreskówek powstały również filmy.

Kultowa bajka looneytunesshow

7. Gdzie jest Nemo?

Gdzie jest Nemo to historia malutkiej rybki, która z dnia na dzień zmienia środowisko. Jednego dnia pływa w oceanie, a drugiego w akwarium w gabinecie dentystycznym. Na wielkie poszukiwania Nemo wyrusza między innymi Merlin – tata rybki oraz Dora, która cierpi na bardzo ciekawą przypadłość. Warto obejrzeć!

8. Toy Story

Jedna z najpiękniejszych bajek dla dzieci, która opowiada o … zabawkach. W bajce poznajemy kowboja Chudego, astronautę Buzza Astrala, Pana Bulwę, jamnika Cienkiego i wiele innych sympatycznych postaci. Ich problemy, pomysły, a także poczucie humoru z pewnością Was zaskoczą i dostarczą wielu pozytywnych emocji.

Toy Story

9. Piękna i bestia

Bardzo pouczająca bajka, która opowiada o okrutnym księciu zamienionym w odrażającą bestię. Czy można z niego zdjąć urok? Tylko pod warunkiem, że ktoś ujrzy w bestii człowieka. Czy uda się to pięknej Belli, która zmuszona jest zamieszkać z bestią?

10. Flinstonowie

Losy dwóch rodzin Flinstonów i Rubble’ów, którzy żyją w odległej prehistorii. Jeżdżą samochodami napędzanymi własnymi stopami, mieszkają w chatach zrobionych z kamieni, a ich pupilem jest psozaur. Fred, Wilma, Barney, Betty i dzieciaki to bardzo fajna rodzina!

11. Gumisie

Historia przesympatycznych misiów, które nabierają nadzwyczajnych mocy po wypiciu soku z gumijagów. Do tego Księciunio, który próbuje zdobyć panowanie nad światem i Toudi, który ma bardzo mały rozumek… Wszyscy do natychmiastowego pokochania!

12. Kaczor Donald

Kaczor Donald to szalenie barwna postać, istna kopalnia pomysłów, a zarazem istny furiat, pełen nazbyt dosłownie wybuchowych emocji. Sympatyczny kaczorek ubrany w marynarską koszulę i czapeczkę, z muchą pod szyją jest absolutnie śmieszny i do pokochania!