Antykoncepcja awaryjna – tabletka dzień po

Gdy regularna forma antykoncepcji zawiedzie — niezależnie od tego, czy jest to pęknięta prezerwatywa, czy pominięta tabletka antykoncepcyjna — stosowanie antykoncepcji awaryjnej może pomóc w zapobieganiu nieplanowanej ciąży. Przyjmowanie pigułki dzień po jest całkowicie bezpieczne, jednak czy należy się martwić, jeśli zażyłaś ją więcej niż raz? Czy może to wpłynąć na zdolność do zajścia w ciążę w przyszłości?

Czym są tabletki dzień po i jak działają?

Najpopularniejsze pigułki dzień po, to tabletki zawierające wyższe dawki lewonorgestrelu, syntetycznego hormonu progestyny, który znajduje się również w doustnych środkach antykoncepcyjnych (pigułkach antykoncepcyjnych).

Tabletki te działają poprzez zapobieganie uwalnianiu komórki jajowej przez jajnik lub opóźnianie uwalniania komórki jajowej, co z kolei obniża ryzyko zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki. 

Kiedy najlepiej zażyć tabletkę dzień po?

Nie musisz czekać do faktycznego poranka, aby zażyć pigułkę antykoncepcji awaryjnej. Możesz to zrobić nawet godzinę po stosunku bez zabezpieczenia. Wszystko dlatego, że antykoncepcja awaryjna działa najlepiej, gdy jest przyjmowana tak szybko, jak to możliwe.

Czy antykoncepcja awaryjna jest skuteczna w 100%?

Pigułki dzień po nie są w 100% skuteczne w zapobieganiu ciąży, ale mogą zapobiec ponad 95% ciąż, jeśli zostaną przyjęte w ciągu pięciu dni po stosunku.

Należy zauważyć, że tabletki dzień po nie są przeznaczone do stosowania jako rutynowa antykoncepcja. Należy pamiętać również o tym, że prawidłowe stosowanie regularnych tabletek antykoncepcyjnych (przyjmowanie ich codziennie i na czas) jest znacznie bardziej skuteczne niż antykoncepcja awaryjna w zapobieganiu ciąży.

Co antykoncepcja awaryjna może zrobić z Twoim ciałem?

Chociaż pigułki dzień po nie będą miały szkodliwego długoterminowego wpływu na organizm, ich wielokrotne przyjmowanie może wywrócić hormony do góry nogami. Możesz doświadczyć  nieregularnego krwawienia i czuć się emocjonalnie rozchwiana. Po zażyciu antykoncepcji awaryjnej mogą wystąpić nieprzyjemne skutki uboczne, w tym nudności i skurcze podbrzusza, a także bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie lub ból piersi.

Warto pamiętać jednak o tym, że nie należy przyjmować innych form tabletek antykoncepcyjnych zawierających progesteron przez co najmniej pięć dni po zastosowaniu tabletki dzień po, ponieważ może to wpływać na skuteczność pigułki.

Dodatkowo lepiej jest mieć niezawodną formę antykoncepcji tradycyjnej, niż ciągle sięgać po środki doraźne. Jeśli na przykład masz trudności z pamiętaniem o przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, długoterminowa antykoncepcja, taka jak wkładka wewnątrzmaciczna (IUD), może sprawić, że zapominanie nie będzie problemem.

Jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania e-Recepty na tabletkę dzień po? 

Najszybszym sposobem są konsultacje online na platformie telematycznej. To na nich lekarze czekają na pacjentów 7 dni w tygodniu po to, aby mogli uzyskać jak najszybszą pomoc. Masz możliwość umówienia się do specjalisty i odbycia wizyty w ciągu kilkunastu minut. Lekarz po dokładnym wywiadzie medycznym stwierdzi czy zachodzi zasadność, aby wystawić receptę na tabletkę dzień po — dowiedz się więcej https://www.halodoctor.pl/tabletka-dzien-po.

Podczas gdy wielokrotne przyjmowanie tabletki dzień po prawdopodobnie nie wyrządzi żadnej szkody, nie powinno się jej używać jako głównej formy antykoncepcji. Eksperci zgadzają się, że zamiast tego należy sięgnąć po pigułki antykoncepcyjne, wkładkę domaciczną, prezerwatywy lub inne proaktywne formy. Jeśli jednak wszystko inne zawiedzie, antykoncepcja awaryjna, jest bezpieczna, aby zapobiec niechcianej ciąży.