Wybielanie zębów u dentysty – co musisz wiedzieć?

Chcesz mieć piękniejsze zęby na sesję zdjęciową, nadchodzące wydarzenie lub po prostu dla osobistej satysfakcji? Powinnaś wypróbować wybielanie zębów u dentysty. W ostatnich latach stało się ono popularnym zabiegiem upiększającym. W tym artykule poznasz najważniejsze fakty dotyczące wybielania zębów!

Kiedy stosowanie wybielania zębów jest dobrym pomysłem?

Wybielanie zębów jest idealne dla każdego, kto ma wyraźnie przebarwione zęby. Zazwyczaj przyczynę tego problemu stanowią plamy z różnych pokarmów i napojów. Zęby tracą też biały odcień w wyniku starzenia się, pewnych schorzeń jamy ustnej lub stosowania niektórych leków, takich jak tabletki antykoncepcyjne. Najlepszym momentem na wybielanie zębów sytuacja, gdy występuje u Ciebie lekkie przebarwienie zębów. Im dłużej zwlekasz, tym trudniej będzie uzyskać zadowalający efekt zabiegu. Zaufaj dentysta żoliborz.

Jakie są metody wybielania zębów u dentysty?

  • Wybielanie zębów za pomocą żelu – wykorzystuje specjalny żel umieszczany bezpośrednio na zębach. Preparat zawiera wybielającą substancję chemiczną, która jest aktywowana przez ciepło zębów i ślinę. Ten rodzaj wybielania zębów stosuje się tylko na widocznych częściach zębów.
  • Wybielanie zębów tackami lub paskami – najpopularniejsza forma wybielania zębów. Podczas tego procesu na zęby nakłada się substancję chemiczną, a następnie umieszcza się na nich tacę. Utrzymuje ona substancję chemiczną w kontakcie z zębami przez pewien czas. 
  • Wybielanie zębów laserem – nowoczesny sposób wymagający użycia lasera. Wiązka promieniowania usuwa cienkie warstwy powierzchni zęba, co niweluje żółtą barwę. Gwarantuje najlepsze efekty, ale kosztuje najwięcej

Jak długo trwa wybielanie zębów?

Czas potrzebny na uzyskanie wyników wybielania zębów zależy od zastosowanej metody. Zabiegi wybielania w gabinecie z wykorzystaniem tacki lub pasków wybielających mogą trwać od jednej do dwóch godzin. Wybielanie w domu przy użyciu żelu wybielającego może trwać od dwóch do sześciu tygodni. Wybielanie laserowe zajmuje od dwóch do trzech tygodni.

Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Koszt wybielania zębów różni się w zależności od sposobu, liczby leczonych zębów, doświadczenia dentysty i ceny użytych środków chemicznych. Za zabiegi wybielania w gabinecie stomatologicznym trzeba zwykle zapłacić kilkaset złotych. Domowe rozwiązania są zdecydowanie tańsze, bo wydasz na nie kilkadziesiąt złotych.

Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?

Niektórzy ludzie nie powinni wybielać zębów  lub muszą skonsultować się z dentystą, zanim się na to zdecydują. Osoby przyjmujące tetracyklinę, pigułki antykoncepcyjne lub minocyklinę na trądzik nie powinni poddawać się wybielaniu zębów, ponieważ wspomniane leki odbarwiają szkliwo. Do przeciwwskazań należą też zaburzenia autoimmunologiczne, próchnica oraz choroby dziąseł. 

Jak zachować efekty wybielania zębów na dłużej?

Aby zachować efekty wybielania zębów na dłużej, ważne jest utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej. Należy regularnie szczotkować i nitkować zęby, unikać pokarmów i napojów, które barwią zęby, a także chodzić do dentysty na profesjonalne czyszczenie zębów.