Jak urządzić wnętrze w stylu shabby chic

„Ale to już było” – to hasło, które chyba najlepiej odzwierciedla to, czym jest styl shabby chic. To styl, który w całości nawiązuje do przeszłości. Wnętrza urządzone zgodnie z jego założeniami mają swoją duszę i niepowtarzalny klimat. Nie brak w nich dekoracji z zamierzchłych czasów, przeróżnych bibelotów, klasycznych elementów, mebli noszących ślady użytkowania, koronek i haftów oraz subtelnych, romantycznych kwiatowych printów. Czy to oznacza, że jest to styl wyłącznie dla koneserów? Absolutnie nie! Umiejętnie zastosowany we wnętrzu, pozwala stworzyć przytulne, kameralne miejsce, którego wyjątkowa atmosfera pochłania bez reszty. Pora dowiedzieć się, jak urządzić aranżację w stylu shabby chic, która oczaruje każdego, kto kocha subtelność i romantyzm.

O shabby chic słów kilka

Styl shabby chic bez wątpienia można zaliczyć do grupy tych wyjątkowych. Przepełniony niepowtarzalnym klimatem, odrobiną magii i nostalgii, urzeka każdego, kto da mu szansę i wyczaruje go we własnych wnętrzach. Aranżacja stworzona zgodnie z jego założeniami na pierwszy rzut oka może stwarzać wrażenie zaniedbanej, takiej, której poszczególne elementy są dość mocno nadgryzione zębem czasu. Ale to tylko pozory. Tak naprawdę wystrój wnętrza urządzonego w stylu shabby chic jest starannie przemyślaną koncepcją, w której każdy akcent jest starannie wybrany i dopasowany do reszty, tak aby stworzył czarującą, dobrze przemyślaną i zaplanowaną, przytulną całość, wypełnioną po brzegi kameralną, romantyczną atmosferą.

Styl shabby chic nawiązuje swoim klimatem do pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, mieszących się na prowincji, brytyjskich miejskich rezydencji. Sprawiający wrażenie niezwykle lekkiego i romantycznego, jest idealną propozycją dla miłośników stylizowanych mebli oraz tych, którzy lubią przemycać do wnętrz ducha przeszłości. Elementy wystroju, które doskonale odnajdują się w tym stylu, odzwierciedlają mieszankę klimatu ponadczasowej klasyki, vintage i retro w efektownie postarzonej odsłonie. Dotyczy to zarówno ich form, zdobień, kolorystyki, jak i materiałów, z których zostały wykonane. W dosłownym tłumaczeniu „shabby chic” oznacza delikatnie „sfatygowany szyk” i trzeba przyznać, iż jest to bardzo trafne podsumowanie tego, czym tak naprawdę jest ten styl.

Romantyczna odsłona barw

W stylu shabby chic dominującą rolę odgrywa romantyzm, który można dostrzec chociażby w kolorystyce wnętrz stworzonych zgodnie z jego koncepcją. Dominują w niej biele, które niezwykle efektownie przeplatają się z pastelowymi odcieniami szarości, beżu, zieleni, błękitu oraz różu. Umiejętnie zastosowane wbrew pozorom nie są zbyt kobiece i cukierkowe. Stwarzają za to wrażenie wszechobecnej harmonii, spokoju, przestronności, zachęcając do relaksu i odpoczynku. W nieco mniej romantycznej odsłonie zamiast różu i pozostałych pastelowych odcieni można skupić się wyłącznie na zastosowaniu bieli połączonej z beżem i szarością oraz ewentualnym zastosowaniem czerni, lecz wyłącznie w formie drobnych akcentów wykończeniowych. Dzięki temu wnętrze stanie się nieco mniej delikatne i kobiece, a bardziej wyraziste, przez co wszyscy będą mogli się w nim dobrze poczuć.

Magia wystroju shabby chic

Wybierając meble i dodatki do aranżacji wnętrz w stylu shabby chic, nie należy się ograniczać w ich ilości. To styl, w którym „więcej znaczy lepiej”. Zamiast jednego stolika kawowego warto zdecydować się na kilka mniejszych, ustawionych nie tylko przed kanapą, ale także rozstawionych w innych miejscach. Obecności we wnętrzu przeróżnych stolików, stoliczków, podnóżków, staromodnych kredensów, szaf i szafeczek, a także fantazyjnych komód i toaletek, foteli, także bujanych, i kanap pozwala budować niepowtarzalny, przytulny klimat, charakterystyczny dla stylu shabby chic. Meble umieszczone w aranżacji powinny być efektownie postarzone (technika wybielania) i bogato zdobione. Nie powinno na nich zabraknąć widocznej, bogatej, najlepiej kwiatowej ornamentyki, frezowanych drzwiczek czy też fikuśnych i efektownych nóżek. Motyw kwiatowy może znaleźć się także na tapicerce mebli.

Klimat shabby chic kreują nie tylko meble, ale i dodatki, których nie może zabraknąć we wnętrzu. To one pomagają uprzytulnić piękne wnętrze i zbudować w nim tę niepowtarzalną, romantyczną i nieco nostalgiczną atmosferę. Po jakie dodatki sięgać? Najlepiej sprawdzą się te, które były chętnie wykorzystywane przez nasze babcie, a więc przeróżne haftowane oraz koronkowe obrusy i serwety, porcelanowe wazony, antyczne zegary, eleganckie i kunsztownie zdobione świeczniki, efektownie zdobione lustra i szkatułki, ozdobne poduchy z motywem kwiatowym, a także różnego rodzaju drobiazgi ustawione na blatach komód i kredensów. Ich obecność sprawia, że wnętrze staje się przytulne i stylowe.