Łazienka w stylu skandynawskim, czyli jak stworzyć przytulną przestrzeń?

Styl skandynawski jest jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków. Wynika to z jego funkcjonalności oraz zastosowania jasnych kolorów, które optycznie powiększają pomieszczenie i czynią je przytulnym. Stawiamy raczej na prostotę, dzięki której korzystanie z łazienki będzie komfortowe. To świetny wybór dla wszystkich miłośników natury, ze względu na to, iż w takich aranżacjach znajdziemy wiele naturalnych materiałów. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na większy wydatek, dobrze sprawdzą się też meble łazienkowe drewnopodobne w jasnym kolorze. Oprócz tego warto postawić na kamień i zielone rośliny. O jakich elementach wyposażenia trzeba jeszcze pamiętać?

Czym wyróżnia się łazienka w stylu skandynawskim?

Ze względu na fakt, iż skandynawska estetyka opiera się na niewielkim dostępie dziennego światła, dominuje w nim jasna kolorystyka. Pojawia się ona nie tylko na ścianach i podłodze, ale również na meblach i dodatkach. Co za tym idzie, stawiamy na beże, szarości oraz biel. Całość najlepiej uzupełnić drewnianymi akcentami. Świetnie sprawdzi się szafka łazienkowa 80 w kolorze naturalnego drewna. Jeśli chodzi o płytki, najlepiej sięgnąć po jasne odcienie, bez dekorów. Oprócz tego można zdecydować się na kafelki imitujące drewno. Dzięki temu nadamy naszej łazience przytulności. Liczba mebli powinna być ograniczona, ponieważ w tym stylu kierujemy się przede wszystkim minimalizmem.

Ceramika sanitarna, czyli jakie kabiny i wanny do łazienki skandynawskiej?

Elementy zaliczane do tzw. białego montażu są wręcz stworzone do aranżacji w duchu skandynawskim. Nie trzeba zatem szczególnie zastanawiać się nad wyborem umywalki czy miski WC. Stawiamy na białe wykończenie oraz nieskomplikowane formy. Wybór jest naprawdę spory, dlatego możemy bez trudu znaleźć produkty w przyjętym przez nas budżecie. Osoby, które preferują kabinę, zamiast wanny mogą zdecydować się na brodziki prysznicowe w jasnym kolorze. Z racji tego, że stawiamy na minimalizm, najlepiej wybrać ultrapłaskie modele, których wysokość wynosi tylko kilka centymetrów. Jeśli metraż naszej łazienki nam na to pozwala, warto stworzyć strefę relaksu, w której centrum będzie znajdować się wanna 180. W tym przypadku również stawiamy na proste, klasyczne modele o geometrycznych kształtach.

Co jeszcze powinno znaleźć się w skandynawskiej łazience?

Kolejną kwestią jest oświetlenie. Ważne, aby łazienka była jasna, dlatego warto wybrać kilka źródeł światła umieszczonych w różnych miejscach. Emitowane przez żarówki światło powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Świetnie sprawdzą się lampy z drewnianymi elementami i wyróżniające się prostą formą. Jeśli chodzi o inne dodatki, nie można zapomnieć o lustrze, najlepiej kwadratowym lub prostokątnym w drewnianej ramie. Całość znakomicie uzupełnią zielone rośliny, które przełamią monotonię. Jako estetyczny, a jednocześnie praktyczny dodatek doskonale posłuży drewniana drabinka spełniająca funkcję wieszaka na ręczniki. Aranżacje w opisywanym stylu są szczególnie polecane do małych łazienek, które dzięki niewielkiej liczbie elementów i jasnym kolorom zostaną optycznie powiększone.