Badanie USG, czyli ultrasonograficzne, to bezpieczna i bezbolesna procedura, która wykorzystuje fale ultradźwiękowe do oceny struktury narządów wewnętrznych. W ten sposób dokonuje się przeglądu narządów znajdujących się w obrębie jamy brzusznej, co może pomóc zdiagnozować takie schorzenia, jak np. choroby pęcherzyka żółciowego, kamienie żółciowe, guzy, tętniaki aorty, a także wykryć problemy z wątrobą, nerkami, trzustką czy śledzioną. Jednak pomimo tego, że jest to nieinwazyjne badanie, należy się do niego odpowiednio przygotować, dzięki czemu zwiększymy szansę na postawienie prawidłowej diagnozy.
Wstrzymaj się z jedzeniem
Lekarze zalecają, aby przed badaniem wstrzymać się ze spożywaniem posiłków na czas minimum 6-8 godzin. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie uwidocznić struktury wewnętrzne, które przysłonięte przez masy pokarmowe stałyby się trudne do oceny.
Nie spożywaj wzdymających pokarmów
Oprócz karencji pokarmowej ważne jest, aby 1-2 dni wcześniej wstrzymać się ze spożywaniem pokarmów o działaniu wzdymającym. Należą do nich: warzywa (fasola, brukselka, kapusta, brokuły, cebula), owoce (brzoskwinie, jabłka, gruszki), smażone i tłuste potrawy o dużej kaloryczności oraz produkty mleczne – kefiry, jogurty. Produkty te mają tendencję do fermentacji w żołądku i jelitach, a co za tym idzie zwiększonej produkcji gazów, prowadząc w ten sposób do wzdęć.
Pij wodę
Przygotowując się do badania USG, wskazane jest picie wody, jednak wyłącznie niegazowanej. Woda przyspiesza procesy trawienne oraz zapobiega powstawaniu wzdęć i gazów, które utrudniałyby badanie. Oprócz tego np. u mężczyzn przed badaniem wskazane jest wypełnienie pęcherza moczowego przez dużą ilość wypitych płynów, dzięki czemu łatwiej będzie można zobrazować gruczoł krokowy. Natomiast zdecydowanie odradza się spożywanie słodzonych napojów oraz alkoholu, które mogą działać wzdymająco, a powstałe w ten sposób pęcherzyki gazu są przeszkodą w uzyskaniu przejrzystego obrazu.
Nie pal papierosów i nie żuj gumy
Zarówno w przypadku palenia tytoniu, jak i żucia gumy połykane są porcje powietrza, które dostając się do przewodu pokarmowego, mogą przyczynić się do powstawania gazów i wzdęć. Dlatego jeżeli zależy nam na prawidłowym wyniku badania, warto wstrzymać się od tych czynności na kilka godzin przed wizytą.
Możesz zażyć leki
Badanie USG nie stanowi przeciwwskazania do zażywania leków, które przyjmowane są na stałe. Jedyne, o czym należy pamiętać, to aby przyjąć je z co najmniej 1 godzinę przed badaniem oraz popić je niegazowaną wodą.
Skorzystaj ze środków rozpraszających gazy
Dobrym sposobem na przygotowanie się do badania jest zastosowanie powszechnie dostępnych leków, które zmniejszają napięcie powierzchniowe gazów w obrębie przewodu pokarmowego. Jednym z nich jest Espumisan, który zawiera bardzo dobrze tolerowany symetykon, skutecznie rozbijający i rozpraszający gazy nagromadzone w przewodzie pokarmowym. Zmniejsza on uczucie ucisku i pełności w jamie brzusznej, tym samym ułatwiając obrazowanie narządów jamy brzusznej metodą USG.