Jak wybrać najlepszy narożnik do salonu?

Zestaw wypoczynkowy to istotny element aranżacji salonowego wnętrza. Pięknie wkomponowany narożnik może być idealnym dopełnieniem estetycznym. Jednak jego najważniejszą rolą jest funkcjonalność. To właśnie na narożniku w salonie odpoczywamy, oglądamy telewizję i spędzamy wolny czas. Przy wyborze odpowiedniego modelu na pierwszym miejscu powinna być wygoda. Na co zwrócić uwagę, dokonując zakupu? Podpowiadamy!

Narożnik w salonie – jaki wybrać?

Narożnik to mebel, który jest w niemal każdym domu centrum rodzinnego życia. Na nim spędzamy wolny czas, czytamy, oglądamy ulubione seriale i spędzamy chwile z najbliższymi. Wybór odpowiedniego modelu wcale nie musi być łatwy i prosty. Może nawet taki nie jest – w końcu to największy mebel w salonie! Narożniki do salonu mają być przede wszystkim funkcjonalne, ale również dobrze wkomponowywać się w aranżację całości wnętrza. Zastanawiasz się nad kupnem tego mebla? W tym artykule dowiesz się, na co przede wszystkim zwrócić uwagę i czym się kierować!

Pierwsze pytanie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, dotyczy funkcji, jaką w salonie ma pełnić narożnik. Typowo wypoczynkową, do spania, a może właśnie, zasiadając na nim, planujemy jeść posiłki? Dzięki odpowiedzi będziemy mogli odpowiednio dobrać jakość i rodzaj materiału mebla. Jeśli narożnik w salonie jest przeznaczony do częstego użytkowania, tapicerka powinna być łatwa w czyszczeniu, odporna na brud i mechacenie, a jednocześnie przyjemna w dotyku.  Kolejną ważną kwestią jest twardość siedziska. Każdy z nas ma inne preferencje – niektórzy wolą twardsze narożniki, inni bardziej miękkie. Warto również zwrócić uwagę na zagłówki i oparcia – tak ważne i pożądane przy np. wielogodzinnym oglądaniu telewizji! O czym jeszcze powinniśmy pomyśleć, kupując nowy narożnik?

Narożniki do salonu z funkcją spania

Narożnik w salonie może być idealnym zastępstwem sypialnianego łóżka, a także stanowić dodatkowe miejsce do spania dla gości. Rozkładane narożniki są niezwykle praktycznym rozwiązaniem w mniejszej przestrzeni. Jako „opcja dwa w jednym” idealnie sprawdzają się w małych mieszkaniach, czy kawalerkach. W salonie, który domownikom służy również jako sypialnia, narożnik będzie lepszym wyborem niż tradycyjne łóżko. Przeważają w tym kwestie estetyczne, ale również praktyczne. Szeroki rozkładany narożnik może być niezwykle komfortowym łóżkiem, który jednocześnie na co dzień będzie służyć jako wypoczynek.

Jeśli decydujesz się na tego typu narożnik w salonie, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na jakość mechanizmu rozkładania. Łatwość, prostota i sprawność otwierania łóżka ułatwią codzienne korzystanie. Ważna jest również szczelność oraz jakość zamykania. Codzienne i intensywne użytkowanie może wpłynąć też np. na częściowe otwieranie się pojemnika, w którym trzymamy czystą pościel i kołdrę.

Narożnik z funkcją spania czy typowo wypoczynkowy? Zanim podejmiesz decyzję, weź pod uwagę jeszcze jedną kwestię! W jakim kształcie chcesz mieć swój wypoczynek?

Narożniki do salonu –  w kształcie „U”  czy „L”?

Narożnik narożnikowi nierówny! Szczególnie jeśli dotyczy to jego rozmiaru… Tutaj oczywiście największy wpływ na wybór mebla ma wielkość powierzchni użytkowej mieszkania, a w zasadzie samego salonu. Dodatkowym atutem narożników jest także możliwość wyboru kształtu mebla dopasowanego do przestrzeni i designu. Jakie narożniki  możemy spotkać w sklepach?

  • Narożniki U do salonu – ze względu na swoje gabaryty, przeznaczone są raczej dla większych przestrzeni. Ten typ narożnika bardzo często ma dodatkową funkcję rozkładania, dzięki czemu może służyć jako sypialniane łóżko.
  • Narożniki w kształcie L – ten kształt narożnika świetnie nadaje się do przestrzeni o mniejszym metrażu. Jego prosta forma pozwala zachować przestrzenność w pomieszczeniu; jednocześnie mebel daje wiele możliwości aranżacji. Narożnik może stać pod ścianą i w ten sposób wypełniać wnętrze, ale również może służyć jako np. oddzielenie salonu od kuchni.

Z pewnością narożnik w salonie jest najważniejszym meblem. Wspaniale wypełnia przestrzeń i podkreśla design wnętrza, a jednocześnie stanowi centrum rodzinnego spędzania czasu. Przed zakupem zwróć uwagę przede wszystkim na kształt, rozmiar oraz funkcję, którą ma pełnić.