Zestaw wypoczynkowy to istotny element aranżacji salonowego wnętrza. Pięknie wkomponowany narożnik może być idealnym dopełnieniem estetycznym. Jednak jego najważniejszą rolą jest funkcjonalność. To właśnie na narożniku w salonie odpoczywamy, oglądamy telewizję i spędzamy wolny czas. Przy wyborze odpowiedniego modelu na pierwszym miejscu powinna być wygoda. Na co zwrócić uwagę, dokonując zakupu? Podpowiadamy!
Narożnik w salonie – jaki wybrać?
Narożnik to mebel, który jest w niemal każdym domu centrum rodzinnego życia. Na nim spędzamy wolny czas, czytamy, oglądamy ulubione seriale i spędzamy chwile z najbliższymi. Wybór odpowiedniego modelu wcale nie musi być łatwy i prosty. Może nawet taki nie jest – w końcu to największy mebel w salonie! Narożniki do salonu mają być przede wszystkim funkcjonalne, ale również dobrze wkomponowywać się w aranżację całości wnętrza. Zastanawiasz się nad kupnem tego mebla? W tym artykule dowiesz się, na co przede wszystkim zwrócić uwagę i czym się kierować!
Pierwsze pytanie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, dotyczy funkcji, jaką w salonie ma pełnić narożnik. Typowo wypoczynkową, do spania, a może właśnie, zasiadając na nim, planujemy jeść posiłki? Dzięki odpowiedzi będziemy mogli odpowiednio dobrać jakość i rodzaj materiału mebla. Jeśli narożnik w salonie jest przeznaczony do częstego użytkowania, tapicerka powinna być łatwa w czyszczeniu, odporna na brud i mechacenie, a jednocześnie przyjemna w dotyku. Kolejną ważną kwestią jest twardość siedziska. Każdy z nas ma inne preferencje – niektórzy wolą twardsze narożniki, inni bardziej miękkie. Warto również zwrócić uwagę na zagłówki i oparcia – tak ważne i pożądane przy np. wielogodzinnym oglądaniu telewizji! O czym jeszcze powinniśmy pomyśleć, kupując nowy narożnik?
Narożniki do salonu z funkcją spania
Narożnik w salonie może być idealnym zastępstwem sypialnianego łóżka, a także stanowić dodatkowe miejsce do spania dla gości. Rozkładane narożniki są niezwykle praktycznym rozwiązaniem w mniejszej przestrzeni. Jako „opcja dwa w jednym” idealnie sprawdzają się w małych mieszkaniach, czy kawalerkach. W salonie, który domownikom służy również jako sypialnia, narożnik będzie lepszym wyborem niż tradycyjne łóżko. Przeważają w tym kwestie estetyczne, ale również praktyczne. Szeroki rozkładany narożnik może być niezwykle komfortowym łóżkiem, który jednocześnie na co dzień będzie służyć jako wypoczynek.
Jeśli decydujesz się na tego typu narożnik w salonie, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na jakość mechanizmu rozkładania. Łatwość, prostota i sprawność otwierania łóżka ułatwią codzienne korzystanie. Ważna jest również szczelność oraz jakość zamykania. Codzienne i intensywne użytkowanie może wpłynąć też np. na częściowe otwieranie się pojemnika, w którym trzymamy czystą pościel i kołdrę.
Narożnik z funkcją spania czy typowo wypoczynkowy? Zanim podejmiesz decyzję, weź pod uwagę jeszcze jedną kwestię! W jakim kształcie chcesz mieć swój wypoczynek?
Narożniki do salonu – w kształcie „U” czy „L”?
Narożnik narożnikowi nierówny! Szczególnie jeśli dotyczy to jego rozmiaru… Tutaj oczywiście największy wpływ na wybór mebla ma wielkość powierzchni użytkowej mieszkania, a w zasadzie samego salonu. Dodatkowym atutem narożników jest także możliwość wyboru kształtu mebla dopasowanego do przestrzeni i designu. Jakie narożniki możemy spotkać w sklepach?
- Narożniki U do salonu – ze względu na swoje gabaryty, przeznaczone są raczej dla większych przestrzeni. Ten typ narożnika bardzo często ma dodatkową funkcję rozkładania, dzięki czemu może służyć jako sypialniane łóżko.
- Narożniki w kształcie L – ten kształt narożnika świetnie nadaje się do przestrzeni o mniejszym metrażu. Jego prosta forma pozwala zachować przestrzenność w pomieszczeniu; jednocześnie mebel daje wiele możliwości aranżacji. Narożnik może stać pod ścianą i w ten sposób wypełniać wnętrze, ale również może służyć jako np. oddzielenie salonu od kuchni.
Z pewnością narożnik w salonie jest najważniejszym meblem. Wspaniale wypełnia przestrzeń i podkreśla design wnętrza, a jednocześnie stanowi centrum rodzinnego spędzania czasu. Przed zakupem zwróć uwagę przede wszystkim na kształt, rozmiar oraz funkcję, którą ma pełnić.