Torebko plecak ze skóry naturalnej czy ekologicznej? – wady i zalety obu rozwiązań

Decydując się na zakup portfela, torebki czy torebko plecaka chcemy mieć pewność, że produkt ten będzie wykonany starannie, z najwyższej jakości materiałów i posłuży nam przez wiele, wiele lat. Kolejnym wyznacznikiem jest oczywiście cena produktu – musi być adekwatna do jakości. Dlatego często zadajemy sobie pytanie, czy wybrać galanterię ze skóry naturalnej, czy ze skóry ekologicznej? Abyś mogła dokonać jak najlepszego zakupu, przedstawiamy Ci najważniejsze różnice oraz wady i zalety obu rozwiązań – zapraszamy do artykułu.

Skóra ekologiczna i naturalna – różnice

Kilka czy kilkanaście lat temu odróżnienie skóry naturalnej od ekologicznej nie było problematyczne. Teraz, dzięki ogromnemu rozwojowi technologii, nie jest to takie proste. Jednak istnieją charakterystyczne cechy i właściwości, które są zarezerwowane dla obu tych materiałów. Jakie? Z przyjemnością podpowiemy. Zacznijmy jednak od początku!

Jeśli chcesz z pełną świadomością robić zakupy i wiedzieć, czym różni się skóra naturalna od skóry ekologicznej, musisz poznać krótką charakterystykę obu materiałów. Skóra naturalna to materiał pochodzenia zwierzęcego. Najczęściej do wyrobów skórzanych używa się skóry bydlęcej. Bardzo charakterystycznymi cechami naturalnej skóry są zapach, faktura i niepowtarzalny wygląd. Z kolei tzw. ekoskóra to materiał wyłącznie imitujący skórę naturalną. Skóra ekologiczna powstaje w wyniku procesu chemicznego.

Jakie różnice można zaobserwować w użytkowaniu produktów wykonanych ze skór naturalnych i ekologicznych? Sprawdziliśmy to, testując skórzane plecako torby od Verostilooraz plecako torby ze znanych sieciówek.

Torebko plecak ze skóry naturalnej – zalety i wady

Pierwszą zaletą torbo plecaków ze skóry naturalnej, jaką musimy wymienić, jest przede wszystkim wyjątkowe wykończenie. Unikalne, staranne i ręczne wykonanie podkreśla wszystkie atuty materiału. Co równie istotne, skóra naturalna jest nie tylko szalenie estetyczna, ale również bardzo wytrzymała. Nie bez powodu mówi się przecież, że skórzane torby, portfele czy buty to inwestycja na lata. Dodatkowo naturalna skóra przepięknie się starzeje – wraz z upływem lat wyglądają elegancko i niezwykle szykownie. Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja sprawią więc, że nawet przy wyjątkowo częstym użytkowaniu torbo plecaka, będziesz mogła cieszyć się nim przez kilkanaście sezonów. A to możliwe, bo galanteria skórzana nigdy nie wychodzi z trendów.

Kolejną zaletą skóry naturalnej jest fakt, że materiał ten bez problemu przepuszcza powietrze, umożliwiając odpowiednią cyrkulację wilgoci. Warto również pamiętać, że naturalne materiały nie uczulają, dlatego produkty ze skóry naturalnej są odpowiednie także dla alergików.

Jakie są więc minusy torbo plecaków ze skóry naturalnej? Jedynym, który udało nam się znaleźć jest koszt – cena produktów ze skóry naturalnej jest wyższa niż rzeczy z ekoskóry. Nie można jednak przy tym zapominać, że to inwestycja, która się opłaca – otrzymujemy bowiem w zamian produkt na wiele lat.

Torebko plecak ze skóry ekologicznej – zalety i wady

Dla wielu osób informacja, że przy produkcji skóry ekologicznej nie używa się produktów pochodzenia zwierzęcego jest bardzo istotna. Kolejną zaletą jest fakt, że ekoskóra bardzo przypomina naturalny materiał. Oczywiście wizualnie, w przypadku trwałości czy jakości można już zauważyć różnice. Warto też dodać, że produkty z ekoskóry dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych i różnych fakturach, których często nie da się uzyskać na skórze naturalnej. Jednak głównym wyróżnikiem torebko plecaków z eko skóry jest cena. Koszt zakupu produktów ze skóry ekologicznej jest zwykle o wiele niższy niż koszt takich samych produktów ze skóry naturalnej.

A co z wadami? Należy przede wszystkim wspomnieć o tym, że:

  • skóra ekologiczna nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji wilgoci. Bywa to niekomfortowe w przypadku wszystkich produktów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą – ekoskóra może powodować otarcia, a ubrania z tego materiału mogą prowadzić do nadmiernej potliwości.
  • ekoskóra nie starzeje się też tak dobrze, jak skóra naturalna. Niestety nawet najlepiej wykonane torbo plecaki ze skóry ekologicznej nie będą nam towarzyszyć przez kilka sezonów.

Torebko plecak – jaki wybrać?

Ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest lepszym wyborem – produkty ze skóry naturalnej, czy produkty ze skóry ekologicznej. Wiele zależy bowiem od naszych osobistych preferencji.

Jeśli na pierwszym miejscu stawiasz trwałość i estetykę wykonania, postaw na naturalne materiały. Wszyscy, którzy starają się żyć w zgodzie z ideą slow fashion wybierają torebki, plecaki i portfele wyłącznie ze skóry naturalnej. Dzięki temu zyskują bowiem gwarancję, że z takiego produktu będą mogły korzystać przez kilka lat. Jeśli z kolei zależy Ci wyłącznie na estetyce, a na dodatek lubisz często zmieniać swój styl, a tym samym garderobę, możesz zdecydować się na produkty z eko skóry. Udanych zakupów!