Jaki mają kolor odchody połogowe oraz jak długo występują?

Odchody połogowe to nic innego jak wydzielina, która się wydobywa po porodzie z pochwy. Obserwując poporodowe odchody, ich kolor, intensywność oraz wygląd możemy określić, czy połóg przebiega w sposób prawidłowy. Powiedzmy sobie koniecznie nieco więcej na ten temat.

Co to takiego?

Odchody połogowe to element w zasadzie nieodłączny połogu. Po porodzie macica się mocno oczyszcza. Tego efektem właśnie jest wydzielina z pochwy. Jest to śluz, krew oraz do tego resztki płodowych błon z macicy. Odchody połogowe pojawiają się w zasadzie po każdym porodzie, zarówno po cesarskim cięciu, jak i także siłami natury.

Odchody połogowe nie tylko zawierają krew, ale także śluz czy też reszki doczesnej. Krwawienie trwa mniej więcej dwa tygodnie, ale odchody będą wydalane o wiele, wiele dłużej. Niekiedy to może trwać nawet do samego końca połogu. Wygląd wydzieliny połogowej się zmienia razem z upływem następnych dni.

W zasadzie to zaraz po porodzie jest krwista oraz nieco przypomina obfite miesiączkowe krwawienie. Po kilku dniach się staje brązowo-czerwona, a później żółtawa, biaława, a na końcu surowicza. Tempo tychże zmian oraz także ilość wydzieliny jest sprawą indywidualną. Jedne kobiety trwają dwa tygodnie, a inne dłużej. Zmiana koloru wydzieli na kolor zielonkawy świadczyć może o rozwijającym się stanie zapalnym. Towarzyszy temu najczęściej gorączka czy też złe samopoczucie.

Musimy pamiętać, że jest to jednak wydzielina z ramy macicy. Na początku odchody zawierają nie tylko samą krew, ale także złuszczoną błonę macicy. Zatem na podpaskach mogą się pojawia różne fragmenty tkanki. Jednak gdy będą w niej spore skrzepy krwiste, należy uważać, czy się nie zaczyna infekcja. Są tam przecież liczne bakterie.

Zapach połogowych odchodów

Odchody połowowe także mają nieco inny zapach od zwykłej miesiączki. Trudno jednak jest go opisać. W pierwszych dniach połowu może być on lekko słodkawy. Nie jest na pewno to zapach przykry czy też odpychający. Wszystko jest w porządku, dopóki nie wydzielają gnilnej oraz cuchnącej woni. To świadczyć jednak może o infekcji.

Tak zatem zapach, jak i wygląd jest bardzo ważnym wskaźnikiem czy sam proces gojenia przebiega w sposób prawidłowy. Wydalanie odchodów śluzowych trwa czasem do samego końca połogu, a więc przez sześć tygodni. W tym właśnie czasie macica się obkurcza, goi oraz do tego regeneruje. Po zakończeniu połogu konieczna jest wizyta u ginekologa.

Nie ma co się jej obawiać, ponieważ jest to stricte wizyta kontrolna. Pamiętajmy o tym i nie stresujmy się.