Spodziewasz się dziecka? Zobacz, o czym powinnaś pamiętać, będąc w ciąży.

Moment, kiedy Twój test ciążowy dał pozytywny wynik, prawdopodobnie był jednym z najważniejszych i najbardziej przełomowych chwil w życiu Twojej rodziny. Już za klika miesięcy w Waszym domu pojawi się maleństwo! Zanim jednak to nastąpi, Twój organizm będzie musiał wykonać bardzo ciężką pracę, by zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do zdrowego rozwoju przez całe 9 miesięcy. Sprawdź, jak zadbać o siebie i o czym pamiętać będąc w ciąży pojedynczej i mnogiej.

Wskazówki na 9 miesięcy ciąży – zadbaj o siebie i swoje dziecko

  • Zadbaj o zdrową dietę i dobre nawodnienie

Ciąża to czas, kiedy zapotrzebowanie Twojego organizmu na poszczególne witaminy, minerały składniki odżywcze i energię jest znacznie wyższe niż przed poczęciem. Rozwijający się w Twoim brzuchu maluszek potrzebuje wszystkich tych substancji do prawidłowego rozwoju i zdrowego wzrostu.

Twoje ciało pracuje teraz na najwyższych obrotach, dlatego ono również musi otrzymywać odpowiednie „paliwo” w postaci pełnowartościowych i regularnych posiłków. W trosce o zdrowie swoje i swojego dziecka, postaraj się więc wyeliminować lub ograniczyć do minimum przetworzoną żywność i słodkie napoje, a w ich miejsce wprowadź bogate w cenne składniki odżywcze nieprzetworzone produkty: warzywa, owoce, pełnoziarniste zboża, chude mięso, nabiał, ryby i jaja oraz zdrowe tłuszcze. Do picia wybieraj wodę niskozmineralizowaną lub niesłodzone herbatki. Jeśli masz wątpliwości i pytania co do odżywiania w ciąży, poradź się swojego lekarza lub umów się na konsultację z dietetykiem.

  • Suplementuj kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy, czyli witamina B9, jest niezbędnym składnikiem diety przyszłej mamy – jego niedobór może spowodować powstanie poważnych wad u płodu. Niestety, nawet najlepiej ułożony jadłospis nie jest w stanie dostarczyć takiej ilości folianów, jakiej potrzebuje kobieta w ciąży i jej dziecko. Z tego względu lekarze zalecają przyjmowanie suplementów kwasu foliowego wszystkim kobietom, nie tylko w ciąży, ale już na 12 tygodni przed poczęciem (a najlepiej przez cały okres rozrodczy). Dawkę i rodzaj przyjmowanego preparatu najlepiej skonsultuj ze swoim lekarzem, który dobierze ją odpowiednio do Twoich potrzeb oraz do etapu ciąży.

  • Umówi się na pierwszą wizytę u ginekologa w ciąży przed 10. tygodniem

Pozytywny wynik testu ciążowego powinien skłonić Cię do umówienia się na wizytę u ginekologa. Pierwsza ciążowa wizyta zwykle odbywa się około 6.-8. tygodnia ciąży, lecz nie później niż w 10. tygodniu. Dlaczego? Istnieją przynajmniej 2 ważne powody. Na pierwszej wizycie lekarz zleci Ci wykonanie wielu badań, które pozwalają na wykrycie niebezpiecznych dla Ciebie lub dziecka nieprawidłowości, a w razie potrzeby – na wczesne podjęcie odpowiedniego leczenia. Po drugie, na pierwszym spotkaniu lekarz zawsze udziela pacjentce instrukcji i rozwiewa wszystkie jej wątpliwości co do stylu życia oraz „zakazów” i „nakazów”, które będą obowiązywały ją przez całą ciążę.

Nie bez znaczenia jest też aspekt finansowy – podczas ubiegania się o przyznanie tzw. becikowego po narodzeniu dziecka, musisz przedstawić zaświadczenie, że byłaś pod opieką lekarza od 10. tygodnia ciąży. Jeśli tego nie zrobisz, nie otrzymasz świadczenia.

  • Wykonuj zalecone przez lekarza badania kontrolne i profilaktyczne

Podczas niemal każdej ciążowej wizyty u lekarza otrzymasz skierowanie na różnego rodzaju badania. Niektóre z nich są rutynowo przeprowadzane u wszystkich kobiet będących na danym etapie ciąży, a inne będą indywidualnie dostosowane do potrzeb Twoich i Twojego maluszka. Zawsze wykonuj je zgodnie z zaleceniami i w określonych przez lekarza terminach. Regularne kontrole pozwalają stale monitorować Wasz stan zdrowia i zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju i wzrostu.

Pamiętaj też o ważnych badaniach USG: USG genetycznym, połówkowym oraz USG III trymestru. Dzięki nim możliwe jest wykrycie nawet drobnych nieprawidłowości i szybkie podjęcie leczenia lub pogłębienie diagnostyki. Poza tym, wszystkie badania USG dają Ci szansę zobaczenia Twojego maleństwa, co niewątpliwie jest bardzo wzruszającym momentem.

  • Zwolnij tempo i zacznij więcej odpoczywać

Od samego początku ciąży w Twoim ciele zachodzi wiele zmian, zwiększa się objętość krwi oraz wzrasta tętno. Pod wpływem rosnącego brzuszka i powiększających się piersi, zmienia się środek ciężkości i postawa ciała, a także położenie niemal wszystkich narządów wewnętrznych, które dodatkowo są uciskane przez rosnącą macicę. Wszystko to, w połączeniu z burzą hormonalną i huśtawką nastrojów sprawia, że Twój organizm jest znacznie bardziej obciążony niż dotychczas i potrzebuje więcej odpoczynku. Z tego względu od samego początku ciąży postaraj się nieco zwolnić tempo życia i każdego dnia wygospodarować przynajmniej odrobinę czasu na „słodkie lenistwo”. Pamiętaj o relaksie nie tylko dla ciała, ale też dla swojej głowy – ogranicz stres, staraj się nie martwić na zapas oraz dbaj o wieczorne wyciszenie, które ułatwi Ci zaśnięcie i pozwoli lepiej się wysypiać.

  • Nie rezygnuj z aktywności fizycznej

Na każdym etapie prawidłowej ciąży pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej – aqua aerobik, fitness dla ciężarnych, pilates, joga czy pływanie to aktywności, które możesz bez obaw wykonywać przez całą ciążę. Postaraj się też zapewnić sobie więcej ruchu w ciągu dnia – spaceruj, wybieraj schody zamiast windy (chyba, że musisz wejść na bardzo wysokie piętro). Zanim jednak zaczniesz ćwiczyć, porozmawiaj ze swoim lekarzem i upewnij się, że nie masz żadnych przeciwwskazań do wybranej przez siebie aktywności.

Ciąża mnoga – czym różni się od pojedynczej? Czego spodziewać się w ciąży bliźniaczej?

Wszystkie wymienione zalecenia i porady odnoszą się nie tylko do ciąż pojedynczych, ale też do ciąż bliźniaczych. Problematyczna może być jedynie kwestia aktywności fizycznej – każda ciąża mnoga jest ciążą wysokiego ryzyka, dlatego lekarze mogą z dużą ostrożnością podchodzić nawet do niezbyt forsownych ćwiczeń.

>>Sprawdź, co musisz wiedzieć spodziewając się bliźniąt.

Czego jeszcze mogą spodziewać się kobiety w ciąży bliźniaczej?

  • Częstsze wizyty u lekarza

W zależności od typu ciąży mnogiej, lekarz może częściej zapraszać Cię na wizyty kontrolne, a także zlecać większą ilość badań niż w przypadku ciąż pojedynczych.

  • Częstsze badania USG ciąży bliźniaczej

Poza USG genetycznym, połówkowym i III trymestru, w ciąży bliźniaczej możesz spodziewać się regularnych badań ultrasonograficznych, np. co 4, a nawet co 2 tygodnie. Czasem podczas USG maluszkom wykonuje się dodatkowo echo serca.

  • „Obowiązkowe” zwolnienie lekarskie od 20. tygodnia ciąży

Specjaliści zalecają, by przyszłe mamy bliźniąt zrezygnowały z aktywności zawodowej najpóźniej w połowie ciąży. Postaraj się więc jak najszybciej poinformować pracodawcę o swoim stanie i przygotować do przekazania swoich obowiązków.

  • Szybsze tempo przybierania na wadze

W Twoim brzuchu rozwija się nie jedno, a dwoje dzieci, dlatego też Twoje waga będzie rosła w szybszym tempie – normy przybierania na wadze w ciąży mnogiej są nieco wyższe niż w pojedynczej. U kobiet w ciąży bliźniaczej szybciej też zaokrągla się brzuszek, który w ostatnich tygodniach przed porodem może przybierać spore rozmiary i utrudniać codzienne funkcjonowanie.

>>Zarejestruj się w Klubie Maluszka HiPP i korzystaj z porad naszych ekspertów dotyczących rozwoju i żywienia dziecka.