Zima to czas w którym chętniej sięgamy po tłuste i wysokoenergetyczne przekąski przy jednoczesnym ograniczaniu aktywności fizycznej. Jest to także pora roku, która dla większości kojarzy się z obfitą biesiadą wigilijną i świątecznym przejedzeniem. Jednak utrata nadmiernej masy ciała możliwa jest i w tym okresie. Jeżeli jesteś zainteresowany skutecznymi sposobami na odchudzanie zimą zapoznaj się z poniższym artykułem.
Warzywa i owoce w okresie zimowym
Zimą na sklepowych półkach znajdziemy znacznie mniej sezonowych owoców i warzyw w porównaniu do pozostałych pór roku. Jednak należy pamiętać, że mimo ograniczonej dostępności należy dbać o odpowiednią podaż tej grupy produktów spożywczych. Warzywa i owoce stanowią podstawę Piramidy Zdrowego Żywienia – oznacza to, że powinniśmy spożywać je jak najczęściej, a najlepiej by znalazły się w każdym posiłku. Stanowią cenne źródło nie tylko składników mineralnych i witamin, ale także błonnika pokarmowego. Składnik ten po spożyciu pęcznieje (absorbując wodę), a po zwiększeniu objętości w znacznym stopniu wpływa na długotrwałe uczucie sytości. Zapobiega to przejadaniu się, a także podjadaniu pomiędzy posiłkami, dlatego odpowiednia podaż produktów bogatych w błonnik (w tym głównie warzyw) jest istotnym elementem diety odchudzającej.
Do warzyw sezonowych powszechnie dostępnych zimą należą:
- Cebula i czosnek – które wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, co dodatkowo przemawia za spożywaniem ich w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy bardziej podatni na infekcje,
- Warzywa korzeniowe, do których zaliczamy m.in. selera, buraki, pietruszkę czy marchew. Wymienione warzywa mogą stanowić świetną bazę do niskokalorycznych zup typu krem, które nie tylko będą działać rozgrzewająco, ale także dostarczą znacznej ilości witamin,
- Kapusta kiszona – niskokaloryczna, bogata w witaminę C oraz bakterie probiotyczne. Świetnie sprawdzi się jako surówka,
- Jabłka i gruszki – których można stosować jako dodatek do owsianki czy jogurtu, w postaci musu lub jako przekąska, która zastąpi nam słodycze w diecie.
Zobacz też: Zimowe przyprawy rozgrzewające
Unikaj zbyt restrykcyjnych diet
Aby odchudzanie przyniosło trwałe rezultaty stawiaj sobie realne cele i konsekwentnie do nich zmierzaj. Wbrew niektórym reklamom suplementów na odchudzanie, do skutecznej utraty „zbędnych kilogramów” konieczne jest wygenerowanie deficytu energetycznego. Oznacza to, że powinniśmy spożywać mniej kalorii niż wynosi nasze zapotrzebowanie energetyczne. Należy jednak pamiętać, by i w tym przypadku zachować umiar. Zbyt restrykcyjna dieta nie tylko daje krótkotrwałe rezultaty, ale bardzo często prowadzi także do osłabienia organizmu i efektu jo-jo. Program dla dietetyków Kcalmar pomaga ułożyć odpowiedni jadłospis do odchudzania zimą.
W okresie świątecznym zachowaj umiar
Bycie na diecie w okresie zimowym wcale nie oznacza, że w trakcie Wigilii musisz rezygnować ze spożycia tradycyjnych dań świątecznych. Jednak pamiętaj, by zachować umiar. Potrawy zjadaj w spokojnej atmosferze, powoli przeżuwając każdy kęs. Uczucie sytości nie pojawia się od razu po spożyciu pokarmu, dlatego warto robić sobie przerwę pomiędzy posiłkami. W ten sposób zapobiegniesz przejedzeniu się, a także ograniczysz chęć sięgnięcia po kolejną porcję.
Nie rezygnuj z aktywności fizycznej zimą
Podstawą zdrowego stylu życia jest regularny ruch. Mimo, że zimą temperatura za oknem nie zachęca do aktywności fizycznej staraj się wygospodarować minimum pół godziny dziennie na np. spacer. Gdy pogoda za oknem mocno nie sprzyja aktywności na świeżym powietrzu – spróbuj ćwiczeń w domu. Jeżeli nie masz wiedzy na temat wykonywania poszczególnych ćwiczeń, możesz skorzystać z instruktaży treningowych w formie wideo prowadzonych przez trenerów czy instruktorów fitness. Ruch to także spontaniczna aktywność, dlatego jeżeli masz możliwość wybieraj spacer zamiast jazdy samochodem oraz schody zamiast windy. Czasem nawet niewielka modyfikacja dotycząca Twojej rutyny może realnie wpłynąć na efekty odchudzania zimą.