Osłona tarasu i balkonu. Jak osłonić się przed sąsiadami?

Balkon jest przedłużeniem mieszkania, a dla mieszkańców bloku stanowi namiastkę własnego ogrodu. Często pełni funkcję wypoczynkową i jest miejscem, gdzie możesz się zrelaksować na świeżym powietrzu. Jedną z niedogodności, która może skutecznie pozbawić Cię przyjemności z odpoczynku na tarasie, jest brak prywatności. Podpowiadamy więc, jak wybrać osłonę na balkon, aby ochronić się przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.

Czym są osłony balkonowe?

Mieszkając w bloku, nie zawsze można sobie pozwolić na samodzielne podejmowanie decyzji, dotyczących remontu czy przebudowy zewnętrznych elementów budynku. Wymaga to uzyskania zgody zarządcy, dlatego montaż trwałej zabudowy tarasu w większości przypadków jest niemożliwy. Rozwiązaniem problemu może być osłona na balkon, którą mocuje się do barierek, bez ingerowania w trwałą konstrukcję. To praktyczne akcesorium, które nie tylko odgrodzi Cię od sąsiadów, ale i zapewni ochronę przed słońcem czy wiatrem. Osłony balkonowe mają zazwyczaj formę maty wykonanej z lekko prześwitującego materiału, który umieszcza się na całej powierzchni barierek.

Jaka osłona balkonu będzie najlepsza?

Wykorzystując praktyczne akcesoria, nawet na niewielkim tarasie zaaranżujesz kameralny kącik wypoczynkowy. Żeby jednak osłona na balkon należycie spełnia swoją funkcję, warto na jej wybór poświęcić nieco czasu. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie?

  • Materiał – powinien być nieprzemakalny, wytrzymały i odporny na działanie promieni UV. Wśród polecanych można wymienić osłony balkonowe z poliestru, który jest niepodatny na działanie czynników zewnętrznych i łatwy w utrzymaniu czystości.
  • Wymiary – przed zakupem dokładnie wymierz przestrzeń pomiędzy zewnętrznymi krawędziami balustrady. Osłona na barierki balkonowe powinna szczelnie pokrywać całą wewnętrzną przestrzeń.
  • Kolor – mata pełni funkcję praktycznej dekoracji, dlatego zwróć uwagę na jej kolor i estetykę. Możesz ją dopasować do wystroju tarasu, dzięki czemu stworzysz efektowną aranżację w połączeniu z roślinnością i meblami wypoczynkowymi.

Poszczególne osłony na barierki balkonowe różnią się od siebie również stopniem zacienienia. Jeżeli zależy Ci na maksymalnym poczuciu prywatności i ochronie przed ostrymi promieniami słońca, wybierz wariant z materiału o gęstym splocie włókien, zapewniający 90% zacienienia.

Jak zamontować osłonę na barierki balkonowe?          

Osłony na balkon są sprzedawane w zestawie z niezbędnymi akcesoriami montażowymi. Przymocowanie maty ogranicza się jedynie do poprowadzenia linki przez specjalne otwory i przywiązania jej do barierki. Dodatkowo możesz użyć opasek zaciskowych, aby stabilnie przytwierdzić osłonę i zabezpieczyć ją przed silnym wiatrem.