Maść na ból pięty – na którą postawić?

Czy wiesz czym są piętowe ostrogi? Jaką maść na ból pięty wybrać? A może warto przygotować maść domową? Sprawdźmy to i wybierzmy najlepszą dla siebie maść.

Która maść najlepsza?

Ból pięty jest powszechną stosunkowo dolegliwością. Jedną z przyczyn częstszych jest tak zwana piętowa ostroga. Dolegliwości spowodowane są zapaleniem podeszwowego rozcięgna. Do niego dochodzi na tle zwyrodnieniowych zmian. Zapalenie podeszwowego rozcięgna objawia się bardzo pulsującym bólem pięty od strony przyśrodkowej. Ból się nasila po przebudzeniu lub też po znacznie dłuższym okresie odpoczynku. Zwykle bólowe dolegliwości są łagodniejsze po pewnym czasie podczas chodzenia.

Jednak ból nawraca często podczas dnia przy obciążeniu dłuższym pięty ciężarem naszego ciała. Dolegliwości się stają dla chorego niezwykle uporczywe. Pewną predyspozycję do tegoż schorzenia mają osoby z otyłością oraz nadwagą, a także osoby w starszym wieku, osoby uprawiające wyczynowo sport czy też osoby pracujące w stojącej pozycji. W diagnostyce się wykorzystuje rentgenowskie zdjęcia, które zdecydowanie uwidaczniają jakąś patologię w obrębie samej pięty.

W miarę możliwości należy eliminować czynniki, które mogą nasilać bezpośrednio ból stopy. Musimy odciążać piętę. Zaleca się ćwiczenia rozciągające przez planowanym obciążeniem stóp oraz odpoczynek. Stosuje się także fizjoterapię oraz zabiegi rehabilitacyjne. W leczeniu zastosowanie mają przeciwzapalne leki, a także przeciwbólowe maści, które znajdziemy w aptekach.

Maści tylko ze sprawdzonych źródeł

Na pewno nie zaleca się kupować maść na ból pięty z jakiś niepewnych źródeł. Mogą one przynieść o wiele więcej szkody niż korzyści. Ulgę w bólu przynieść może na pewno plastrowanie łuku stopy, stosowanie ortopedycznych wkładek do butów, czy też nawet obuwia specjalnego, który wspiera bezpośrednio łuk naszej stopy. W przypadkach zaawansowanych zastosowanie znajdują także zastrzyki z tak zwanymi kortykosteroidami. Operacyjne leczenie stosowane jest w ostateczności, kiedy zawodzą innego rodzaju metody.

Wybór leczenia jest zawsze zależny od stanu pacjenta, jak i także przyczyny, która to spowodowała wystąpienie tegoż schorzenia. W razie utrzymywania się tychże dolegliwości koniecznie zwróćmy się o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu czy też bezpośrednio do specjalisty z zakresu traumatologii oraz ortopedii. Lekarz po zbadaniu pacjenta oceni jego konkretny stan oraz jednocześnie zaproponuje leczenie najskuteczniejsze. Skorzystajmy z tej możliwości. Sami niewiele zdziałamy.