Nietrzymanie moczu u kobiet – jak zapobiegać?

Nietrzymanie moczu to jeden z popularniejszych problemów, który dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Niemniej jednak to właśnie panie borykają się z nim znacznie częściej. Przyczyn nietrzymania moczu jest wiele, aczkolwiek problem ten zawsze powoduje obniżenie jakości życia, doprowadza do zakłopotania, a także nerwicy. Wobec tego, co jest główną przyczyną nietrzymania moczu u pań i jak można sobie z tym problemem poradzić?

Nietrzymanie moczu – co to za dolegliwość?

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która przez długi czas była kojarzona głównie z procesem starzenia się organizmu. Niemniej jednak problem ten może dotknąć osoby w każdym wieku, a panie, z uwagi na swoją anatomiczną budowę, są na niego znacznie bardziej narażone. Zgodnie z opracowaniami WHO – Światowej Organizacji Zdrowia – sam termin „nietrzymanie moczu” odnosi się do każdego, niekontrolowanego wycieku uryny. Obecnie jest to jedna z chorób cywilizacyjnych. Dolegliwość ta podzielona jest na trzy rodzaje:

  • inkontynencja I stopnia – w tym wypadku przyczyny nietrzymania moczu sprowadzają się do nagłego zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, które może nastąpić na skutek np. kaszlu;
  • inkontynencja II stopnia – wyciek uryny powodowany jest przez wykonywanie codziennych czynności jak np. wchodzenie po schodach lub bieganie;
  • inkontynencja III stopnia – mimowolne oddawanie moczu zdarza się w każdej sytuacji.

Przyczyny nietrzymania moczu są wyjątkowo zróżnicowane, dlatego celem leczenia dolegliwości, niezbędna jest odpowiednia diagnostyka.

Jak objawia się nietrzymanie moczu u kobiet?

Nietrzymanie moczu objawia się przez mimowolne wycieki uryny. Anatomia każdego człowieka sprawia, że mięśnie wokół pęcherza moczowego pozwalają na kontrolowanie oddawania moczu i nie dopuszczają do tzw. popuszczania. W przypadku tej dolegliwości, jednak proces kontroli i pracy samych mięśni miednicy mniejszej jest całkowicie zaburzony. W efekcie pojawiają się delikatne plamy uryny na bieliźnie, a w najgorszym wypadku nawet i całkowite zmoczenie ubrań.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Nietrzymanie moczu – przyczyny to szereg różnorodnych zjawisk fizjologicznych i schorzeń, które doprowadzają do zaburzenia czynności pęcherz moczowego i dolnych dróg moczowych. W przypadku kobiet, jako przyczyny nietrzymania moczu, najczęściej wymienia się przebyty poród i zwiotczenie mięśni Kegla. Wówczas nie są one w stanie kontrolować przepływu moczu, szczególnie w stanach wzmożonego parcia na pęcherz. Jednak przyczyn nietrzymania moczu u kobiet może być znacznie więcej, a wśród nich można wymienić:

  • nieprawidłowości i wady anatomiczne w budowie dolnych dróg moczowych;
  • nadreaktywność pęcherz moczowego;
  • infekcje układu moczowego;
  • zaburzenia neurologiczne.

Często, nietrzymanie moczu może także współistnieć z innymi dolegliwościami jak np. z zespołem jelita drażliwego.

Nietrzymanie moczu u kobiet – jak poradzić sobie z problemem?

Znając przyczyny nietrzymania moczu u kobiet, można się zastanawiać, w jaki sposób można rozwiązać zaistniały problem. Okazuje się, że wiele zależy tu od podłoża dolegliwości. Zaleca się więc wizytę u specjalisty, który wykona szereg badań i postawi jasną diagnozę. Na jej podstawie, będzie można rozpocząć terapię. W dużej mierze zaleca się regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla, a także terapię oddechową. Można także ograniczyć ilość spożywanych płynów. W ciężkich przypadkach, kiedy przyczyny nietrzymania moczu związane są z anatomią, rekomendacją może być zabieg chirurgiczny lub odpowiednio dobrane leczenie farmaceutyczne.

Inkontynencja u kobiet – rozwiązania doraźne

Panie, które borykają się z problemem nietrzymania moczu mogą także zdecydować się na rozwiązanie doraźne, w postaci wyrobów chłonnych. Pieluchomajtki czy wkładki chłonne pomogą w utrzymanie wysokiego poziomu suchości oraz zniwelują nieprzyjemny zapach uryny. Ważne jest także, by odpowiednio pielęgnować skórę w obrębie narządów płciowych, która w takiej sytuacji będzie znacznie bardziej narażona na podrażnienia, a nawet i odparzenia.

Jak leczyć podrażnienia skóry narządów rodnych?

Przyczyny nietrzymania moczu są już znane. Warto jednak mieć na uwadze, że dolegliwość ta niesie za sobą wiele konsekwencji. Obniżenie jakości życia i nieprzyjemny zapach to tylko niektóre z nich. Panie borykające się z inkontynencją są również narażone na odparzenia i podrażnienia delikatnej skóry pachwin i narządów rodnych. W tym wypadku warto zadbać o pielęgnację przy pomocy specjalnych środków jak np. Sudocrem. Jest to maść, która cechuje się silnym działaniem kojącym i pobudza skórę do procesów regeneracji. Szybko zregeneruje on podrażnioną skórę narządów płciowych.

źródła:

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/nietrzymanie-moczu-u-kobiet-ntm-inkontynencja-objawy-leczenie-cwiczenia,8873,n,192