Na co zwrócić uwagę, tworząc wyprawkę dla niemowlaka?

Sprawdź, jakie artykuły dla niemowlęcia warto mieć już od pierwszych dni, a jakie można kupić nieco później.

Co się powinno znaleźć na liście z wyprawką jeszcze przed porodem?

Przygotowania do przyjęcia nowego członka rodziny to duże przedsięwzięcie i spory wydatek. Choć mogłoby się wydawać, że taki maluszek nie potrzebuje wielu rzeczy, niektóre z nich znacząco ułatwiają młodym rodzicom opiekę nad niemowlęciem, a jemu samemu spokojny sen, bezpieczeństwo i zdrowy rozwój. Akcesoriów dla niemowląt jest naprawdę mnóstwo. Które spośród nich warto mieć w swoim domu od samego początku, a zakupem których warto poczekać, by ustalić, czy w ogóle będą potrzebne? Podstawą w skutecznym działaniu jest wyprawka dla noworodka lista. Dobrze sprawdza się wypisanie poszczególnych produktów w kategoriach.

  • Ubranka i dodatki – na początku musisz mieć na uwadze, że nie na każdego noworodka idealnie pasuje rozmiar 56. Zdarzają się dzieci mniejsze lub wcześniej urodzone, ale też takie, które od razu zaczynają od roz. 62. Już do szpitala warto zabrać ze sobą body, czapeczki, rampersy różnej wielkości. Pamiętaj też, że takie maleństwo rośnie błyskawicznie, nie ma sensu kupować zbyt wielu ubrań w jednym rozmiarze.
  • Akcesoria do spania – na samym początku najlepiej na noc sprawdzi się rożek lub otulacz, a z czasem śpiworek. Nie ma też sensu od razu kupować poduszki. Noworodek jej nie potrzebuje.
  • Wyposażenie wózka – kocyki, kołderki, śpiwory dostosowane do pogody to podstawa. Ogromnie przydatne są także organizery do wózka, które pomieszczą zapasowe pieluszki, ubranka oraz zabawki. Niemowlęta uwielbiają też zawieszki na wózek, które umilają im czas, lecz nie są one niezbędne już podczas pierwszych spacerów.
  • Artykuły do kąpieli – od samego początku będziecie potrzebować wanienki. Dla własnej wygody możecie dokupić do niej stojak, by myć maluszka w pozycji wyprostowanej, bezpieczniejszej dla swoich pleców. W przypadku pierwszego dziecka doskonale sprawdza się specjalna wkładka, na której można ułożyć niemowlę, bez obaw, że wyślizgnie się z rąk. Kolejnym praktycznym gadżetem są ręczniki z kapturkiem.
  • Butelki i smoczki – jeżeli planujesz karmić piersią, wystarczy na początek kupić jedną butelkę i jeden smoczek do butelki oraz jeden do ssania. Może się okazać, że dziecko nie zdecyduje się z nich w ogóle korzystać. Musisz też wiedzieć, że każdy maluch ma własne preferencje i istnieje prawdopodobieństwo, że wypróbujecie produkty kilku różnych firm, zanim znajdziecie te idealne.

Artykuły dla noworodka, które można kupić po porodzie

  • Akcesoria dla mamy – dla kobiet karmiących piersią na pewno przyda się poduszka do karmienia oraz laktator. Te zakupy jednak warto zrobić już po porodzie, by mieć pewność, że jest pokarm, a maluch chętnie go pije. Wtedy też będziesz w stanie ocenić, czy wystarczy ci ręczny laktator, czy automatyczny.
  • Zabawki – noworodek po wyjściu ze szpitala nie musi od razu mieć pełnego kosza z zabawkami, szczególnie tymi, które święcą i grają. Bardzo łatwo przebodźcować dziecko w tym wieku. Na początku może się przydać szumiący miś, który pomoże noworodkowi wyciszać się i usypiać.

Wiele przedmiotów z wyprawki możesz kupić wtedy, gdy maleństwo będzie już na świecie. Wybierz sklep z rzeczami dla dziecka online, który sprawnie wyśle twoje zamówienie i rób zakupy wygodnie, bez wychodzenia z domu.