Masa cukrowa — jak zrobić idealną plastyczną masę na tort?

Masa cukrowa — jak zrobić idealną plastyczną masę na tort?

Masa cukrowa nazywana inaczej lukrem plastycznym lub fondantem służy przede wszystkim do ozdabiania gotowych tortów i innych wyrobów cukierniczych. Chociaż masa jest jadalna, to jej smak jest po prostu bardzo słodki. Dlatego właśnie znajduje ona zastosowanie głównie przy tworzeniu dekoracji, a jej walory spożywcze są znacznie mniej istotne. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób ozdobić tort, przeczytaj artykuł. 

Jak zrobić masę cukrową?

Masa cukrowa na tort może zostać wykonana samodzielnie albo bez problemu kupisz też gotowy produkt. Aby wykonać fondant z dostępnych w sklepie składników, potrzebne są przede wszystkim glukoza, cukier puder i żelatyna, która pozwoli na związanie drobinek cukru i nadanie im odpowiedniej elastyczności. To właśnie fakt, że masa plastyczna jest giętka sprawia, że tak dobrze nadaje się do ozdabiania wyrobów cukierniczych. Można nią nie tylko obłożyć tort, ale także uformować z niej figurki lub wyrzeźbić inne kształty. 

Przepis na samodzielne wykonanie masy jest tak naprawdę bardzo prosty. Po zagrzaniu żelatyny należy najpierw dodać glukozę, a następnie trzeba stopniowo dosypywać cukier puder, wyrabiając równocześnie całość tak, aby uzyskała jednolitą konsystencję. Tak przygotowanym fondantem można już swobodnie obkładać ciasto.

Warto pamiętać, że masa cukrowa sama w sobie nie ma żadnego określonego koloru. Jeśli chcesz wykonać konkretny rodzaj ozdób, możesz dodać do niej specjalne barwniki, które pozwolą na dopasowanie odcienia wyrobu do potrzeb. Jeśli nie masz ochoty poświęcać czasu na tak szczegółowe czynności, możesz po prostu kupić gotową masę cukrową w sklepie.

Jakie gotowe produkty możesz kupić?

Zrobienie tortu jest trudne i czasochłonne. Składa się z kilku etapów i tylko od Ciebie zależy, czy zechcesz sobie uprościć to zadanie. Skorzystanie z gotowych fondantów może ułatwić codzienne wykonywanie obowiązków w szczególności osobom, które zawodowo zajmują się cukiernictwem. Odwiedź sklep dla cukierników Sugar Craft, aby przejrzeć dostępny asortyment. Wśród oferowanych produktów znajdują się na przykład masy plastyczne z dodatkiem oleju, które znacznie ułatwiają formowanie ozdób oraz zabezpieczają lukier przed pękaniem. To bardzo ważne, ponieważ stworzenie pięknych dekoracji wymaga odpowiedniego wysiłku, ich popękanie zaś niweczy całą wykonaną pracę i trzeba wszystko zaczynać od początku.

Sklep dla cukierników to miejsce, w którym możesz kupić masę plastyczną w takich kolorach jak: czarny, czerwony, lila, róż, niebieski, zielony i żółty. Umożliwia to tworzenie różnorodnych dekoracji, które wpiszą się w dowolny zakres tematyczny. Oferowana przez nas masa cukrowa jest wyjątkowo giętka, ale również na tyle zwarta, aby dekoracje, które powstają z jej użyciem nie wymagały dodatkowych podpórek, ani utwardzania temperaturą. To produkty powstające z doskonale wyważonych składników. Dlatego właśnie warto postawić na zakup gotowej masy cukrowej, a dla siebie zostawić najbardziej kreatywną część pracy, czyli dekorowanie.