Kosmetyki wegańskie. Żyj w zgodzie z naturą!

W Polsce żyje około 3 milionów wegan oraz wegetarian. Dla tych osób kosmetyki wegańskie są podstawą codziennej pielęgnacji, co wynika oczywiście z ich światopoglądu. Jeśli Ty również chcesz rozpocząć swoją przygodę z wegańskimi kosmetykami i zastanawiasz się, czy to dobra decyzja, zapoznaj się z poniższym artykułem. Znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze informacje na temat kosmetyków wegańskich: jak je rozpoznawać, jakie są ich zalety i gdzie można je kupić.

Kosmetyki wegańskie — co to znaczy?

Wszystko, co wegańskie jest naturalne i pochodzenia roślinnego. Dlatego w kosmetykach wegańskich nie znajdziemy żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, np. lanoliny, wosku pszczelego, miodu, śluzu ślimaka, kolagenu, białek mleka, chitosanu czy keratyny (z wyłączeniem fitokeratyny). Nie mogą one być również testowane na zwierzętach.

Jest to szczególnie istotne dla osób, które żyją w zgodzie z naturą i starają się nie przyczyniać do cierpienia zwierząt, które bardzo często krzywdzone są nie tylko podczas uboju, ale i w trakcie hodowli.

Jak rozpoznać kosmetyki wegańskie?

Na opakowaniach kosmetyków wegańskich można znaleźć następujące oznaczenia:

  • Vegan Society

Umieszczenie tego znaku na kosmetykach jest możliwe wyłącznie pod warunkiem, że produkt nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego lub odzwierzęcego (dotyczy to wykorzystanych w nim surowców, procesu produkcji oraz produktu końcowego). Składniki wykorzystane do jego produkcji nie mogą być także testowane na zwierzętach, a wszystkie składniki roślinne nie mogą pochodzić z upraw genetycznie modyfikowanych (GMO).

  • Cruelty Free

Oznaczenie „cruelty free”, czyli „wolne od okrucieństwa”, świadczy o tym, że podczas produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę – nie przeprowadzano na nim eksperymentów oraz testów laboratoryjnych. Co więcej, przedsiębiorstwo „cruelty free”, nie może zlecać testów na zwierzętach innym koncernom, musi także dokładnie weryfikować dostawców półproduktów, aby mieć pewność, że i oni nie stosują żadnych nieuczciwych praktyk i form okrucieństwa.

Za symbolami „Vegan” oraz „Cruelty Free” stoi powstała 1944 roku i działająca na całym świecie brytyjska organizacja Vegan Society, certyfikująca m.in. właśnie produkty kosmetyczne.

  • Znak fundacji Viva!

Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! zajmuje się otwartą walką o poprawę losu zwierząt. Reaguje w przypadkach znęcania się nad zwierzętami, prowadzi sprawy w sądzie przeciwko ich oprawcom, a także oznacza produkty odpowiednie dla wegan i wegetarian. Znak „V” przydzielany jest produktom i usługom, które przebadano pod kątem składu oraz warunków powstawania.

Niestety nie wszystkie kosmetyki wegańskie posiadają certyfikaty. Niektórzy producenci, zwłaszcza tworzący tańsze linie kosmetyczne, nie starają się o ich uzyskanie. Informacje o składzie kosmetyków czy ich testowaniu na zwierzętach, oprócz oznaczeń na etykietach, można znaleźć na listach polskich i zagranicznych organizacji, takich jak Wykaz OK Club!, PETA, BUAV, NAVS.

Zalety i wady kosmetyków wegańskich

Do najważniejszych zalet kosmetyków wegańskich należy oczywiście ich naturalny skład. Dzięki temu mogą z nich korzystać osoby o wrażliwej skórze oraz skłonnościach do alergii. Kolejnym atutem jest fakt nietestowania na zwierzętach. Plusem jest także szeroki asortyment oraz coraz łatwiejszy dostęp.

Wadą, którą podkreśla wiele osób, jest cena kosmetyków wegańskich, która zdecydowanie jest wyższa od ceny kosmetyków tradycyjnych. Na szczęście różnice cenowe stają się coraz mniejsze.

Gdzie kupić kosmetyki ekologiczne?

Na półkach sklepowych przybywa kosmetyków wegańskich. Znajdziemy wśród nich wegańskie kremy do twarzy, serum, balsamy do ciała, żele pod prysznic i wiele innych produktów. Na polskim rynku nie brakuje również marek specjalizujących się w produkcji preparatów wegańskich. Pierwotnie wiele z nich stworzono od zera przez pasjonatów trendu, jednak z czasem duże koncerny również zaczęły rozszerzać swoją działalność o samodzielne marki wegańskie.

Przykładem mogą być między innymi Bielenda, Ziaja, BodyBoom i FaceBoom, Mokosh oraz Resibo. Kosmetyki wegańskie tych marek oraz wielu innych znajdziesz w drogerii internetowej Dr.Max Drogeria.