Lampa boho – do Twojego mieszkania

Styl boho charakteryzuje nieskrępowana estetyka, która łączy w sobie różne wpływy i emocje. Motywy etniczne, prastare kultury oraz ręcznie wykonane materiały sprawiają, że każde wnętrze urządzone w tym stylu staje się unikalne, a z pozoru niepasujące do siebie elementy, w rzeczywistości stanowią bardzo harmonijną całość. Kluczową rolę w urządzaniu domu w stylu boho odgrywają nie tylko meble i dodatki, ale także lampy. Wprowadzają bowiem do pomieszczeń przyjemny i przytulny klimat.

Lampy boho — co je wyróżnia?

Żadne wnętrze urządzone w stylu boho nie może obejść się bez lampy. Czym charakteryzuje się lampa boho?

Oświetlenie boho tworzone jest z naturalnych materiałów jak drewno, wiklina czy też zbliżony do wikliny rattan. Bardzo często wplata się tu materiały szklane, metalowe lub tkaniny, przy czym wszystkie występują w wersji postarzanej, aby uniknąć nawiązania do nowoczesności. Lampy boho mają zazwyczaj opływowe, pękate kształty, ponieważ styl ten nie lubi ostrych, geometrycznych wzorów.

Dominujące kolory to biel, czerń oraz beże, które mogą występować w niemal wszystkich swoich odcieniach. Zdarza się również, że lampa boho łączy w sobie dwa lub trzy kolory. Kolorowe lampy pasują tylko do wnętrz, które bogate są w różnorakie barwy. Najczęściej są to pokoje dziecięce, w których królują motywy kwiatowe, tkaniny ozdobione etnicznymi wzorami oraz frędzle.

Rodzaje lamp w stylu boho

Ozdobą wnętrza boho może być nie tylko lampa sufitowa. Warto także rozplanować oświetlenie podłogowe, które pasować powinno do dodatków, takich jak zasłony czy dywan, dzięki czemu stanowić będzie z nimi integralną całość.

I tak na przykład lampa wisząca z grubo plecionym kloszem będzie świetnym uzupełnieniem kącika wypoczynkowego z kolorową komodą i aksamitnym fotelem. Może to być lampa boho w stylu marokańskim z perforowanym wzorem lub model wykonany ze szkła w stylu retro. Z kolei do wnętrza boho w stylu nowowczesnym najlepiej sprawdzi się lampa wisząca z grubo plecionym kloszem, która będzie delikatnie rozpraszać światło na boki, doświetlając całe pomieszczenie.

Wybór lampy podłogowej, która idealnie pasować będzie do wnętrza w stylu boho to tak naprawdę kwestia gustu. W tym stylu dozwolone jest to, co się komu podoba — z reguły są to barwne elementy przyciągające wzrok.

Jak dobrać lampę do stylu boho?

Niezaprzeczalnie, styl boho jest przeciwieństwem minimalizmu, a łączenie dodatków całkowicie od siebie różnych to nic zadziwiającego. Z tego też powodu, dobór odpowiedniej lampy do wnętrza w stylu boho, nie powinien stanowić problemu. Pod uwagę warto jednak wziąć następujące zasady:

  • faktura lampy – przewaga konkretnego materiału może ułatwić wybór, na przykład do bambusowych meble i dodatki pasować będzie lampa z bambusowym kloszem;
  • kolor lampy – w tym przypadku boho nie narzuca konkretnej kolorystyki, dlatego oświetlenie można dopasować do wystroju wnętrza;
  • kształt lampy – w stylu boho królują opływowe kształty, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby lampa miała kształt prosty i ostry (taki zabieg może przełamać rutynę i odświeży wnętrze).

Lampy styl boho do sypialni

Oświetlenie w sypialni warto dobrze przemyśleć, ponieważ jest to miejsce, w którym odpoczywa się po ciężkim dniu. Z tego powodu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jasność lampy. Awangardowy żyrandol boho z kryształkami, który odbije światło pochodzące z żarówki, bez problemu doświetli całe pomieszczenie. Z kolei lampa z grubym kloszem, który pochłania część światła, a resztę przyjemnie rozprasza po otoczeniu, zbuduje intymny nastrój w sypialni.

Oczywiście sypialnia boho to miejsce nie tylko na lampę wiszącą. W tym pomieszczeniu przydadzą się też nastrojowe, stołowe lampki nocne. Dobrym pomysłem mogą być modele plecione w kształt lampionów, z ażurowymi kloszami, które stworzą magiczną grę świateł na ścianach.

Lampy styl boho do salonu

Lampa do salonu powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Im większa przestrzeń, tym większa powinna być lampa i odwrotnie. Do małego salonu boho pasować będzie efektowna lampa z niewielkim kloszem, np. z rattanu, która udekoruje pokój, ale go nie przytłoczy. W przestronnym pokoju taka lampa mogłaby jednak „zniknąć” wśród innych ciekawych detali. Dlatego w tym przypadku warto postawić na model XXL, który stanie się gwiazdą całej aranżacji.

W dużym salonie na uwagę zasługuje także podział stref, z których każda powinna być doświetlona osobną lampą. Oczywiście cała przestrzeń powinna być spójna, dlatego dobrym pomysłem będzie wybranie jednej, ciekawej lampy w stylu boho (będzie ona stanowiła centrum oświetlenia) i dopasowanie do niej pozostałych, nieco mniej wyrazistych lamp.