Kolorowe pomponiki. Pomysły na kreatywne zabawy dla dziecka

Kolorowe pomponiki to fajny gadżet do przeprowadzenia kreatywnej zabawy z dzieckiem. Utrwalanie kolorów, rozwijanie motoryki małej i koordynacji wzrokowo-ruchowej to tylko kilka jej zalet. Dodatkowym atutem jest to, że oprócz pomponików potrzebujemy jedynie przedmiotów, które z pewnością znajdziemy w domu. Mogą to być plastikowe nakrętki, trzepaczka do ciasta czy rolka do czyszczenia ubrań. Poniżej znajdziecie pomysły na kreatywne zabawy z użyciem kolorowych pomponików.

Kolorowe pomponiki. Pomysły na kreatywne zabawy dla dziecka

Co jest największym sprzymierzeńcem do zabawy? Nuda! To dzięki niej w dzieciach wyzwala się ogromna kreatywność. Wystarczy podsunąć im kilka pomysłów, a maluchy same zaczną eksperymentować z różnymi aktywnościami, będą używać swoich doświadczeń, wiedzy i wyobraźni. To duży krok do wzmocnienia wiary we własne możliwości, poczucia niezależności i samodzielności. Poniżej przedstawiamy pomysły na kreatywne zabawy z użyciem kolorowych pomponików.

Kolorowe pomponiki i trzepaczka

Kolorowe pomponiki rozsyp po podłodze. Zadaniem dziecka jest złowienie wszystkich pomponików do miseczki przy pomocy trzepaczki. Taka zabawa rozwija motorykę małą, motorykę dużą, kreatywność, koordynację ręka-oko oraz cierpliwość.

Kolorowe pomponiki i szczypce

Zadaniem dziecka jest nakładanie kolorowych pomponików na narysowane na kartce okręgi za pomocą szczypiec. Takie szczypce można kupić np. na Aliexpress (koszt ok. 4 zł z przesyłką). W wyszukiwarce wystarczy wpisać „szczypce do obserwacji owadów” i powinny wyskoczyć na liście.

Tę zabawę można lekko zmodyfikować, dając dziecku do wyboru różne rodzaje szczypiec. Może to być pęseta, drewniane dziecięce pałeczki do potraw chińskich lub szczypce z zestawu do gotowania dla dzieci z IKEA.

Kolorowe pomponiki i taśma klejącą

Zadaniem dziecka jest naklejenie kolorowych pomponików na kawałek taśmy dwustronnej, którą przymocowujemy wcześniej do kartonu, kartki czy innego przedmiotu. Można w ten sposób wykonywać „rysunki”, dopasowywać kolory lub ćwiczyć sekwencje, na przykład przyklejając dziecku na przemian pompon czerwony, biały, czerwony, biały, czerwony i prosząc je o dokończenie sekwencji.

Inne zabawy z wykorzystaniem kolorowych pomponików dla najmłodszych

  • wkładanie i wyciąganie kolorowych pomponików z trzepaczki do miksera;
  • wkładanie kolorowych pomponików do kubeczka przez otwór w pokrywce (jeśli nie mamy takiej pokrywki, na kubeczek można założyć balon, któremu należy wcześniej odciąć „dupkę”);
  • wrzucanie kolorowych pomponików do pudełek, w których wcześniej malujemy dno na określony kolor;
  • odrywanie i przyczepianie kolorowych pomponików do taśmy znajdującej się na rolce;
  • odrywanie i przyczepianie kolorowych pomponików do „nieruchomej” taśmy, którą wcześniej można przykleić do szafki lub do ściany.