Czy laserowe usuwanie tatuażu jest skuteczne?

Usuwanie tatuażu staje się niemal tak popularne jak jego wykonywanie. Według statystyk ponad 30% wytatuowanych osób żałuje swojej decyzji i po kilku-kilkunastu latach decyduje się na usunięcie tatuażu. Powody mogą być różne. Niektóre tatuaże są po prostu nieudane. Z innych wyrastamy albo zwyczajnie nam się nudzą. Czy laserowe usuwanie tatuażu jest równie szybkie i trwałe jak jego wykonanie?

Jak usunąć tatuaż?

Skuteczna likwidacja tatuażu jest możliwa, jednak trzeba zastosować odpowiednią metodę. Z pewnością nie pomogą takie domowe sposoby na usuwanie tatuażu, jak soda oczyszczona, peelingi czy kremy rozjaśniające. Inwazyjne zabiegi złuszczające czy dermabrazja wykonywane w niektórych gabinetach kosmetycznych nie usuwają tatuażu całkowicie, a jedynie rozjaśniają, a w dodatku powodują silne podrażnienia skóry, a w niektórych przypadkach mogą nawet pozostawiać trwałe ślady. Skuteczne usuwanie tatuażu gwarantują jedynie zabiegi chirurgiczne i laseroterapia. Jednak te pierwsze mogą pozostawiać widoczne blizny.

Zalety laserowego usuwania tatuażu

Zabieg laserowego usuwania tatuażu nie ma sobie równych. Odpowiednio dobrana laseroterapia niesie ze sobą wiele korzyści:

  • Dzięki zastosowaniu nowoczesnych laserów pikosekundowych, z których skorzystasz w katowickiej Klinice Miracki, możliwe jest usunięcie nie tylko czarnych, ale też najtrudniejszych kolorowych tatuaży – żółtych i czerwonych.
  • Laserowe usuwanie tatuażu to nieinwazyjna metoda, która nie wymaga długiej rekonwalescencji i nie pozostawia nieestetycznych blizn.
  • Zabieg jest zwykle mało bolesny. Podczas kontaktu lasera ze skórą obszar wykonywania zabiegu chłodzony jest strumieniem zimnego powietrza.
  • Dodatkowym efektem działania lasera pikosekundowego jest stymulacja skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu ciało w miejscu zabiegu szybko się regeneruje, pozostaje gładkie i jędrne.

Jak wygląda usuwanie tatuażu?

Podczas usuwania tatuażu laserem rozbija się cząsteczki atramentu, które następnie są wchłaniane przez organizm. Co ważne impulsy wysyłane przez laser nie powodują termicznego uszkodzenia tkanek, dzięki czemu nawet po kilku zabiegach struktura skóry pozostaje nienaruszona. Największą skuteczność w usuwaniu tatuażu wykazują wspomniane lasery pikosekundowe, które bazują na niezwykle krótkich impulsach światła (trwających zaledwie pikosekundę), umożliwiających rozbicie cząsteczki tatuażu dosłownie na pył. Oznacza to, że do trwałego usunięcia tatuażu potrzebnych jest mniej sesji niż przy usuwaniu tatuażu laserem starszej generacji, czyli Q-switch. Do tego zmniejsza się też prawdopodobieństwo wystąpienia poparzeń, blizn oraz bolesności zabiegów.

Czy możliwe jest pozbycie się tatuażu na zawsze?

Całkowite usunięcie tatuażu podczas jednej sesji laserem jest praktycznie niemożliwe. Ale już po odpowiedniej serii zabiegów jak najbardziej. Efekt zanikania tuszu pojawia się już po jednorazowym zastosowaniu lasera, jednak w celu trwałego usunięcia tatuażu potrzebnych jest kilka zabiegów. O ich liczbie i częstotliwości decyduje lekarz wykonujący terapię. Z każdą sesją laseroterapii tatuaż staje się coraz bledszy i mniej widoczny a odpowiednio dobrane parametry pozwalają na całkowite usunięcie niechcianej pamiątki. Przy najtrudniejszych tatuażach koniecznych może okazać się nawet kilkanaście zabiegów. Cała procedura może potrwać około roku.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/