Każdy sport wymaga zaopatrzenia swojej szafy w odzież sportową, a także obuwie. Jest to niezwykle istotne ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Dopasowane obuwie sportowe zapobiega kontuzjom i urazom, co jest bardzo istotne, jeżeli myśli się na poważnie o danej aktywności fizycznej i chce się ją uprawiać na dłuższą metę. Do czego potrzebne są halówki? Na jakie obuwie warto się zdecydować? Poznaj podstawowe cechy butów sportowych do grania w piłkę na hali!
Co to są halówki?
Na rynku dostępne są różne rodzaje obuwia, które mogą zostać wykorzystane do gry w piłkę. Ich wybór jest bardzo istotny z uwagi na to, że wpływają na skuteczność, a także komfort gry. Wkręty, turfy, lanki, halówki to najpopularniejsze modele. Jakie zastosowanie posiada obuwie, które zostało wymienione jako ostatnie?
Halówki to buty sportowe na płaskiej podeszwie, które dodatkowo są antypoślizgowe. Wykorzystuje się je do gry w piłkę na twardych, równych powierzchniach, jak na przykład halach. Mecze w pomieszczeniach zyskują dużą popularność podczas chłodniejszych pór roku, czyli jesienią oraz zimą.
Czy w halówkach można chodzić na co dzień?
Halówki to obuwie, które przeznaczone jest wyłącznie do grania na drewnianym parkiecie lub innych powierzchniach syntetycznych. Poruszanie się w nich po nierównych powierzchniach na zewnątrz może naruszyć podeszwę, a tym samym negatywnie wpłynąć na jakość obuwia. Innymi słowy, nie będą one nadawały się już więcej do gry. Z tego powodu zakładanie halówek na co dzień nie jest zalecane.
Jakie buty do piłki nożnej halowej?
Buty piłkarskie do grania na hali powinny być wykonane z materiału syntetycznego lub tekstylnego. W ofertach sklepów dostępne są również modele ze skóry, które wyróżnia wysoka jakość i wytrzymałość. Ich zaletą jest to, że dopasowują się do stopy, czym zapewniają komfort gry. Decydując się na wybór obuwia do gry na hali, należy myśleć przede wszystkim o swojej wygodzie. Dopasowane obuwie, które spełnia oczekiwania gracza, wpływa na skuteczność jego gry.
Halówki i ich podstawowe cechy
Materiał wykonania, a także dopasowany rozmiar obuwia to tylko dwie cechy, które są istotne podczas wyboru halówek. Bardzo ważna jest cholewka, podeszwa, a także czub. Dodatkowa warstwa na czubie obuwia utwardza tę część, a także zapewnia właściwą cyrkulację powietrza. Wzmocni ona również siłę kopnięć, co jest bardzo istotne w tym sporcie. Antypoślizgowa podeszwa zapewnia lepszą stabilność i przyczepność do podłoża, dlatego halówki koniecznie powinny być w nią wyposażone. Cholewka natomiast, to najtwardsza część obuwia, która odpowiada nie tylko za jego estetykę. Dopasowuje się do nogi, pozwala „wyczuć” piłkę, a także podnosi skuteczność gry.
Jak czyścić halówki?
Aby obuwie służyło na długo, należy o nie dbać i regularnie czyścić. Jeżeli chodzi o halówki, to warto je odświeżyć do każdy lub co dwa mecze. W jaki sposób należy je myć?
W celu przywrócenia pierwotnego stanu halówek można zastosować ciepłą wodę wzbogaconą o środki czyszczące. W tym wypadku bardzo dobrze sprawdzi się zwykły płyn do naczyń, dzięki któremu odzyskają one swój dawny wygląd. Systematyczne czyszczenie przedłuży ich trwałość, co sprawia, że posłużą na długo.