Oko Horusa jest jednym z najważniejszych symboli starożytnego Egiptu. Mimo iż nie zawsze występuje w kontekście pozytywnym, to w tamtym okresie stanowił talizman ochronny, zdrowotny i oświecał umysły.
Kim był Horus ?
Horus to egipski Bóg Nieba, syn Boga Słońca, który uważany był za władcę słońca i księżyca. W starożytnym Egipcie ruch słońca i księżyca na niebie rozumiano jako poruszającego się wokół Ziemi Boga, którego oczy zmieniają położenie.
Egipska legenda mówi, że po długim konflikcie o władanie kraju, Horus w pojedynku z Setem stracił jedno oko, ale dzięki bogini Hathor, odzyskał wzrok. W ten sposób tłumaczono, dlaczego jedno oko Horusa (księżyc) świeci słabiej niż to drugie (słońce). Kiedy Słońce i Księżyc stawały w jednej linii na horyzoncie, uznawano ten moment za chwilowy okres ślepoty bóstwa.
Oko Horusa nosiło też nazwę Oko Udżat (udżat, czyli „zdrowy”, „silny”). Według legendy wyłupane w walce oko Horusa zostało przez Seta poćwiartowane na drobne kawałki, a mimo to natychmiast się zrosło. Ostatecznie Horus podarował to oko panującemu w królestwie zmarłych ojcu, dzięki czemu odzyskał wzrok.
Oko Horusa – znaczenie i symbolika
Oko Horusa, inaczej Oko Ra, ma chronić przed złym spojrzeniem i negatywnymi wpływami innych ludzi. Dzięki jego ochronnemu działaniu złe przesłanie wróci do osoby, która nam tego życzy, a nam nie zostanie przekazana zła energia. Dodatkowo zazdrość lub złe uroki ze strony innych osób, nie będą przez nas odczuwane.
Oka Horusa używano również w celu przyspieszenia powrotu do zdrowia i sił witalnych. W starożytnym Egipcie używano go jako element leczenia i ukojenia bólu.
Oko Ra to także również symbol wszechwiedzy i świadomości. Prawe oko, czyli słońce, symbolizowało przeszłość i aktywne życie. Lewe oko utożsamiano z księżycem, odpowiadało ono za pasywność i przeszłość naszego istnienia. Oko Horusa pozwalało ludziom odnaleźć sens życia i poznać odpowiedź na pytanie, jak dalej żyć, aby zaznać szczęścia.
Symbol Oka Horusa odnajdywane jest również w wielu grobowcach i sarkofagach. Można przypuszczać, że miało ono dać możliwość spoglądania na świat zmarłemu. Dzięki temu symbolowi możliwa miała być także reinkarnacja, czyli przeistoczenie zmarłego w nowe ciało.
Oko Horusa w matematyce
W Starożytności Oko Horusa stosowano również w matematyce. Poszczególne elementy Oka podzielono na fragmenty, które odpowiadały kolejno ułamkom: 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 i 1/64. Takie zapisy wykorzystywano na przykład do notowania ilości towarów w magazynie.
Poszczególne elementy Oka oznaczały również zmysły człowieka. Nawiązywało to do odczuwania życia wszystkimi swoimi zmysłami.
Oko Horusa, a czakra trzeciego oka
Oko Horusa stymuluje do pracy czakrę trzeciego oka, która odpowiedzialna jest za świadomość umysłu i prawidłowe interpretowanie znaków stawianych nam przez życie. Wpływając na nie, oko Ra pozwala nam na głębsze postrzeganie świata, we wszystkich jego barwach. Odblokowanie swojego trzeciego oka może być dla wielu osób ogromnym szokiem. Z relacji ludzi, którzy tego doświadczyli, wynika, że istnieje duża szansa na porzucenie dotychczasowego stylu życie „w pogoni za pieniędzmi”. Po doznaniu pełni świadomości niektóre priorytety z pewnością ulegną zmianie.