Jak nawilżać nos w ciąży?

Jedną z nieprzyjemnych dolegliwości nosa, której nie należy lekceważyć, jest jego suchość. Nie omija ona także kobiet w ciąży. W jaki sposób przyszłe mamy mogą sobie poradzić z tą przypadłością? Czy spray do nosa dla kobiet w ciąży będzie dobrym rozwiązaniem?

Kiedy pojawia się suchość nosa?

Suchość nosa wynika z niedostatecznego nawilżenia błony śluzowej nosa. Jednym z jej zadań jest ochrona organizmu przed zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu, czyli m.in. kurzem, alergenami czy patogenami. Błona śluzowa nosa składa się z rzęsek oraz komórek kubkowych produkujących śluz, którego ludzki organizm codziennie wytwarza nawet do 800 ml. Poza wspomnianą ochroną śluzówka ogrzewa i nawilża wdychane powietrze, umożliwia także rozróżnianie zapachów.

Uczucie suchości w nosie jest najczęściej efektem złej jakości powietrza i niekorzystnych warunków, w jakich przebywamy. W sezonie grzewczym dotyczy to gorących i suchych pomieszczeń oraz obecności zanieczyszczeń na zewnątrz. W lecie natomiast za wysuszanie śluzówki odpowiadają klimatyzatory. Ponadto suchość może być skutkiem przebytych infekcji. Bez względu na przyczynę, kobiety w ciąży mogą jednak sobie pomóc, stosując spray do nosa, który nawilża błonę śluzową nosa i wspiera ją w regeneracji.

Warto ponadto pamiętać, iż suchość nosa powoduje nie tylko dyskomfort, ale także może dawać inne objawy, takie jak ból nosa, swędzenie, drapanie czy kłopoty z oddychaniem. Może również pojawić się stan zapalny, na który będą wskazywały ranki i tworzące się strupy. Jednocześnie brak nawilżenia błony śluzowej nosa przez dłuższy czas zwiększa ryzyko występowania infekcji.

Jak radzić sobie z suchością nosa?

Poza stosowaniem właściwego preparatu warto zwrócić uwagę na warunki, w jakich przebywamy na co dzień, tj. zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza i temperaturę w pomieszczeniach. Jednocześnie dobrym rozwiązaniem jest właściwe nawodnienie organizmu, które ogranicza ryzyko wysuszania śluzówki. Ponadto kobiety w ciąży powinny szczególnie zwrócić uwagę na swoją odporność, m.in. poprzez dbałość o odpowiednią dietę czy umiarkowaną aktywność fizyczną.

RINOTAC – spray do nosa dla kobiet w ciąży

W sprayu RINOTAC obecne są trzy kluczowe składniki – olej sezamowy oraz olejki eteryczne – bergamotowy i goździkowy. Poza tym RINOTAC wzbogacono o witaminę E, której rolą jest ochrona komórek skóry przed wolnymi rodnikami oraz przed stresem oksydacyjnym.

Spray do nosa dla kobiet w ciąży oraz karmiących RINOTAC stosuje się w profilaktyce i wspomagająco w terapii w przypadku przyjmowania leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa. Ponadto RINOTAC stosuje się uzupełniająco w leczeniu suchej lub pokrytej strupami błony śluzowej nosa.

Jednocześnie spray ma zastosowanie podczas przeziębienia, kataru oraz kataru alergicznego. Sama aplikacja sprayu jest bardzo prosta. Wystarczy, że trzymamy pojemnik w pozycji pionowej i naciśniemy jego zakrętkę tak, aby do otworu nosowego trafił preparat w aerozolu. RINOTAC można aplikować 2-3 razy dziennie, wykorzystując 1-3 dawki do każdego otworu nosowego.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przewidziane zastosowanie RINOTAC®: w profilaktyce i do uzupełniającego leczenia suchej lub pokrytej strupami błony śluzowej nosa, w przypadku: podrażnienia lub suchości błony śluzowej nosa (spowodowanych np. suchym lub zanieczyszczonym powietrzem), przeziębienia i kataru, kataru alergicznego, tworzenia się strupów w nosie oraz jako wspomagająca terapia w przypadku przyjmowania leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa.

Producent RINOTAC®: MoNo chem-pharm Produkte GmbH, Leystraße 129, A-1200 Wiedeń, Austria;

Podmiot prowadzący reklamę: Dystrybutor: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Numery med.-leg.: RIN/3/4/24

Bibliografia:

  1. Skarzynska M., Czajka Ł., Opieka farmaceutyczna u pacjentów z ostrym lub przewlekłym zapaleniem zatok w populacji pediatrycznej i u osób dorosłych zgodnie z wytycznymi EPOS 2020, “Farmacja Polska” 2020, 76 (12): 692–710.
  2. Emeryk A., Rapiejko P., Alergiczny nieżyt nosa, [w:] „Choroby alergiczne w praktyce lekarza rodzinnego”, Termedia, Poznań 2018.
  3. Hanna Zielińska-Bliźniewska H., Kowalski A., Olszewski J., Nieżyt nosa a ciąża, “Medycyna po Dyplomie” 2019, 01