Jak wybrać stół do jadalni – kilka ważnych zasad

Każdy, kto mebluje swój dom, zastanawia się, jaki powinien być stół do jadalni? Dziś chcielibyśmy podsunąć wam kilka rad, które powinny ułatwić podjęcie decyzji zakupowych.

Wybór odpowiedniego stołu jest niezwykle istotny, ponieważ ten rodzaj mebla jest obiektem najważniejszym w każdym domu lub mieszkaniu. Zazwyczaj to przy nim siadamy podczas spotkań rodzinnych bądź też ze znajomymi. Czy to stół do jadalni, czy też do salonu, bardzo często korzystamy z niego podczas codziennych prac takich jak odrabianie lekcji, bądź też spożywanie posiłków. Odpowiedni stół do jadalni potrafi zbudować wyjątkową atmosferę w pomieszczeniu, z tego względu tak ważny jest jego prawidłowy dobór. Poznajmy więc trzy najważniejsze czynniki, którymi warto się kierować w trakcie wyboru stołu do jadalni.

Wielkość stołu do jadalni

Bardzo często kupujemy zbyt duże stoły, które zajmują cały wolny obszar salonu bądź jadalni, niektórzy jednak wybierają znów za małe stoły, co skutkuje problemami, kiedy to odwiedzi nas trochę więcej osób. Jak więc znaleźć złoty środek? Może być nim stół rozkładany. Na co dzień zajmuje on bardzo mało miejsca, dlatego można go ustawić na środku lub też pod ścianą jadalni. W razie potrzeby zawsze można go rozsunąć i dołożyć dodatkowy blat. Takie rozwiązanie sprawia, że bez trudu ugościmy dodatkowych gości.

Kupując stół rozsuwany, trzeba jednak pamiętać, aby jego bazowy rozmiar blatu był na tyle wystarczający, aby każdy z mieszkających domowników mógł do niego zasiąść. Pamiętajmy, że każdy, kto usiądzie przy stole, powinien mieć dla siebie około 60 cm szerokości blatu oraz 40 cm w głąb. Takie wymiary pozwalają na swobodne postawienie talerza, sztućców i szklanki. Pamiętajmy także o wysokości stołu. Powinna ona wynosić około 75-80 cm. Wysokość ta jednak uzależniona jest od rodzaju krzeseł oraz długości nóg domowników.

Stoły z krzesłami – co wybrać?

Zastanawiając się, jakie wybrać krzesła do stołu mamy do dyspozycji mnogość modeli, kształtów i wzorów. Jeżeli jednak nie mamy pewności, jakie wybrać, zawsze możemy zakupić komplet, czyli stół z krzesłami w zestawie. Taki zakup zagwarantuje nam idealne dopasowanie kolorystyczne, a także stworzy zamkniętą stylistycznie aranżację. Krzesła, jakie można wybrać to modele drewniane, tapicerowane, skurzane, a nawet stalowe. Mnogość kolorów i rodzajów wykończenia może przysporzyć o zawrót głowy. Pamiętajmy jednak aby krzesła dobrać kolorystycznie do stołu, a także do całościowej aranżacji wnętrza. Warto także zwracać uwagę na tapicerki krzeseł. Powinny być to solidne materiały odporne na przetarcia oraz zaplamienia. Dobrą metodą jest także kupowanie krzeseł o ciemniejszych tapicerkach, przez co nie będzie na nich widać brudu i niewielkich plam, o które nietrudno podczas spożywania posiłków.