Jak powinno wyglądać czyszczenie mebli drewnianych?

Meble drewniane wyróżniają się nie tylko solidnością, ale nadają także wnętrzu wyjątkowego charakteru. Odpowiednia pielęgnacja zwiększa ich żywotność, a jednocześnie zabezpiecza przed uszkodzeniami. Podczas czyszczenia mebli wykonanych z drewna należy używać preparatów wyłącznie przeznaczonych do tego celu. Zastosowanie nieadekwatnych środków do czyszczenia mebli drewnianych może powodować uszkodzenie ich powierzchni.

Czym czyścić meble drewniane?

Usuwanie zabrudzeń z mebli drewnianych powinno odbywać się przy użyciu dedykowanych preparatów dostosowanych do tych powierzchni. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że czyszczenie jest nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne. Mycie drewnianych powierzchni wymaga nie tylko doboru odpowiednich preparatów, ale również akcesoriów pielęgnujących. Warto mieć na uwadze fakt, że meble wykonane z drewna źle reagują na nadmiar wilgoci. Należy również pamiętać, aby nigdy nie nakładać detergentów bezpośrednio na meble. Niezbędne będzie w tym wypadku użycie miękkiej gąbki lub ściereczki bawełnianej. Posiadacze mebli drewnianych powinni wyposażyć się też w irchę, czyli wyprawioną cienką skórę zwierzęcą (najczęściej owczą). Pamiętajmy także o tym, że czyszczenie mebli drewnianych powinno odbywać się wzdłuż ich usłojenia, a powierzchnia musi być zawsze wytarta do sucha.

Czyszczenie dopasowane do rodzaju powierzchni mebla

Meble drewniane mogą być zabezpieczone woskiem lub olejem, dlatego trzeba wiedzieć, jak radzić sobie w konkretnym przypadku. Czyszczenie mebli woskowanych powinno odbywać się z użyciem bawełnianej ściereczki. Najpierw należy usunąć z mebla warstwę kurzu. Preparaty do czyszczenia powinny być nanoszone okrężnymi ruchami, a na koniec trzeba taką powierzchnię wypolerować. Lakierowana powierzchnia mebla wymaga także odpowiedniego potraktowania. Można ją myć wyłącznie zwilżoną ściereczką z odrobiną detergentu. Meble olejowane warto czyścić suchą ściereczką nasączoną olejem, co dodatkowo konserwuje ich powierzchnię.

Jak wybrać środek do czyszczenia mebli drewnianych?

Pielęgnacja mebli drewnianych będzie efektywna wtedy, kiedy wyposażymy się w odpowiednie środki czyszczące. Kupując preparat, warto sprawdzić jego przeznaczenie. Środki czyszczące przeznaczone do powierzchni drewnianych zapewnią nie tylko skuteczne czyszczenie. Dzięki ich zastosowaniu będziemy mieć pewność, że drewniane powierzchnie nie ulegną uszkodzeniu. Do czyszczenia mebli drewnianych w żadnym wypadku nie powinno się stosować detergentów o uniwersalnym zastosowaniu. Ponadto preparaty do czyszczenia drewnianych powierzchni nie mogą posiadać w swoim składzie rozpuszczalników, amoniaku czy terpentyny. Przed użyciem dobrym rozwiązaniem jest przetestowanie środka czyszczącego na mało widocznej części mebla, aby mieć pewność, że nie uszkodzi jego powierzchni.

Ekologiczny preparat do czyszczenia mebli drewnianych

Ludwik ekologiczna pianka do mebli przeznaczona jest do usuwania zabrudzeń z mebli drewnianych, drewnopodobnych i innych powierzchni zmywalnych. Doskonale radzi sobie z kurzem i tłustymi plamami, a przy tym jest bezpieczna dla czyszczonych powierzchni. Ekologiczna pianka do czyszczenia mebli o zapachu białych kwiatów i zielonej herbaty nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego. Produkt ulega biodegradacji, a jego opakowanie może zostać poddane recyklingowi. Co więcej, pianka do mebli drewnianych Ludwik Ekologiczny posiada oznaczenie EU Ecolabel, które jest przyznawane produktom spełniającym wysokie standardy środowiskowe podczas całego cyklu ich życia.