Jak dobrać kolory farb do wnętrza?

Planowanie wystroju mieszkania czy domu zawsze rodzi wiele pytań: o atmosferę, o styl i… o kolor. Niezwykle ważnym czynnikiem przy wyborze barwy ścian jest oświetlenie danego pomieszczenia. Od ekspozycji okien w dużym stopniu zależy klimat, jaki będzie panował w pokoju. Rozsądną decyzją jest więc dopasowanie kolorów farb do wnętrza tak, aby współgrały ze światłem. Zobacz, jak zrobić to w prosty sposób!

Aranżacja z wykorzystaniem jasnych odcieni 

Gdy okna pomieszczenia wychodzą na zachód lub na północny zachód, dostęp do dziennego światła z całą pewnością będzie ograniczony. Taki pokój nie nadaje się na salon czy gabinet do pracy, za to świetnie sprawdzi się jako sypialnia. 

Aby maksymalnie wykorzystać nieliczne promienie słońca wpadające przez okno, najlepiej postawić na farby do ścian w barwach pochodnych od bieli. Zajdzie wtedy zjawisko odbijania światła, a wnętrze będzie wydawać się jaśniejsze i bardziej przestronne. 

Paleta Tikkurila Feel the Color dysponuje szeregiem odcieni pasujących do takiego wystroju. Wymienić warto na przykład F503 Jasmine, Y456 Coconut, F485 Damask, G497 Steam czy F497 Paper. 

Odważne kolory farb do wnętrza (www.tikkurila.pl)

W pokoju z ekspozycją południową i wschodnią możemy pozwolić sobie na ściany w ciemniejszych, bardziej intensywnych kolorach. Światło słońca, obecne w pomieszczeniu niemal przez cały dzień, sprawi że ciemniejsze barwy nabiorą przyjemnej lekkości. Warto poeksperymentować z nietuzinkowymi pomysłami! Wśród najnowszych trendów często wymienia się kuchnię w spokojnych szarościach – w takiej aranżacji idealnym wyborem będzie jeden z ponad 70 odcieni z palety Tikkurila Deco Grey. 

Ciekawą opcją jest również salon utrzymany w purpurze lub nasyconej zieleni. Kolory z palety Tikkurila Symphony (M319 Reef, M323 Hearts, L373 Emerald) pozwolą zaprojektować wnętrze jedyne w swoim rodzaju. 

Poznaj proste triki aranżacyjne!

Nawet jeśli dysponujemy pomieszczeniem ze słabym dostępem do światła, niekoniecznie musimy ograniczać się jedynie do bieli i beżu. Gdy marzymy o ciemniejszym kolorze na ścianach, możemy zaprojektować pokój tak, by północno-zachodnia ekspozycja przestała być przeszkodą! 

Ciepłym odcieniem, który dobrze sprawdzi się także w mniej doświetlonym wnętrzu, jest V466 Lama z palety Tikkurila Feel the Color. Z jakimi dodatkami połączyć taką barwę? Najlepiej takimi, które odbijają światło. Kiedy w projekcie wystroju uwzględnimy lustra, szklane blaty, kryształy, a nawet zwyczajne lakierowane meble, rozświetlimy pomieszczenie, w którym brakuje naturalnego oświetlenia. 

W pokoju, w którym zadbano o balans pomiędzy oświetleniem a kolorem farb, świetnie spędza się czas!