Firany czy zasłony – jaką dekorację okna wybrać?

Okna są istotną częścią naszych przestrzeni. Przez nie możemy dostrzec nasze otoczenie zewnętrzne i otrzymujemy światło słoneczne, które dodaje naszym wnętrzom osobowości i pomaga w sanityzacji przestrzeni, a cyrkulacja powietrza przyczynia się do poprawy temperatury w pomieszczeniu. Jednak puste okna nie prezentują się zbyt dobrze. Odpowiedzią na tę pustkę są firany, zasłony i rolety.

Zasłony i rolety mają wiele zalet: zapewniają prywatność wewnątrz budynku, mogą stanowić barierę dla zewnętrznej temperatury i światła, a także dodają stylu. Ale jaka jest najlepsza opcja dla Twojego domu? Przeanalizujmy kilka podstawowych cech, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Wielkość pomieszczenia

Firany są bardziej odpowiednie dla przestronnych pomieszczeń, natomiast rolety są najlepszym wyborem do kompaktowych przestrzeni i innych miejsc, w których występuje wilgoć, takich jak łazienka i kuchnia. Dodatkowo należy pamiętać, że jeśli pod oknem znajdują się meble, takie jak łóżko lub sofa, warto zdecydować się na rolety.

Styl projektowania

Największą zaletą w przypadku firan jest fakt, że istnieje ogromny wybór firan i ich wzorów, podczas gdy rolety są wysoce zalecane w przypadku nowoczesnego i minimalistycznego wystroju, ponieważ ich style są ograniczone. Na przykład rolety rzymskie mogą być wykonane z tkaniny, która dobrze komponuje się z resztą mebli w pokoju, podczas gdy żaluzje weneckie są bardziej odpowiednie dla pokoju do nauki lub domowego biura. Największą zaletą rolet jest to, że nadają one czysty i schludny wygląd przestrzeni i mogą być wykonane w materiałach takich jak tkanina, juta, metal lub drewno.

Kontrola światła

Aby uzyskać optymalną kontrolę światła, można powiesić jedną warstwę przeźroczystych firan, aby wpuścić światło w ciągu dnia i powiesić drugą warstwę grubszych firan, które można zaciągnąć w nocy, aby zablokować wejście światła i zapewnić sobie dobry sen.

W tej kwestii zaletą żaluzji i rolet jest to, że po podniesieniu odsłaniają całe okno i wpuszczają maksimum światła. Upewnij się jednak, że wybierasz rolety, które są dłuższe i szersze niż okno, aby skutecznie blokować światło w nocy. 

Kontrola dźwięku

Firany wykonane z gęstych tkanin zapewniają lepszą izolację akustyczną w porównaniu z roletami, zwłaszcza jeśli dom znajduje się w pobliżu ruchliwej drogi.

Łatwość konserwacji

Firany są łatwe w utrzymaniu, ponieważ można je czyścić w pralce lub na sucho. Jednak rolety wymagają demontażu, aby można je było wyczyścić, a następnie trzeba je ponownie zamontować, natomiast rolety weneckie wymagają regularnej konserwacji, ponieważ listwy mają tendencję do gromadzenia dużej ilości kurzu i muszą być regularnie czyszczone. Ponadto kable lub sznurki żaluzji mogą się plątać z powodu zużycia.