Czym jest zespół suchego oka – jak mu zapobiegać?

Problemy i schorzenia pojawiające się w obrębie aparatu wzroku mogą niekorzystnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Poszczególne dolegliwości pojawiają się albo w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji, albo narażenia oka na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Obecnie, najczęściej występującym problemem jest nadmierne przesuszenie śluzówki aparatu wzroku. Czym się ono objawia i jak temu zapobiegać?

Przesuszenie śluzówki oka – na czym ono polega?

Choroby oczu mogą mieć zróżnicowane podłoże. Jednak zespół suchego oka jest bez wątpienia dolegliwością, która pojawia się najczęściej. Można się więc zastanawiać, na czym dokładnie polega zespół suchego oka? Otóż jest to przypadłość, w której powierzchnia gałki ocznej nie jest wystarczająco nawilżona przez film łzowy. W efekcie oko nie jest w optymalny sposób chronione przed bakteriami i narażone jest na nadmierne wysychanie. Warto wskazać na fakt, że zespół suchego oka pojawia się najczęściej w wyniku szkodliwego oddziaływania czynników zewnętrznych. Zaliczają się do nich np.:

  • wszelkie zanieczyszczenia powietrza;
  • nieodpowiednia higiena okolic oczu i gałki ocznej;
  • intensywna i długa praca przy komputerze i narażenie oka na działanie promieniowania niebieskiego.

Faktem jest także to, że na zespół suchego oka bardziej narażeni są nałogowi palacze, kobiety w okresie menopauzy, a także osoby zażywające leki antydepresyjne.

Jak objawia się nadmierne wysychanie śluzówki oka?

Zespół suchego oka można bardzo łatwo zdiagnozować. Przede wszystkim, objawia się on poprzez:

  • pojawienie się dyskomfortu podczas mrugania, który wynika z niedostatecznego nawilżenia oka;
  • przekrwienie gałki ocznej;
  • pojawienie się uczucia ciała obcego lub „piasku” w oku.

Często towarzyszą temu także problemy z ostrym widzeniem i chronicznym zmęczeniem oczu.

Jak postępować w przypadku nadmiernego przesuszenia oczu?

Zespół suchego oka jest dość problematyczną dolegliwością, która najczęściej powoduje codzienny dyskomfort. Jednym z lepszych rozwiązań stają się więc klasyczne krople do oczu. Zespół suchego oka powoduje niedostateczną produkcję filmu łzowego, co niwelują odpowiednio dobrane krople do oczu. Często wykorzystuje się tzw. sztuczne łzy, które tworzą na powierzchni gałki ocznej warstwę ochronną. Jednak same krople do oczu mogą być niewystarczające. Pojawia się konieczność ochrony oka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także przed nadmiernym promieniowaniem. Jeśli pacjent nosi szkła kontaktowe, to zarówno zdejmowanie soczewek jak i ich zakładanie powinno odbywać się w najwyższym standardzie higienicznym, by zmniejszyć ryzyko infekcji.

Jak zapobiegać wysychaniu oczu podczas pracy przy komputerze?

Praca przy komputerze jest czynnikiem predysponującym do rozwoju zespołu suchego oka. By temu zapobiega, konieczne są krople do oczu o silnie nawilżającym działaniu. Takie krople do oczu powinny być aplikowane regularnie. Co więcej, warto zainwestować również w specjalistyczne okulary i zadbać o robienie sobie odpowiednich przerw. Te zasady, a także odpowiednie krople do oczu zmniejszą ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka.