Czy można przygotować się na wizytę u psychologa?

Niektórzy ludzie do wszystkiego w swoim życiu podchodzą bardzo zadaniowo – chcemy się sprawdzić, chcemy wszystko robić dobrze i zadowolić drugą stronę. Nie jest to oczywiście zawsze możliwe, ale jesteśmy do tego przyzwyczajeni. To właśnie dlatego próbujemy tak postępować także przed zapisaniem się na wizytę u psychoterapeuty. Prawda jest jednak taka, że nie musimy tutaj w żaden sposób przygotowywać się do takiego spotkania.

W psychoterapii najważniejsza jest szczerość pomiędzy pacjentem i psychologiem – to w ten sposób ten pierwszy jest w stanie otrzymać pomoc i faktycznie dotrzeć do źródła swoich kłopotów. Jeżeli boimy się, że nie damy rady się wszystkim podzielić to wtedy możemy przygotować się w taki sposób, że spiszemy sobie każdy temat, który chcemy poruszyć. Czasami tak jest nam łatwiej i już sam fakt tego, że przelaliśmy swoje myśli na papier – bywa pomocny. 

Co jeszcze można zrobić?

Inną formą przygotowania się na taką wizytę będzie znalezienie sobie kompetentnego specjalisty. Zbyt wiele osób zniechęca się całkowicie do takich spotkań właśnie dlatego, że wybrany psycholog im się “nie spodoba”. To naturalne, że czasami od samego początku coś nam nie odpowiada – lub trafimy na osobę, która ma zły dzień i uznajemy, że terapia się u nas nie sprawdzi. W takim momencie trzeba jasno powiedzieć sobie, że się nie poddamy – nawet, jeżeli będzie to od nas wymagało kilku bądź kilkunastu wizyt u różnych psychologów.

Takiej sytuacji można najprościej uniknąć poprzez czytanie opinii na temat wybranego psychologa lub całego gabinetu – im lepsze recenzje ma dana osoba, tym jest większa szansa na to, że będzie ona w stanie dobrze zająć się także nami. Jeśli potrzebna Ci psychoterapia Wrocław to miasto, w którym przyjmuje wielu specjalistów.

Przyczyny rozpoczęcia psychoterapii

Psychoterapia to sposób na to, aby łatwiej poradzić sobie z uzależnieniem, traumą – jakimkolwiek problemem, który utrudnia nam normalne życie. Nie musisz mieć żadnej konkretnej przyczyny – jeżeli czujesz, że samodzielnie nie jesteś w stanie sobie z czymś poradzić i przydałaby Ci się opinia z zewnątrz to psychoterapia jest idealnym rozwiązaniem.

Czasami wystarczy tylko kilka takich spotkań – a czasami konieczne będzie przychodzenie do gabinetu przez wiele miesięcy lub lat. Im szybciej rozpoczniemy terapię – tym szybciej poczujemy się lepiej i zaczniemy odzyskiwać kontrolę nad swoim życiem. Porozmawiaj z psychologiem, jeżeli cierpisz na zaburzenia odżywiania, przechodzisz żałobę lub masz za sobą trudny związek. Sprawdź też https://donatakurpas.pl/blog/