Zdrowy sen jest niezbędny, aby dziecko prawidłowo się rozwijało. To także czas, w którym rodzice powinni móc choć trochę odpocząć. Niewyspane dziecko często bywa marudne i trudniej je uspokoić. Czas snu bywa także dla rodziców stresujący – szczególnie dla tych mniej doświadczonych. O jakich kwestiach trzeba pamiętać, kładąc dziecko spać?
Pielęgnacja niemowlęcia wciąż jest obszarem pełnym różnych mitów i błędnych założeń. Mimo że wraz z postępem medycyny, o potrzebach dzieci wiemy coraz więcej, to wiele mam wciąż popełnia te same błędy. Zwykle nie wynikają one z braku troski o malucha, a raczej z niewiedzy lub rad starszych cioć i babć, którym wydaje się, że wszystko wiedzą najlepiej. Jakie są aktualne zalecenia dotyczące snu niemowlaka?
Miejsce do spania
Rodzice często zastanawiają się, jakie powinno być łóżeczko i posłanie dziecka. Wybrać kołderki czy śpiworki do spania? Materac powinien być twardy czy miękki? Czy dziecku nie będzie niewygodnie? Takie wątpliwości są powszechne wśród rodziców. Uważa się, że dziecko powinno spać na twardym materacu. Rodzice często miewają pokusę, aby układać niemowlaka na bardziej miękkim podłożu, jednak to, co intuicyjnie wydaje nam się lepsze, nie zawsze jest też zdrowsze. Specjaliści z zakresu pediatrii oraz położnictwa zalecają wybór twardego materaca, który pozwala przyjąć odpowiednie ułożenie ciała oraz stabilnie podtrzymuje główkę dziecka.
Kołderka czy śpiworek?
Dzieci bywają bardzo ruchliwe podczas snu. Potrafią zrzucić z siebie kołderkę, jednak nie umieją z powrotem się nią przykryć. Rodzice, którzy zaglądają w nocy do łóżeczka, często zastają niemowlaka całkiem odkrytego. Rozwiązaniem tego problemu może być śpiworek do spania. Jest on wykonany z materiału, który zapewnia dziecku komfort termiczny i szczelnie okrywa jego ciało. Taki produkt może także znacznie ułatwić nocne przewijanie; zwykle jest wyposażony w wygodny zamek, który umożliwia zmianę pieluszki bez zdejmowania śpiworka. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego rozmiaru – ze względu na bezpieczeństwo malucha śpiworek nie powinien być ani zbyt duży, ani za mały. Najbardziej praktyczne będą więc modele posiadające możliwość regulacji zapięcia w okolicach szyi i ramion.
Temperatura w pokoju
Kwestią, która rodzi zwykle najwięcej problemów, jest dostosowanie temperatury w pokoju do potrzeb niemowlaka. Wielu rodziców ma tendencję do przegrzewania małych dzieci. Te błędy często są wynikiem „dobrych rad” udzielanych przez rodzinę. Utarło się, że dziecko powinno przebywać w ciepłych pomieszczeniach, a odrobina chłodu czy wiatru od razu wywoła katarek. Jednak w tej kwestii eksperci również są zgodni – nie powinno się wychładzać dziecka, jednak przegrzewanie niemowlaka także będzie miało negatywny wpływ na jego zdrowie. Optymalną temperaturą, która powinna panować w pokoju dziecięcym, jest 19-21°C. Zbyt wysoka temperatura oraz ubieranie dziecku zbyt ciepłej odzieży prowadzi do powstawania potówek i podrażnienia skóry.