Czy montaż klimatyzacji w domu zimą jest dobrym pomysłem?

Przeważnie prace remontowe wykonuje się podczas ciepłych miesięcy, czyli w okresie wiosenno-jesiennym. Jak się jednak okazuje, niektóre z nich można bez problemu przeprowadzić zimą. Do tej kategorii należy chociażby instalacja klimatyzacji ściennej. W końcu urządzenie to może być wykorzystywane przez cały rok!

Czy temperatura ma wpływ na montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu?

Montaż klimatyzacji może odbywać się każdą porą roku. Niższa czy wyższa temperatura na zewnątrz nie zaburza pracy instalatorów. Problem jest dopiero wtedy, kiedy przy montażu konieczne są działania remontowo-budowlane na elewacji budynku. Kiedy temperatura za oknem jest nisza, to wtedy proces ten jest dłuższy. Co więcej, opady deszczu utrudniają podpięcie agregatu do sieci elektrycznej. Oprócz tego nie ma żadnych innych przeciwwskazań, aby zamontować klimatyzację domową zimą.

Kiedy najlepiej zamontować klimatyzację domową?

Nie da się ukryć, że od początku wiosny aż do późnego lata fachowcy, którzy specjalizują się w montażu i serwisowaniu klimatyzacji mają zapełnione kalendarze. Często konieczne jest umówienie się ze sporym wyprzedzeniem. Inne realizacje mogą być opóźnione, w związku z czym nasz termin również będzie przesunięty, aż lato się zakończ. W tym wypadku montaż klimatyzatora może okazać się faktycznie utrudniony. Zimą taka usługa często może zostać wykonana praktycznie “od ręki”. Fachowcy mają wtedy przeważnie mniej zleceń, co łączy się z większym wyborem terminów do wyboru. 

Ile wynosi koszt zakupu i montażu klimatyzacji do domu lub mieszkania?

Koszt zakupu i montażu klimatyzatora zależy od wielu czynników, a mianowicie od:

 • gdzie klimatyzator będzie się znajdować w mieszkaniu,
 • wybranego rodzaju klimatyzatora,
 • odległości między parownikiem a skraplaczem,
 • firmy, która realizuje usługę.

Często pojawiają się również różne promocje od producentów klimatyzacji i fachowców, którzy zajmują się jej montażem. Wynika to z okresowego braku dużego zainteresowania urządzeniami, kiedy temperatura za oknem jest niska. W sezonie letnim trudno jest znaleźć zniżki, ponieważ w tym czasie panuje ogromny popyt na klimatyzatory.  

Montaż klimatyzacji zimą – czy jej używanie w chłodną porę roku ma sens?

Kiedy rozpoczyna się okres grzewczy i temperatura za oknem spada to nie tylko cieplej się ubieramy, ale również dbamy o to, aby w naszych domach panowało ciepło. Czasami ogrzewanie centralne nam nie wystarcza i szukamy innych rozwiązań, aby się dogrzać, jak np. elektryczne grzejniki. W tym momencie pojawia się klimatyzacja, która nie tylko chłodzi nasze mieszkania latem, ale również dogrzewa je podczas chłodniejszych dni. Warto też zaznaczyć, że dodatkowe dogrzewanie klimatyzatorem jest tańsze, niż wykorzystywanie grzejników elektrycznych.

Jaki klimatyzator najlepiej wybrać?

Nie ma na to jednej odpowiedzi, ponieważ wybór sprzętu nie jest taki prosty jak mogłoby się to wydawać. Na rynku dostępne są różne rodzaje klimatyzacji:

 • typu split,
 • typu multisplit,
 • kasetonowe,
 • naścienne,
 • kanałowe,
 • przenośne,
 • przypodłogowe.

Odpowiedni wybór sprzętu zależy m.in. od budżetu jakim dysponujemy, ilości i wielkości klimatyzowanych pomieszczeń oraz od funkcji dodatkowych, na których nam zależy. Warto więc przed zakupem klimatyzatora zastanowić się, jakie ma mieć on przeznaczenie i określić ilość pieniędzy, które możemy na niego przeznaczyć.

Przeczytaj również: https://www.termopolice.com/blog/seer-scop/

Montaż klimatyzacji zimą wykonany przez doświadczonych fachowców z Termopol Ice!

Termopol Ice to firma, która posiada wieloletnie i bogate doświadczenie w branży HVAC. Fachowcy mają ogromną wiedzę na temat montażu i serwisowaniu klimatyzatorów. Zależy Ci na terminowym i kompleksowym montażu klimatyzacji? Skontaktuj się z firmą Termopol Ice!