Czy makijaż permanentny schodzi całkowicie?

Makijaż permanentny cieszy się coraz większą popularnością. Jest to zabieg kosmetyczny wykonywany w profesjonalnych gabinetach, którego efektem jest trwałe podkreślenie wybranych okolic twarzy. Najczęściej w grę wchodzą m.in. brwi, usta czy też oczy. Podczas sesji wprowadzany jest pigment pod skórę, dzięki czemu możesz cieszyć się trwałym make-upem. Choć makijaż permanentny może przypominać tatuaż, to w rzeczywistości nim nie jest. Weźmy pod lupę jego trwałość. Czy jest na zawsze? Sprawdź!

Dlaczego makijaż permanentny traci intensywność?

Makijaż permanentny z czasem traci swoją intensywność. Możesz zauważyć, że kolory blakną, a kontury stają się mniej wyraziste. To naturalna kolej rzeczy i jest związana z ze zmianami zachodzącymi w naszej skórze z upływem lat. W praktyce mowa m.in. o procesach starzenia czy wahaniach wagi, które wpływają na rysy twarzy. Wprowadzenie barwnika pod skórę na stałe mogłoby sprawić, że po kilku latach makijaż prezentowałby się mało estetycznie. Do tego dochodzą kwestie Twoich upodobań – trendy w make-upie zmieniają się jak w kalejdoskopie, więc z czasem możesz zmieniać swoje preferencje.

Nie bez znaczenia pozostaje jakość barwników zastosowanych podczas zabiegu PMU. Im bardziej napigmentowane, tym efekt jest bardziej trwały. Te słabszej jakości ze składem pozostawiającym wiele do życzenia szybciej tracą swoją intensywność. Technika wykonania również jest istotna, jak również precyzyjność i staranność.

Na trwałość PMU wpływa także to, że pigmenty wprowadzane są stosunkowo płytko. To sprawia, że takie procesy jak m.in. złuszczanie naskórka czy zmiany hormonalne przyczyniają się do wytrącania barwnika.

Pamiętaj również o tym, że nadmierna ekspozycja na słońce miejsca poddanego makijażowi permanentnemu często przyspiesza blaknięcie koloru. Unikaj opalania, a w razie możliwości stosuj kosmetyki z filtrem UV. Nie możesz także dopuścić do sytuacji, w której Twoja skóra pozbawiona jest nawilżenia i odżywienia, co ma duże znaczenie dla trwałości PMU nie tylko podczas procesu gojenia, ale również później.

Kiedy warto ponownie zdecydować się na zabieg makijażu permanentnego?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Mowa przede wszystkim od Twojego rodzaju skóry, indywidualnych potrzeb, jak również stylu życia (w tym m.in. takich czynników jak częstotliwość mycia twarzy, stosowane produkty do jej pielęgnacji, ewentualna kuracja kwasami etc.).

Odnośnie do typu skóry, ma on bardzo duży wpływ na trwałość wykonanego makijażu. Jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej, to musisz liczyć się z tym, że może ona znacznie przyspieszyć proces wchłaniania pigmentu. Z kolei sucha skóra wspiera go w dłuższym utrzymaniu koloru.

Kiedy powinnaś uznać, że to już najwyższy czas na to, aby odświeżyć makijaż? Pierwszym sygnałem powinno być, to, że musisz sięgnąć po wsparcie kosmetyków, aby wzmocnić jego efekt. Innym znakiem może być to, że źle się czujesz w blaknącym make-upie, co jest naturalnym procesem. 

Jak dbać o makijaż permanentny, aby utrzymać jego świeżość

Aby utrzymać świeżość makijażu permanentnego należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację. W praktyce mowa zarówno o kwestiach zdrowotnych, jak i estetycznych. Dbanie o cerę regeneruje ja i przyspiesza proces gojenia, co ma wpływ na wchłanianie się barwnika.

Pierwsze dni po wykonaniu makijażu to zachowanie szczególnej ostrożności w przemywaniu miejsc jego wykonania. Ważne jest nawilżenie i odżywienie. W tym celu sięgaj wyłącznie po dedykowane tym zabiegom, delikatne kosmetyki od sprawdzonych producentów. Wśród nich jest firma NebaPMU. Pamiętaj o tym, aby nie zrywać strupków. Kiedy “najgorsze” już za Tobą, utrzymuj pielęgnację na wysokim poziomie. Dbaj o odżywianie skóry. To ma istotny wpływ na jego trwałość, a ponadto Twój komfort.