Biżuteria z pereł – jak kupować ją mądrze?

Klejnoty z łona małży znów stały się modne i coraz częściej są przedmiotem marzeń pań, co skrzętnie wykorzystują panowie licząc na to, iż kupno prezentu będzie w tym roku dużo łatwiejsze niż zazwyczaj. Jednak bardzo szybko okazuje się, że biżuteria z pereł wcale nie jest prezentem „łatwym” – jej oferta w handlu jest dość ograniczona, a rozpiętość cen pomiędzy – wydawałoby się – podobnymi przedmiotami jest tak duża, iż wielu kupujących traci pewność siebie i szuka wiedzy, która pomogłaby im zrozumieć świat tych pięknych kamieni. Co powinniśmy wiedzieć kupując biżuterię z perłami?

Kamienie szlachetne oraz ich imitacje

Pierwszym zagadnieniem, z którym musi zmierzyć się kupujący jest niewłaściwe nazewnictwo stosowane przez sprzedawców, którzy nazywają perłami ich imitacje. Czasem do wyjaśnienia co jest przedmiotem oferty wystarczy dopytanie sprzedawcy, jednak niestety wielu z nich nie do końca wie, co sprzedaje (i niestety dotyczy to również sprzedawców z sieci uważanych za „renomowane”). O ile doświadczony jubiler bez problemu odróżni imitacje od kamieni szlachetnych, to dla laika nie jest to proste. Co prawda Internet jest pełen „domowych” sposobów wykonania takiej ekspertyzy, jednak należy mieć świadomość, iż one nie zawsze muszą się sprawdzać.

Jak sobie z tym poradzić? Warto tu uświadomić sobie dwa bardzo ważne fakty. Przede wszystkim cena biżuterii z pereł zależna jest w dużym stopniu od tego jak doskonały jest kształt i powierzchnia tworzących ją kamieni. Perła jest kamieniem szlachetnym, który powstaje w ciele perłopława – idealnie kulisty kształt oraz czysta powierzchnia są rzadkie i przez to bardzo drogie. Z drugiej strony imitacje pereł produkowane są w fabrykach, gdzie gładkie kulki uzyskuje się w dość tanim procesie technologicznym

Jaki stąd wniosek? Po pierwsze – jakiekolwiek odchylenia od kształtu kulistego czy też wady powierzchni będą uwiarygodniać fakt, iż rzeczywiście mamy do czynienia z perłami. Po drugie – tani wyrób, w którym występują idealne kulki raczej nie będzie biżuterią z pereł, warto więc w takiej sytuacji zachować ostrożność.

Co o kamieniach mówi ich cena?

Biżuteria z pereł ma to do siebie, że jej cena bardzo ściśle wiąże się z jakością samych kamieni. Jeśli nie mamy ograniczeń budżetowych i zależy nam na dobrej jakości, zapomnijmy o szukaniu okazji cenowych – zazwyczaj są to bowiem po prostu znacznie słabsze klejnoty. Jakość jest w przypadku tych kamieni mocno cenotwórcza i może powodować kilkudziesięciokrotne, a nawet stukrotne różnice cenowe.

Jeśli zaś ogranicza nas zasobność portfela, warto zastanowić się jakie czynniki stanowią o pięknie pereł i w jakim stopniu i spróbować znaleźć kompromis pomiędzy jakością (czyli pięknem) a ceną.

Szukamy kompromisu

Jak zatem kupić piękną biżuterię z pereł nie rujnując ograniczonego budżetu? Na początek warto przede wszystkim uświadomić sobie co wpływa na cenę tych kamieni. Najważniejsze będą tu cztery cechy:

  • Wielkość
  • Kształt
  • Połysk
  • Czystość powierzchni

I tak większa perła przy identycznych pozostałych parametrach będzie droższa od tej mniejszej.  Droższe i to nawet kilkukrotnie będą te o kształcie idealnie kulistym, a z pozostałych  – te o formie możliwie najbardziej regularnej. Połysk jest cechą najsilniej wpływającą na postrzeganie piękna pereł i potrafi on maskować ich drobne niedoskonałości. Widoczne skazy na powierzchni kamieni również obniżą ich wartość, choć należy pamiętać, że mamy do czynienia z tworem natury i powierzchnia idealnie czysta jest rzadka.

Ile będzie nas kosztowało kupno klejnotów idealnych w porównaniu z tymi słabymi? Koszt naszyjnika z pereł ze słabym połyskiem i widocznymi skazami to kilkadziesiąt złotych. Za sznur tych doskonałych, idealnie okrągłych o bardzo wysokim połysku i czystej powierzchni będziemy musieli zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście pomiędzy tymi cenami mamy całe spektrum kamieni mniej lub bardziej zbliżonych do ideału, możliwa jest więc każda cena pośrednia. I tej właśnie szansy będą poszukiwać kupujący z ograniczonymi zasobami gotówki.

Piękno w rozsądnej cenie

Jak wobec tego znaleźć piękną biżuterię z pereł, która nie zrujnuje naszego budżetu? Konieczny tu będzie pewien kompromis – spośród czterech cech, które wpływają na cenę powinniśmy wybrać te, które są ważniejsze i poświęcić te mniej ważne.

Najprościej jest zrezygnować z idealnego kształtu. Jeśli kupujemy kolczyki z perłami, to kamienie w kształcie guzika będą dużo tańsze od tych okrągłych, w naszyjniku zaś poszukajmy tych mniej lub bardziej owalnych (im bardziej owalne tym ich cena będzie niższa). Zaakceptujmy też niewielkie skazy, ale koniecznie upierajmy się przy tym, aby znaleźć biżuterię z pereł o jak najwyższym połysku. To połysk jest cechą, która najbardziej wyróżnia najpiękniejsze kamienie i to on będzie robił pierwsze wrażenie.

Kierując się tymi wskazówkami można sporo zaoszczędzić na kupnie biżuterii z pereł, a jednocześnie znaleźć coś naprawdę pięknego co zachwyci wszystkich wokół. Powodzenia!