Jak dbać o zęby mleczne u naszego dziecka?

Studio shot of pleased grinning adorable child with blond hair, smiling broadly and holding palms near lips, being amazed and satisfied with healthy teeth, attending dentist and feeling happiness.

To zupełnie naturalne, że rodzice czasami popełniają błędy – zależy im na zdrowiu i dobrym samopoczuciu ich dziecka, ale nie wszystko robią dobrze. Zwykle jest to po prostu efekt braku odpowiedniej wiedzy – można to zrozumieć. W szczególności przy naszym pierwszym dziecku jesteśmy przecież zupełnie niedoświadczeni – a jeżeli dodatkowo nie mamy wsparcia ze strony rodziny to musimy samodzielnie się wszystkiego nauczyć.

Bardzo istotne jest to, aby prawidłowo dbać o uzębienie swojego dziecka – praktycznie od pierwszej chwili, gdy tylko wyrosną mu zęby mleczne. Niektórzy dentyści twierdzą nawet, że pierwsza kontrola powinna odbyć się już w 6 miesiącu życia dziecka – a później trzeba do tego gabinetu wracać co 3-4 miesiące. Chociaż zęby mleczne faktycznie w końcu wypadną – nie zmienia to faktu, iż ich stan ma wpływ na stałe zęby i także na ogólne zdrowie malucha. Powinno się o nie dbać tak samo, jak dbamy o swoje własne zęby. 

Najważniejsze kwestie

Nie wolno Ci zapominać o tym, że Twoje dziecko dopiero uczy się myć zęby – a w dodatku jest też bardzo młode i dla niego takie czynności to dalej przede wszystkim zabawa. To Ty musisz kontrolować to, czy dziecko dobrze korzysta ze szczoteczki i myje zęby wystarczająco długo. W ten sposób wyrabiasz u niego dobre nawyki – na pewno będzie Ci ono za to kiedyś wdzięczne.

Jeżeli na zębach mlecznych rozwinie się próchnica to mogą one zbyt szybko wypadać – a wtedy dziecko zacznie mieć problemy z krzywym zgryzem. Stałe zęby nie będą rosły prosto, a bakterie z jamy ustnej osłabią ich szkliwo – mogą też niestety wnikać do krwi i negatywnie wpływać na cały organizm. W ten sposób zwiększą się tylko koszty kolejnych wizyt i najpewniej konieczne będzie założenie aparatu ortodontycznego. 

Dobre nawyki

Posiadanie przez nasze dziecko zębów mlecznych lub stałych nie powinno tak naprawdę mieć żadnego znaczenia – tak czy inaczej naszym obowiązkiem jest nauczenie go, iż o zęby trzeba dbać. Dentysta nie może stać się dla niego osobą, której się boi – to właśnie dlatego musimy przyprowadzać go na wizyty kontrolne w bardzo młodym wieku. Im szybciej oswoi się z takim badaniem – tym mniej problemów będzie mieć w przyszłości. 

Chodząc z naszym dzieckiem na wizyty kontrolne możemy mu także oszczędzić niepotrzebnego bólu – im gorszy jest stan jego zębów, tym trudniejsze będzie przecież leczenie. My mamy prawo wszystkiego nie wiedzieć – po to właśnie chodzimy na takie wizyty i upewniamy się, że zęby naszego dziecka rozwijają się prawidłowo. Jeśli potrzebny Ci dobry dentysta Chotomów to miejsce, gdzie na pewno szybko go znajdziesz. Polecamy także: https://savoydent.pl/uslugi/leczenie-zebow-pod-mikroskopem/