Aranżacja małego pokoju dziecięcego – poradnik

Jak zaplanować mały pokój dziecięcy, aby oszczędzić jak najwięcej miejsca nie tracąc nic na funkcjonalności? Zapraszamy do lektury

Rozsądne urządzenie pokoju dziecięcego to bardzo istotna kwestia mająca ogromne przełożenie na codzienność rozwijającego się młodego człowieka. Szczególne wyzwanie stoi przed rodzicami, którzy muszą zaaranżować przestrzeń dla pociechy o niewielkiej powierzchni. Czy możliwe jest wtedy stworzenie ładnego i funkcjonalnego wnętrza? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć poniżej.

Aranżacja małego dziecięcego pokoju jak najbardziej jest możliwa. Jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsca trzeba dobrze zaplanować cały układ pomieszczenia oraz znajdujące się tam elementy.

Co musi znaleźć się w małym pokoju dziecięcym?

W pokoju dziecięcym o dużym, jak i małym metrażu nie może zabraknąć pewnych niezbędnych elementów. Do tej listy należy zaliczyć łóżko, półki ścienne oraz biurko. W przypadku łóżka do małego pokoju warto zdecydować się na modele umożliwiające schowanie i przechowywanie pościeli, zabawek czy też innych drobiazgów. Jeżeli w pokoju będzie mieszkała dwójka maluchów to idealnym rozwiązaniem pozwalającym optymalnie zarządzać dostępną powierzchnią będzie łóżko piętrowe.

Półki ścienne w odróżnieniu od komody czy szafy pozwolą Ci w pełni wykorzystać przestrzeń dostępną na ścianach co przełoży się na większą swobodę poruszania się w pokoju.

Dziecko musi mieć również swój mały kącik do nauki, dlatego też w pokoju nie może zabraknąć biurka lub gdy mowa o bardzo ciasnych pokoikach – składanego stołu, przy którym pociecha będzie mogła zdobywać wiedzę. Dobre biurko powinno mieć możliwość regulacji wysokości, ponieważ dziecko cały czas rośnie. Oprócz tego należy zadbać o ergonomiczne siedzenie w postaci fotela lub krzesła. Samo biurko powinno być zwrócone bokiem do okna, tak aby promienie słoneczne nie oślepiały wzroku oraz być w pobliżu półek ściennych z książkami. Na blacie biurka nie powinno zabraknąć lampki, która pozwoli na komfortową naukę, gdy będzie robić się ciemno.

Dziecięcy pokój powinien wzbudzać pozytywne emocje

Mały pokój dziecięcy powinien być przytulny i kojarzyć się dziecku z radością oraz bezpieczeństwem. Kluczowe jest tutaj dobranie odpowiedniej kolorystyki oraz dodatków. Żywe kolory na jednej ze ścian w połączeniu z kojącymi, pastelowymi odcieniami na pozostałych będą bardzo dobrym pomysłem. Jeżeli chcemy, aby pomieszczenie było jeszcze bardziej przytulne warto umieścić w nim miękkie i puszyste poduszki, pledy czy też obrazy lub plakaty na ścianach z motywami bajkowymi.

Zadbaj o funkcjonalność

Dziecięcy pokój powinien zapewniać nie tylko poczucie bezpieczeństwa ale również pełną funkcjonalność. Wspominaliśmy wcześniej o oświetleniu samego biurka, warto jednak zapewnić odpowiedni komfort dla oczu poprzez strategiczne umieszczenie w pokoju dziecka lamp sufitowych czy kinkietów. Mała przestrzeń sprawia również, że zapewnienie maluchowi odpowiedniego komfortu termicznego może stanowić wyzwanie. Rozwiązaniem tego problemu może być ogrzewanie podłogowe lub też instalacja grzejnika poziomego, który nie będzie zabierał zbyt wiele miejsca, a dodatkowo może być dopasowany kolorystycznie do całości pomieszczenia.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Często pomijanym aspektem podczas aranżacji niewielkiego pokoju dla dziecka jest bezpieczeństwo. Radzimy jednak zadbać, by meble które mają znaleźć się w pomieszczeniu były pozbawione ostrych krawędzi, gniazdka elektryczne posiadały osłony i dodatkowe zabezpieczenia. Istotne będzie również utrzymanie porządku i czystości. Bieżmy to pod uwagę wybierając kolorystykę oraz materiały, z jakich wykonane są meble, biurko czy też podłoga.