Jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce?

Niewielkie mieszkanie jednopokojowe nie jest komfortowym miejscem do życia dla trzyosobowej rodziny, jednak istnieje możliwość dostosowania wnętrza tak, żeby żyło się wygodniej. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo materiałów, które można wykorzystać w każdym wnętrzu i które mogą stanowić zarówno ozdobę, element oryginalnego wyposażenia, jak i swego rodzaju „ściankę” działową w przypadku kawalerki, która musi pomieścić trzy osoby.

Nie wszystkie kawalerki są bardzo małe, chociaż także w tych najmniejszych przy użyciu wyobraźni można pomieścić wszystko, co potrzebne do życia rodzinie. Urządzając kawalerkę, zamiast skupiać się nad tym, czy miejsca nie jest za mało, lepiej uruchomić kreatywność i dobrze rozejrzeć się po sklepach i propozycjach pism wnętrzarskich. Sposobów na znalezienie miejsca na wszystko nawet w niewielkim wnętrzu jest naprawdę wiele.

Jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce?

Wyodrębnienie pokoju dla dziecka w kawalerce jest rzeczą łatwą do osiągnięcia, wystarczy odrobina kreatywności. Można uzyskać wrażenie osobnego pomieszczenia stawiając lekką ściankę działową, która będzie sięgała do połowy wysokości pomieszczenia. Istnieje ryzyko, że w ten sposób zmniejszymy optycznie wielkość mieszkania, ale jeśli użyjemy jasnych kolorów, możemy tego uniknąć. Jeszcze lepszym pomysłem jest zastosowanie ażurowej ścianki lub po prostu niewielkiego regału z półkami. W ten sposób zyskujemy oddzieloną niewielką przestrzeń, a przy okazji mebel pełni swoją funkcję służąc do przechowywania książek i pudełek, w którym zmieści się mnóstwo drobiazgów.

Tuż za ścianką powinien się znaleźć niewielki rozkładany mebel do spania, najlepiej z pojemnikiem na pościel. Jeśli jest miejsce na niewielką półkę do zawieszenia na ścianie, na której mogłyby znaleźć się ulubione zabawki, to na pewno spełni ona dobrze swoją funkcję. Zamiast regału można też użyć do wydzielenia małego pokoiku w kawalerce oryginalny duży stojak z kwiatami. Oczywiście wydzielając osobny pokoik w kawalerce najważniejsze jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie i stałym dopływie świeżego powietrza do tego miejsca.  

Jak wydzielić sypialnię w małej kawalerce?

Oddzielone od części dziennej miejsce, które może służyć za sypialnię, uzyskamy montując lekką szklaną ściankę, która nie przytłoczy wnętrza, a nawet będzie stanowić oryginalny element wyposażenia. Jeśli kawalerka jest bardzo mała możemy zawiesić jasną kotarę, która dodatkowo będzie ozdobą mieszkania. Jej kolor i wzór możemy dopasować do mebli w pozostałej części pomieszczenia, żeby nie odbijała się zbyt wyraźnie i nie przyciągała zbytniej uwagi przebywających w mieszkaniu.

Oryginalnym i funkcjonalnym wyposażeniem wnętrza może być również większy parawan, który zasłoni część sypialną. Niegdyś na stałym wyposażeniu buduarów, dzisiaj wraca do łask. Wybór ładnego parawanu dodatkowo może uczynić mieszkanie bardziej stylowym lub przytulnym – w zależności od wzornictwa. Najlepszym sposobem na wydzielenie sypialni w małej kawalerce byłoby postawienie lekkiej ścianki działowej i pomalowanie jej jasnymi farbami. Jednak w małej kawalerce może nie być na taką ściankę miejsca.

Jak urządzić wspólny pokój z dzieckiem?

Małe dziecko nie potrzebuje do zabawy osobnego pokoju. Chętnie spędza czas z rodzicami, nie krępuje go ich obecność, kiedy puszczając wodzę fantazji buduje z klocków, rysuje lub zajmuje swoimi lalkami i samochodzikami. Także dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie mają jeszcze dużej potrzeby spędzania czasu na osobności. Jednak niewielki kąt do zabawy i miejsce do nauki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego dziecka.

Wspólny pokój rodziców i dziecka można urządzić zachowując jednolitą stylistykę wnętrza, a jednocześnie ożywiając ten kąt, w którym dziecko będzie mogło spędzać czas i czuć się trochę jak u siebie. Wszelkie możliwe formy odgrodzenia tego miejsca od pozostałej części pokoju są dozwolone, jednak ważne jest, aby wnętrze nie sprawiało wrażenia zagraconego i przytłaczającego.

W kącie przeznaczonym dla dziecka powinien znaleźć się niewielki blat do pisania i rysowania i miejsce na jego zabawki. Dla zapewniania komfortu snu, łóżko dziecka powinno stać w miejscu oddalonym od łóżka rodziców i miejsca, w którym stoi telewizor.

Jak ustawić łóżeczko w kawalerce?

Łóżeczko niemowlęcia w kawalerce powinno stać w miejscu, w którym przez większość dnia panuje spokój, na przykład w jednym z kątów pokoju z dala od drzwi. Z drugiej strony powinien być do niego cały czas łatwy dostęp, żeby – zwłaszcza w nocy – rodzice mogli bezkolizyjnie szybko się przy nim znaleźć, reagując na potrzeby swojego potomstwa. Łóżeczko nie powinno stać pod oknem ani naprzeciwko drzwi wejściowych.

Najlepiej byłoby w jakiś sposób, na przykład za pomocą lekkich szerokich pasków, zwisających z sufitu w formie swego rodzaju kurtyny, oddzielić to miejsce od pozostałej części kawalerki. Zaaranżowanie wnętrza, w którym cały czas mają przebywać i dorośli i maleńkie dziecko to pewne wyzwanie. Jednak można uzyskać naprawdę dobre efekty, zwłaszcza jeśli kawalerka jest dość duża.

Na rynku dostępne są różnej wielkości łóżeczka i bez problemu można znaleźć wygodne i jednocześnie takie, które wkomponuje się w już urządzone wnętrze kawalerki.

Jak urządzić kącik dla niemowlaka w kawalerce?

Urządzając pokój dla niemowlaka, zarówno w kawalerce, jak i w większym mieszkaniu, należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie i odpowiedniej temperaturze pomieszczenia. Niemowlę nie powinno być narażone na przeciągi, a jego łóżeczko i kącik zabaw nie powinny znajdować się pod regałem, na którym stoi mnóstwo ciężkich przedmiotów, lub który, co gorsza, jest niestabilny.

Zazwyczaj przy urządzaniu kącika dla niemowlaka zwracamy przede wszystkim uwagę na kolorystykę, wzornictwo i przedmioty, które mają umilić mu czas. Tymczasem to dopiero starsze dzieci chcą mieć wpływ na wygląd pomieszczenia, w jakim się znajdują, ale i wówczas nie są zbyt wymagające. Czyste powietrze, bezpieczne miejsce do spania, wygodne miejsce do przewijania i przebierania to najistotniejsze elementy wyposażenia kącika niemowlaka.

Dla wygody rodziców w pobliżu łóżeczka powinno znaleźć się miejsce do przechowywania ubranek, pieluch i kosmetyków – niewielka komódka lub regalik. Niemowlę nie potrzebuje zabawek, tylko najlepszej z możliwych opieki. I na tym przede wszystkim powinno się skupić urządzając mieszkanie, w którym ma zamieszkać dziecko.  

Inspiracja artykułu: jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce?