Antykoncepcja określana jako awaryjna, po stosunku czy ratunkowa jest rodzajem antykoncepcji, która stosowana jest w celu uniknięcia ciąży. W jaki sposób można zdobyć tabletki „dzień po”?
Czym jest antykoncepcja awaryjna?
Termin antykoncepcji awaryjnej odnosi się do hormonalnych środków antykoncepcyjnych, które zawierają w składzie substancje zapobiegające zapłodnieniu oraz zagnieżdżeniu się zarodka. Jednocześnie nie powoduje ona uszkodzenia zagnieżdżonego już embrionu oraz jego poronienia.
Taka antykoncepcja przeznaczona jest do stosowania doustnego i charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, przy czym duże znaczenie ma zastosowanie jej w krótkim czasie po stosunku, ponieważ wtedy może zapewnić najlepsze efekty.
Kiedy stosuje się antykoncepcję awaryjną?
Z antykoncepcji awaryjnej korzysta się w sytuacji, gdy istnieje ryzyko pojawienia się ciąży, na przykład:
- uszkodzeniu, zsunięciu prezerwatywy
- zapomnieniu zażycia tabletki antykoncepcyjnej lub iniekcji hormonalnej
- uszkodzeniu, usunięciu, opóźnionym umieszczeniu plastra lub krążka antykoncepcyjnego
- braku stosowania antykoncepcji
- w przypadku nadużyć seksualnych
Wobec tego antykoncepcja awaryjna pomaga w takich sytuacjach uniknąć ciąży, jednak należy pamiętać o tym, że nie powinna być ona stosowana jako metoda standardowej antykoncepcji.
Jakie środki stosowane są do antykoncepcji awaryjnej?
Obecnie w Polsce dostępnych jest kilka preparatów stosowanych do antykoncepcji awaryjnej.
Najczęściej stosowane są dwa rodzaje środków, a dokładnie Escapelle oraz EllaOne.
Antykoncepcja awaryjna – jak ją kupić?
Obecnie w Polsce można kupić preparaty przeznaczone do antykoncepcji awaryjnej, ale w porównaniu z innymi krajami europejskimi dostęp do nich jest utrudniony. Przez pewien czas można było zakupić je bez recepty, ale obecnie jest ona znów konieczna, co wielu kobietom utrudnia dostęp do tego typu antykoncepcji.
Potrzebna na leki jak EllaOne albo Escapelle recepta możliwa jest do uzyskania od lekarza, na przykład ginekologa, ale również lekarza rodzinnego lub lekarza innej specjalności.
Z otrzymaną receptą należy udać się do apteki, aby wykupić preparat.
Jak uzyskać receptę na tabletkę „dzień po”?
Aby otrzymać receptę, można udać się osobiście do gabinetu lekarskiego, ale obecnie nie jest to konieczne. Receptę na tabletkę „dzień po” można uzyskać również przez internet, co w wielu przypadkach jest najwygodniejszą opcją.
W celu uzyskania recepty przez internet wystarczy skorzystać z oferty internetowych placówek medycznych, które zapewniają błyskawiczną konsultację z lekarzem, nawet 24 godziny w ciągu doby. W trakcie konsultacji lekarz może od razu wypisać receptę online, która przekazywana jest w formie kodu do wykorzystania w aptece.