Tunel foliowy czy szklarnia z poliwęglanu – co warto wybrać?

Pielęgnacja roślin szklarniowych wymaga zastosowania dwojakiego systemu akumulacji ciepła. Można – jeśli ma się do dyspozycji określony budżet – skorzystać z możliwości, jakie oferują szklarnie poliwęglanowe, albo też postawić tzw. foliówkę, czyli tunel foliowy. Czym różnią się obydwie instalacje i którą z nich warto wybrać do swojego ogrodu?

Folia – szybko, sprawnie i niepewnie

Typowa „foliówka”, czyli tunel foliowy, to świetna propozycja dla osób, które dopiero rozpoczynają swą przygodę z uprawami szklarniowymi. Jej konstrukcja – często osadzona na stalowym stelażu – jest lekka, łatwa w montażu i nie kosztuje zbyt dużo. Standardowy tunel może zabezpieczyć uprawy przed deszczem, zimnem i ograniczonymi opadami śniegu. Co więcej, „foliówka” ma ograniczoną trwałość. Szacuje się, że może ona utrzymać się przez 1 – 2 sezony, aczkolwiek dużo zależy tu od warunków pogodowych. Naprawa tunelu jest bardzo prosta. Zerwanie starej warstwy folii i nałożenie nowej trwa zaledwie kilkadziesiąt minut. Niestety, nawet nowa folia jest bardzo nietrwała i w gruncie rzeczy nie zabezpiecza kompleksowo upraw.

Szklarnia z poliwęglanu – trwała i niezawodna

Alternatywą dla tzw. tuneli jest szklarnia poliwęglanowa. Składa się ona z trwałego, często metalowego szkieletu, w który wprawione są elementy z poliwęglanu. Mowa tu o charakterystycznych, przezroczystych płytach, które nie tylko przepuszczają światło, ale też – w stopniu znacznie większym niż szkło lub folia – intensyfikują powstawanie tzw. efektu cieplarnianego. Ważną zaletą płyt poliwęglanowych jest ich odporność na oddziaływania mechaniczne. Doskonale „radzą” one sobie z intensywnymi opadami deszczu, gradu, silnym wiatrem, czy też z dużym obciążeniem śniegiem. Na korzyść szklarni poliwęglanowych przemawia również ich kształt, który równomiernie rozprowadza siły działające na poszczególne płyty.

Szklarnia Alfa2020 z poliwęglanu – fot: Sklep.ArlenTeam.pl

Szklarnia czy folia – co wybrać?

Szklarnia poliwęglanowa to konstrukcja polecana zwłaszcza bardziej zaawansowanym hodowcom. Jest ona lekka i może być przenoszona każdego roku w inne miejsce. Te same właściwości posiada standardowy tunel foliowy, ale – w przeciwieństwie do szklarni – nie jest on tak odporny na oddziaływania mechaniczne. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że typowa szklarnia jest konstrukcją dość perspektywiczną. Można ją rozbudowywać o dodatkowe moduły i montować w niej szereg udogodnień (jak np. system sterowania temperaturą).

Podsumowując, szklarnia poliwęglanowa ma olbrzymią przewagę nad standardowym tunelem foliowym. I właśnie dlatego jej popularność stale rośnie.