Jak zostać nauczycielem? Praktyczne wskazówki

Z roku na rok w szkołach brakuje coraz więcej nauczycieli. Należysz do grona osób, które planują swoją przyszłość w publicznej lub prywatnej edukacji? W takim razie niezbędne jest ukończenie odpowiedniego kierunku. To studia kwalifikacyjne dla nauczycieli konkretnego przedmiotu albo zajęć organizowanych na różnych szczeblach edukacji – od szkoły podstawowej, aż po zawodówkę. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak zostać nauczycielem.

Dlaczego warto zostać nauczycielem?

Zacznijmy od sprawdzenia, dlaczego warto zdecydować się na karierę w branży pedagogicznej. Jakie zalety ma zawód nauczyciela? Przede wszystkim jesteś odpowiedzialna za kształtowanie przyszłego pokolenia – wpływasz na światopogląd swoich uczniów, ich przyszłe decyzje, a nawet pomagasz im w przezwyciężaniu codziennych trudności. Co więcej, nieustannie nie tylko uczysz innych, ale także siebie – możesz prowadzić zajęcia dodatkowe lub udzielać korepetycji, nieustannie zdobywając nowe doświadczenia i wiedzę. Nie bez znaczenia jest również brak monotonii i nudy. Choć program powtarza się co roku, to same spotkania z klasami już nie. Dzięki temu każdy dzień jest inny.

Studia kwalifikacyjne dla nauczycieli – sposób na zostanie pedagogiem

Aby móc pracować w szkole, niezbędne jest zdobycie przygotowania pedagogicznego. Pomogą ci w tym podyplomowe studia kwalifikacyjne dla nauczycieli, na które możesz się zapisać po wcześniejszym ukończeniu studiów II stopnia. Ścieżka ta jest dedykowana zarówno osobom, które wiążą swoją przyszłość z zawodem nauczyciela, jak i tym, które już go wykonują, jednak nie mają przygotowania pedagogicznego. Do ukończenia studiów podyplomowych na tym kierunku potrzebujesz zarówno zdania teorii (po 3 semestrach), jak i odbycia praktyk w wymiarze 150 godzin. Po zakończeniu możesz zacząć uczyć wybranego przedmiotu albo prowadzić zajęcia w szkole podstawowej, liceum lub zawodówce.

A czego się nauczysz na studiach kwalifikacyjnych dla nauczycieli? Program podyplomówki obejmuje wszystko, co przyda ci się do pracy w szkole – psychologię dla nauczycieli, etykę zawodu, bezpieczeństwo i higienę pracy, doradztwo zawodowe, emisję i higienę głosu, dydaktykę ogólną, organizację procesu nauczania czy metodykę nauczania przedmiotów humanistycznych, matematycznych i przyrodniczych.

Gdzie zapisać się na studia kwalifikacyjne dla nauczycieli?

Jeżeli wiesz, że studia kwalifikacyjne dla nauczycieli są dla ciebie, to masz do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to rekrutacja na stacjonarne studia podyplomowe, które wymagają od ciebie dostosowania się do odgórnie narzuconego harmonogramu i regularnych wizyt na uczelni. Drugą opcją są studia kwalifikacyjne dla nauczycieli przez internet. Nauka online to przyszłość w branży edukacyjnej, dzięki której możesz połączyć zdobywanie kwalifikacji z życiem zawodowym lub prywatnym. Jeżeli zdecydujesz się na studia online, to warto wybrać placówkę ze statusem uczelni wyższej i mającą wieloletnie doświadczenie w branży, taką jak Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego.

Artykuł sponsorowany.